Foursquare Rum Distillery a Richard Seale, legendární dvojka z Barbadosu

Vladimír Rejholec Téma
13. října 2023 0

Foursquare Rum Distillery je jedna z nejznámějších rumových palíren v Karibiku. Své sídlo má na malém ostrově Barbados. Její novodobá historie začíná rokem 1996, kdy ji založila společnost R.L Seale & Co., kterou momentálně vede Richard Seale – jeden z nejuznávanějších master blenderů a master distillerů na světě.

Tradice výroby rumu na Barbadosu ve zkratce

Barbados je malý ostrovní stát v Karibiku, který je považován za rodiště rumu. Tedy toho „pravého“ karibského, protože alkohol z cukrové třtiny se podle doložených zmínek vyráběl už dříve například i v Brazílii či dokonce Indii. První plantáže cukrové třtiny zde byly založeny téměř okamžitě, hned jak byl Barbados kolonizován Angličany (1625). No a produkce alkoholu z odpadní šťávy následovala hned poté.

Národní vlajka Barbadosu

Národní vlajka Barbadosu

První zmínka o výrobě rumu na Barbadosu pochází ještě z roku 1650. Produkce cukru a rumu do konce 17. století jinak výrazně převyšovala všechny ostatní okolní ostrovy. Až do konce 19. století se vyrobený rum spotřeboval většinou jen doma, vývoz barbadoského rumu nastartoval v roce 1916 daňový zákon týkající se rumu – Rum Duty Act, který schválila vláda anglické kolonie Barbadosu. Ten dal základ dnešní podobě rumového průmyslu na ostrově. Začalo se vyžadovat udělování licencí pro pálení rumu a nově vzniklé palírny mohly prodávat rum jen v sudech, ne v lahvích. No a ještě snad i prohibice v USA ve 30. letech 20. století. Opravdový boom barbadoských rumů ve světě však nastal až v 80. letech.

Dnes jsou na Barbadosu celkem čtyři rumové lihovary. Kromě Foursquare je Mount Gay, West Indies Rum Distillery, St. Nicholas Abbey. Zajímavost: jedině Foursquare je v domácích barbadoských rukou. Největší je West Indies Rum Distillery, která vyprodukuje až 80 % z celkové rumové produkce Barbadosu. Nejmenší (a nejmladší) je zase St. Nicholas Abbey. Tam se pro změnu vyrobí jen 1%. Zbývajících 19% si rovným dílem dělí Mount Gay a Foursquare.

 

Foursquare Rum Distillery (Four Roads, St. Philip, Barbados)

Foursquare Rum Distillery - ilustrační obrázek

Destilérka Foursquare je situována v rámci malé barbadoské farnosti St. Philip (Svatý Filip) na nejvýchodnějším cípu ostrova (Barbados je rozdělen na 11 podregionů známých jako „parishes“, neboli farnosti). Na rozsáhlém 8 hektarovém pozemku bývalé plantáže cukrové třtiny se nachází nejen samotný lihovar, ale také takzvaný Heritage Park, který vás provede historií cukrovarnictví a rumu na Barbadosu. O čemž svědčí mimo jiné množství historických budov v koloniálním stylu s různými autentickými expozicemi.

Za Foursquare Rum Distillery stojí společnost R.L. Seale & Co. Tu založil ještě v roce 1926 Reginald Leon Seale*. Dnes v jejím čele stojí již čtvrtá generace rodiny – jeho pravnuk Richard Seale (který je ve společnosti generální ředitel, majitelem a předsedou představenstva je stále Sir David Seale). Richard Seale je jinak právem považován za jednoho z nejlepších rumových Master blender a Master distiller na světě. Foursquare Rum Distillery vznikla (byla znovu otevřena) až v roce 1996. Stojí však na pevných rumových základech. Jeho předchůdce byl totiž jeden z nejstarších lihovarů v Karibiku, který vznikl již v 18. století na místě původního cukrovaru ze 17. století.

*R.L. Seale & Co. založil Reginald Leon Seale původně jako distribuční společnost v hlavním městě Barbadosu Bridgetownu. Reagoval tak na již zmíněný daňový zákon „Rum Duty Act“, kterým se na ostrově omezilo předávání rumu bez licence. Jako jeden z mála obchodníků s alkoholem na Barbadosu se svou společností uspěl. A to až tak, že rodinný podnik dokázal na trhu expandovat a například již v letech 1962 až 1993 získat do svého portfolia tradiční barbadoské značky rumu ESA Field a Alleyne Arthur, včetně Old Brigand, Taylor’s Falernum a Doorly’s.

Rodinná firma dnes produkuje řadu rozmanitých rumů. A to nejen díky mnohaletým zkušenostem s blendováním a výrobou rumu, které jsou předávány z generace na generaci, ale také tím, že je zcela nezávislá na velkých nadnárodních „alko“ skupinách (jako je Diageo, Pernod Ricard, LVMH a další). Takže má k dispozici spoustu prostoru pro experimentování s různými více či méně autentickými směsmi. Co Richard Seale dokonale využívá k tvorbě opravdových rumových „mistrštyků“.

