Mezan Jamaica 2007 Monymusk – jak chutná 12letý single vintage rum stařený až 7 let na kontinentu?

Vladimír Rejholec Recenze a hodnocení
15. května 2024 0
Mezan Jamaica 2007 láhev
  • Balení: Karton
  • Původ rumu: Jamajka
  • Lahvovaný: Skotsko
  • Styl: Golden
  • Typ (hlavní složka): Melasa
  • Obsah alkoholu: 46,0 %
  • Doba zrání: 12 roků
  • Chuť: Dřevo, Med, Citrusy, Koření, Mandarinky
  • Vůně: Dřevo, Citrusy, Koření, Estery
  • Dostupnost: Skladem
  • Další parametry...
Zařazeno do: Rumy /
1 490 Kč s DPH Prohlédnout nejlepší nabídku
Warehouse1.cz

Mezan Jamaica 2007 Monymusk je single vintage rum od nezávislého plniče Mezan. V sudech strávil celkem 12 let. Prvních pět let doma na Jamajce (Clarendon Monymusk) v ex-bourbon sudech. Dalších sedm však už v Evropě. Většinou bývá při takovém dvojitém staření poměr tropické vs kontinentální zrání přesně opačný. Co z toho nakonec vzešlo? Čtěte dál.

porovnání cen

Mezan Jamaica 2007 je nejlevnější v DramRoom.cz za 1 460 Kč. Je o 30 Kč levnější než v Heureka.cz.

Warehouse1.cz ⭐️ doprava zdarma při nákupu nad 2000 Kč
⭐️ doprava: Zásilkovna (79 Kč), DPD (99 Kč), Messenger (129 Kč), osobní odběr (Karlín)
⭐️ doručení do 3 dnů od objednávky
1 490 Kč Do obchodu Warehouse1.cz
DramRoom.cz ⭐️ první e-shop s degustačními vzorky v ČR
⭐️ doprava do 2 dní po celé ČR (zdarma nad 2500 Kč)
⭐️ platba: kartou online, online bank. převodem, dobírka
1 460 Kč Do obchodu DramRoom.cz
Heureka.cz ⭐️ srovnání cen ve všech dostupných eshopech
⭐️ možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
1 490 Kč Do obchodu Heureka.cz

Vlastnosti

Mezan Jamaica 2007 láhev
Mezan Jamaica 2007
Cena1 490 Kč
Cena za jednotku2 129 Kč/l
ZnačkaMezan
Objem láhve (l)0,70
BaleníKarton
Původ rumuJamajka
LahvovanýSkotsko
StylGolden
Typ (hlavní složka)Melasa
Obsah alkoholu (%)46,0
Doba zrání (roků)12
Styl zráníKontinentální, Tropické
Zrání-typ suduBourbon
BarvaZlatá
ChuťDřevo, Med, Citrusy, Koření, Mandarinky
VůněDřevo, Citrusy, Koření, Estery

Mezan – nezávislý rumový bottler z Británie

Značka Mezan od nezávislého plniče z Velké Británie patří pod společnost Spirimonde LTD. Za tou zase stojí Neil Mathieson*, který ještě začátkem tisíciletí začal posílat první karibské rumy do Anglie na další staření. Společnost se kromě toho také zabývá importem a exportem kvalitních lihovin (koňaky, armaňaky, whisky, giny, vodky…), v jejich portfoliu je například i takový barbadoský Foursquare.

Mezan rum - logo

Mezan nakupuje nejrůznější rumy ze zemí jako je Jamajka, Barbados, ale také Trinidad, Guyana, Panama či Dominikánská republika, které pak sami blendují a/nebo pokračují ve staření již v Evropě. Podobně to dělají i další nezávislí plnitelé jako je Transcontinental Rum Line, Cadenhead, Rum Nation a vlastně i Plantation.