Foursquare a čtyři generace rodiny Seale

Foursquare a čtyři generace rodiny Seale

 

Výroba rumu ve Foursquare Distillery

Když nahlédneme do samotného procesu výroby rumu ve Foursquaru, tak destilérka při tom používá dva typy destilačních zařízení. Dvousloupcová kolona (twin Coffey column still) se používá k výrobě lehkých rumů, a repasovaný měděný kotlík s dvojitým retortem (pot still) zase na rumy těžší. Ke staření se používají zejména ex-Bourbon sudy z bílého amerického dubu (ale také ex-Ruby Port, Sonoma Zinfandel, Cognac, Calvados, či Sherry). Foursquare Distillery je také ve světě rumů známá tím, že své rumy vůbec nepřislazuje, nepřidává do něj žádná barviva ani jiné přísady. Výsledkem je tradiční rum s autentickou chutí.

Palírna je jinak jedna z nejmodernějších nejen v Karibiku ale i ve světě, a která při tom extra dbá na ekologický proces výroby. Odpad ze zpracování třtiny se používá k výrobě energie, která pohání jejich zařízení, plyny vznikající při fermentaci se zachycují a dále prodávají, v rámci areálu pak funguje i vlastní čistička odpadních vod.

 

Produkce Foursquare

Produkce Foursquare je opravdu rozmanitá, každopádně však mezi hlavní rumy společnosti řadí hlavně Doorly’s, Rum Sixty Six, Real McCoy, RL Seale a Foursquare. Ale například je to také E.S.A. Field white rum, což je jinak nejprodávanější rum na ostrově. V Evropě se ale bohužel neobjevuje, tady se Foursquare rozhodl vsadit na svůj bílý 3letý Doorly’s.

Doorly's rumy - 5y, 8y, XO, 12y, 14y

Doorly’s 5y, Doorly’s 8y, Doorly’s XO, Doorly’s 12y a Doorly’s 14y

Rumy z Forsquare také bývají součástí mnoha plnění od jiných značek a bottlerů. Když zmíním jen ty rumy, které jsem na stránkách AlkoTip-u již recenzoval, tak je to například i Equiano rum (ve spolupráci s Ianem Burrellem a Grays Distillery z Mauritia), Black Tot Rum, Dos Maderas, Duppy Share, Austrian Empire Navy… Ve spolupráci s jamajským Hampdenem například vyrobil i uznávaný Veritas rum.

Mezi známé nezávislé bottlery, kteří velmi rádi vydávají i nejrůznější specialitky z Foursquare zase patří například The Boutique-y Rum Company, Transcontinental Rum Line (La Maison & Velier), S.B.S (1423 World Class Spirits), Bristol Classic Rum a mnoho mnoho dalších.

Foursquare v eshopu

 

Richard Seale

Jak jsem již několikrát zmiňoval, tady, i v mnoha dalších mých článcích a recenzích, Richard Seale je považován za jednoho z nejlepších a nejuznávanějších mistrů destilatérů a master blenderů rumu v Karibiku.

Richard Seale - Master Blender Foursquare

Richard Seale  (https://www.facebook.com/FoursquareRumUSA/

Richard Seale a jeho krátký životopis

  • Master Distiller & Master Blender, Foursquare Rum Distillery
  • čtvrtá generace rodiny Seale, která vede RL Seale & Co. od jejího založení v roce 1926, zakladatel: Reginald Leon Seale
  • ve společnosti od roku 1993, obnovený lihovar Foursquare Rum Distillery byl pak i díky němu „znovuotevřený“ již v roce 1996
  • vzdělání: Harrison College na Barbadosu, po promoci následně získal prestižní stipendium Barbados Government Scholarship, dále bakalářské a magisterské studium na University of London
  • s manželkou Gayle a dvěma dětmi (Christian a Victoria) žije v St. Philip v Barbadosu, kde sídlí i „jeho“ destilérka
  • inovace v destilérce pod Richardovým vedením: přesné řízení fermentace, destilace pod vakuem…
  • takto ho opisuje Dave Broom odborník na whisky a rum (autor knih Světový atlas whisky, či Rum – The Manual): „Richard je jeden věčne zpochybňující a svéhlavý Barbadosan, který rum vevedl do 21. století“
  • jak má vypadat rum podle R. Seala: „…když budeme chtít ocenit rum, nemůžeme do něj, podle mého názoru, nic přidávat a měli bychom ho posuzovat jako čistý rum…, když má někdo rád sladké, tak ať mu ho následně smíchá s něčím sladkým barmanem…, jakmile přidáte do rumu cukr, nemůžete objektivně posoudit jeho kvalitu…“
  • jeho první rum v pozici master blendera byl Doorly’s XO, nejinspirativnější rum je zase podle něj jamajský Hampden, protože zachovává metody výroby z 18. století a bylo mu velkou ctí s nimi úzce spolupracovat při výrobě rumu Veritas

Zdroje a zaujímavé odkazy:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3/5 - (2 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Popularizátor, milovník a nadšenec kvalitních rumů. Několik let jsem úplně abstinoval i kvůli tomu, že mi obyčejný alkohol vlastně nikdy moc nechutnal a nechyběl mi. Potom jsem objevil rumy. Začalo mě bavit jejich ochutnávání a publikační činnost. Rozmanitost chutí a vůní, svět zrání v dřevěných sudech, na tropických ostrovech, tradice, historie. Pravidelně se účastním rumových degustací ve všech formách: offline, online i soukromých. Můj Instagram @alko.tip.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Přidej hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

🔥 nový Rumový kalendář 2023