Jinak, Mezan se primárně zaměřuje na unikátní vydání z jednotlivých lihovarů (single distillery) a jednotlivých ročníků (single vintage). Jedinou výjimkou dosud je Mezan XO Jamaica, se kterým Mezan začínali (jejich výchozí bod – jak tento rum nazval sám Neil Mathieson). Ten je trvalou součástí nabídky značky (nedávno jsem ho recenzoval). Další pozitivní informací je, že při jejich výrobě neprobíhá žádné doslazování, dobarvování a jsou jen jemně filtrovány – bez použití studené filtrace (čili jsou non-chill filtered). Mimochodem, Mezan skladuje a lahvuje své rumy ve skotské palírně Torabhaig.

rumy Mezan v eshopu

 

*Neil Mathieson a rumy Mezan

Neil Mathieson, celým jménem John Neil Macleod Mathieson, je zakladatel společnosti Spirimonde LTD. (funguje již od roku 2001, dříve Eaux De Vie Ltd.). Neil je jinak z rodiny, která již více než století obchoduje s whisky a dalšími destiláty, takže k rumům to neměl moc daleko. Právě jeho nápad byl dovážet kvalitní karibské rumy a ve Velké Británii je ještě nechat zrát kontinentálně. Takto pak vznikla značka Mezan. Prvotní vizí bylo jen naláhvovat nějaký pěkný rum a rozhodnutí padlo na Jamajku. Od toho bodu se Neil začíná více zajímat o profily jamajských chutí a vzniká Mezan Jamaica XO – ústřední bod, od kterého se bude dále vše odvíjet. Mathieson tehdy sám nastavoval chuťové profily svých rumů – sestavoval směsi, vybíral sudy a rozhodoval o délce staření.

Momentálně se Mathieson věnuje intenzivnější skotské whisky (cca od roku 2017). Například pro jeho Torabhaig Distillery a jejich privátní značku Mossburn. Destilérka se nachází na skotském ostrově Skye, kde vznikla jako druhá v pořadí za známou Talisker Distillery. Dnes jsou ale jinak na ostrově již 4 palírny. Kromě Talisker a Torabhaig je to také Isle of Skye Distillery a Pràban na Linne.

Neil Macleod Mathieson - Mezan independent bottler - facebook

Neil Macleod Mathieson

 

Mezan Jamaica 2007 Monymusk

Rum Mezan Jamaica 2007 vyprodukovala legendární jamajská destilérka Clarendon (Monymusk). Destilace proběhla v moderní destilační koloně (multi column still) a dvou historických kotlících pot still. Z prvního se získávají jemnější květinové rumy, z pot still zase jde ven „pravá Jamajka“ a její proslulé estery. Rum následně 12 let dozrával. Prvních 5 let doma na Jamajce (tropicky), dalších 7 ve Skotsku (kontinentálně). V ex-bourbon dubových sudech.

Lahvovaný ve skotské Torabhaig Distillery při síle 46% ABV. A jak jsem již zmiňoval výše, podobně jako ostatní rumy značky se nefiltruje za studena a nepřidává se do něj žádné barvivo ani cukr. Jedná se samozřejmě o limitované vydání, podlespiritradar.com bylo celkem vydáno jen 5 040 lahví.

Zajímavost: Proč jsou rumy Mezan stáčeny při síle „pouze“ 40-43%

Při Mezan Jamaica XO a vintage edicích Neil Mathieson preferuje rumy, které mohou lidé pít přímo. Po téměř čtyřiceti letech profesionálního ochutnávání on osobně nikdy nepije nic v sudové síle, takže asi také toto ovlivnilo jeho volbu. Jinak, poslední vydání z edice single distillery mají 46% ABV, včetně „naší“ Jamaica 2007 (kromě toho i Dominican Republic 2012, Jamaica 2010, Jamaica 2011, Guyana 2011…).

 

Pár slov o destilérce Clarendon Monymusk

Domovem rumů Monymusk je jamajský lihovar Clarendon. Destilérka vznikla v roce 1949 na půdě bývalé plantáže cukrové třtiny a cukrovaru v Monymusk Estate (odtud název rumu) ve městě Lionel (nemýlit si se skotským panstvím Monymusk Estate). Původně se dvěma kotlíky s dvojitým retortem a odpovídajícími fermentačními nádržemi. Ono to nejsou až tak že „kotlíky“ – jako spíše pořádné kotle. Ten starší má kapacitu 20 tisíc litrů, novější 25 tisíc. V jednom se vyrábí lehčí nízkoesterový rum – výsledek rychlé, cca jednodenní, fermentace v nerezových tancích. V tom druhém zase těžší vysokoesterový rum, kde fermentace probíhá v dřevěných nádržích i celý měsíc – ale bez „dunder“ (v recenzi 8 letého Hampdenu je podrobně napsáno co to vlastně je).

Od roku 2010 funguje v palírně i nejmodernější kolona s neskutečnou kapacitou 200 tisíc litrů!, a která je dnes „odpovědná“ za tři čtvrtiny celé produkce Clarendonu. Ještě zmíním, že melasa na výrobu rumu je z 30% jamajského původu, zbytek se dováží z okolních států.

Ian Burrell pózuje před Clarendon Distillery

Ian Burrell pózuje před Clarendon Distillery

Vlastníci…

Clarendon a jeho vlastnické pozadí je poměrně složité. Clarendon (a také další jamajský lihovar Long Pond) vlastní a řídí společnost National Rums of Jamaica Limited (NRJ). V té jsou spojeny 3 subjekty. Prvním je jamajská vláda prostřednictvím státního podniku National Sugar Company. Druhým je Goddard Enterprises Ltd, který dříve vlastnil například i West Indies Rum Distillery na Barbadosu (dnes je ve vlastnictví Maison Ferrand, alias Plantation). No a třetím do partie je guyanská Demerara Distillers Limited (DDL). To ještě není všechno, skupina ovládá „jen“ 73%, zbytek patří Diageo. Ano, přesně té velké nadnárodní společnosti, která má ve svém portfoliu „nekonečné“ množství nejznámějších alko značek na světě.

CLARENDON = National Rums of Jamaica (Jamajský stát + Goddard Ent. + Demerara) + Diageo

Pokračujeme. V roce 2001 Diageo získalo od Seagramu značku Captain Morgan. Jamajská část rumů v tomto produktu se vyrábí právě v Clarendonu a zčásti také v Long Pond – pozor, pouze pro evropskou verzi. Rum do americké verze Captaina zase v největší míře pochází z Portorika, kde americká vláda vytvořila na ostrově řadu pobídek pro společnosti na podporu zaměstnanosti. Seagram tehdy postavil jednu destilérku ve městě San Juan a začal v ní vyrábět rumy do směsi Captain Morgan. Kousek jamajky v americké verzi pak pro změnu pořizuje Appleton :-).

Z výroby

Monymusk a další rumy dozrávají v Innswoodu – bývalé destilérce, která byla jinak definitivně zavřená v roce 1992 (NRJ ji tehdy uzavřela „z důvodu racionalizace destilačních kapacit“). Asi 90% z celkové produkce Clarendonu (destilérka je schopna ročně vyprodukovat neuvěřitelných 30 milionů litrů rumu – pro srovnání, takový Jack Daniels to dá skoro až na 90 milionů litrů whisky ročně) bere Diageo do svých směsí Captain Morgan a Myers’s Rum, Monymusk v srovnání s tímto vyrábí opravdu jen nepatrné množství rumu. Rumu, který je však mezi rumáři velmi známý a vyhledávaný – díky speciálnímu profilu, ve kterém dominuje kyselina máslová (tedy výrazný ananas).

The Museum Of Rum Distillation - Clarendon Distillery (Ep.02)

 

Jak vypadá láhev

Láhve od Mezan rozpoznáte velmi snadno – ne že by to byl nějaký extra výrazný design, ale jak se říká, někdy je méně více. Minimalistické pojetí je podle mě velmi povedené. Láhev samotná je jinak poměrně robustní s tlustým dnem a akorátně zúženým hrdlem. V tomto případě je Jamaica 2007 laděna do světle zelené barvy (dárkový karton, také prvky na etiketě a hrdle láhve).

 

Jak voní a chutná Mezan Jamaica 2007

Vůně i chuť je jemnější, klidnější, hladší, citrusově, kvatinově, ovocná.

Estery cítit už přímo ve vůni. V nose se setkávají s ovocnou citrusovou vůní, doplněnou kapkou pepře a dřeva. Aroma připomínající vánoční svařené víno s hřebíčkem.

Komplexní suchá chuť je o poznání sladší než vůně. V ústech mám primární citrusy, mandarinky a med. Zelený pepř a dřevo.

Tento rum o síle 46% v závěru doznívá velmi lehce. Vykukují nasládlé náznaky třtinového cukru, ovoce, koření. A vanilka. Její chuť zůstává v krku a ústech nejdéle. Poněkud delší trvání v krku by bylo velkým plusem.

Pokud bych měl Mezan Jamajca 2007 Monymusk s něčím srovnávat, tak nejspíše s kultivovaným Appletonem 12 či 15, než s divokými Hampdeny či Worthy Park.

Mezan Jamaica 2007 nalévání do sklenice

 

Co na vinted limitku říkají ostatní

Hodnocení z RumX

‼️ ElReyTristan/rumX (7,5/10) Funkie od nosu po ústa. Plné v ústech s mandlovou pastou a trochou cukrářského krému. Je to příjemné, ale je to dost suché a postrádá trochu lahodnosti. Je to jasně označeno Jamajka, ale Hampden Younger 2016 také nevypadá špatně, ale zdá se mi chutnější a levnější.
‼️ Thomas Renoud/rumX (6,5/10) Dodnes se nutí pít, je to pro mě příliš aceton/rozpouštědlo.

Zkušenosti z Rum Ratings

‼️ KREI / rumratings (9/10) Těžko říct, jestli se mi tento rum líbí nebo ne, ale OBDIVUJI HO! Má mimořádně silnou chuť zeleného pepře, s ještě výraznějším závěrem modrého sýra.

 

Moje hodnocení na závěr

Výhody

  • kultivovaný jamajský rum vhodný pro méně hardcore rumové publikum
  • příjemné estery ve vůni i chuti

Závěr recenze: Jak jsem se k této láhvi dopracoval? Hledal jsem vhodnou jamajku na ochutnávku, pro méně hardcore rumové publikum. A vlastně jsem ji našel. Není tak divoká, ale voní krásně esterově po květinách a citrusech. V chuti není šíleně silná, ale je krásně suchá, kořeněná, jemně nasládlá, opět citrusová s madarínkami a medem. V závěru se opakuje to co ve vůni a chuti – jemnost a kultivovanost. Z chutí zůstává v krku relativně dlouho jen vanilka. Esterová nirvána Hampdenu či Worthy Parku se zde nekoná. Pokud vám chutná Appleton 12 či 15, toto může být fajn alternativa.

Hodnocení autora
  • Vůně a chuť
  • Dozvuk
  • Poměr cena kvalita
77%

Mezan Jamaica 2007 láhev

✅ Cena: 1 490 Kč

Chci Mezan Jamaica 2007 Warehouse1.cz
Please wait...
Please wait...
Vývoj ceny Mezan Jamaica 2007


Autor článku
Vladimír Rejholec

Popularizátor, milovník a nadšenec kvalitních rumů. Několik let jsem úplně abstinoval i kvůli tomu, že mi obyčejný alkohol vlastně nikdy moc nechutnal a nechyběl mi. Potom jsem objevil rumy. Začalo mě bavit jejich ochutnávání a publikační činnost. Rozmanitost chutí a vůní, svět zrání v dřevěných sudech, na tropických ostrovech, tradice, historie. Pravidelně se účastním rumových degustací ve všech formách: offline, online i soukromých. Můj Instagram @alko.tip.

Hodnocení
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Přidej hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Mezan Jamaica 2007 láhev
Mezan Jamaica 2007
Hodnocení 4 hvězd
Cena 1 490 Kč