Mojito – jednoduchý recept na dokonalý kubánský nápoj z rumu

Erik Havlík
6. června 2023 0
Nápoj mojito na stole - sklenice, limetky a máta

Tradiční kubánský koktejl Mojito (čti mochito, šp.) patří mezi nejznámější a nejoblíbenější drinky s rumem vůbec. I u nás ho, dovolíme si říct, určitě každý dobře zná, ale ne vždy se k jeho přípravě odváží. Přitom to není nic složitého (🍹 projít rovnou recept).

Za malou chvilku tak dokážete mít doma originální barmanský kousek, kterým se osvěžíte i během toho nejžhavějšího léta. Přečtěte si jak na to, a pár zajímavostí navrch. Víte například, že i mojito se pojí s legendárním spisovatelem Ernestem Hemingwayem? I když trochu jinak než byste čekali… Na konci článku naleznete jeho speciální recept.

  • typ nápoje: koktejl
  • hlavní alkohol: bílý rum
  • doplňkový alkohol: ne
  • ostatní ingredience: limetka, máta, třtinový cukr, soda, led
  • typ sklenice: Highball glass

Recept na Mojito

Osvěžující drink si umíte připravit velmi rychle a jednoduše. Stačí vám k tomu kvalitní bílý rum, čerstvá limetková šťáva, několik lístků čerstvé máty a třtinový cukr. Mojito podáváme ve vyšší sklenici typu Highball.

Budeme potřebovat:

  • bílý rum (4 cl)
  • limetková šťáva (3 cl)
  • lístky máty (za hrst/8-12 ks)
  • třtinový cukr (2 ČL)
  • soda (cca 2 dl)
  • led (drcený, kostky…)

Ingredience

Bílý rum

Na pravé mojito potřebujete hlavně dobrý kubánský bílý rum. V našich podmínkách je to nejčastěji Havana Club Añejo 40% 3y. Určitě jím nic nezkazíte, je univerzální, vhodný do většiny míchaných nápojů s rumem. Podobně je na tom i známý bílý rum značky Bacardí (Bacardi Carta Blanca), který sice není z Kuby ale z Portorika, ale defacto odtud pochází a dodnes se vyrábí podle původních kubánských postupů.

Plantation White 3 Stars 41,2%
Plantation White 3 stars 41,2% 0,7 l (holá láhev)

Jeden z nejznámějších kubánských rumů u nás. Pro svoji chuť se s oblibou používá do různých míchaných nápojů. Kromě Mojita například i do Piňa Colady, Daiquiry nebo Cuba Libre. Tento rum má opravdu hlubokou chuť, kterou získal tříletým zráním v sudu po bourbonu.

Zvolit samozřejmě můžete také další kvalitní bílé rumy, kubánské jak jinak. Při výběru klidně experimentujte a zkoušejte, který vám sedne nejvíc.

Pár tipů z našeho testu bílých rumů:

Více bílých rumů

💡💡 u nás naleznete celý test bílých rumů

Máta

Máta je základním rozpoznávacím detailem tohoto nápoje. Neexistuje dokonce žádný alternativní recept, který by tuto bylinku nahradil nějakou jinou. Do mojita se hodí ideálně Máta klasnatá (Mentha spicata) alias spearmint, která má o něco jemnější vůni než známější Máta peprná (Mentha piperita), alias peppermint.

Takže pokud máte možnost, zasaďte si na zahrádku rovnou obě (jednu na mojito, jednu na čaj). Chcete-li vědět jak na její pěstování (i v bytě a květináči), v tomto článku najdete vše potřebné. V případě, že k čerstvé mátě nemáte přístup, použijte vhodný sirup, například Monin Mojito Mint.

Limetka

Šťáva z čerstvých limetek přináší do nápoje perfektní osvěžení. A přitom nemusíte řešit žádnou kyselost, ostatní ingredience to totiž ideálně vyváží. Pokud nemáte doma čerstvé limetky a chcete si s přáteli či rodinou dopřát mojito, sáhnout můžete i po limetkovém sirupu či džusu (takže se opravdu vyplatí mít ho doma pro jistotu po ruce).

TIP na limetkový sirup: Zde se rovněž doporučujeme spolehnout na asi nejznámějšího výrobce sirupů a džusů určených do nejrůznějších nápojů, ale i kávy či ovocných a zmrzlinových sklenic – Monin. Konkrétně Monin Lime Juice Cordial je směs limetkové a citrónové šťávy s cukrem, přičemž šťávy tvoří minimálně 50 %. Má nižší obsah cukru než sirup, takže se bude hodit do řady nápojů. Kromě mojita jej můžete použít také na další klasické míchané drinky jako je Gin Tonic, Margarita či Mai-Tai. Podívejte se také ostatní sirupy Monin.

Třtinový cukr

Třtinový cukr je další nezaměnitelnou složkou mojita. Oproti klasickému cukru má výraznější chuť. Do nápoje může jít jak hnědá, tak i bílá varianta – jen se ujistěte, že je opravdu z třtiny.

Perlivá voda (soda)

Použít vlastně můžete jakoukoli perlivou vodu a ve stupni jaký vyhovuje právě vám*. Originální recept však vyžaduje plně perlivou vodu.

*Máte-li doma sodastream (výrobník sody), nemáte moc co řešit, sytost si nastavíte okamžitě podle vlastních preferencí.

 

Příprava nápoje

Jak se dělá Mojito? Do vyšší sklenice typu Highball*, vložte lístky máty, třtinový cukr a čerstvou šťávu z limetek (případně limetkový sirup). Vše dobře promíchejte tloučkem, alias muddlerem. Případně to může být i vyšší „barová“ lžička, která je na druhém konci speciálně ukončena přesně pro tento účel. Nebo třeba užší stranou vařečky pokud nemáte nic lepšího po ruce. Pozor, s tím tlačením to moc nepřehánějte, aby váš nápoj nebyl až příliš aromatizovaný. Jakmile se rozpustí třtinový cukr je vybaveno.

Směs následně zasypte ledovou drtí (nebo i kostkami), přelijte dobrým bílým rumem a pořádně promíchejte. Svůj koktejl už jen doplníte sodou a vršek dozdobíte limetkou a snítkou máty. Nezapomeňte na koktejlovou hůlku a brčko (klidně i skleněnou).

*Sklenice na mojito – Highball Glass nebo Collins Glass

Na Mojito samozřejmě použijete vysoké sklenice na drinky. Nejrozšířenějším typem jsou takzvané Highball Glass. Jedná se vlastně o běžnou sklenici s objemem někde mezi 250 až 500 ml (typicky však 240 až 350 ml) a masivnějším dnem. Taková sklenice se bude hodit i na Bloody Mary, Sex on The Beach, Long Island Iced Tea, Tequila Sunrise – tedy na všechny long drinky, které se mají pít pomalu.

Chcete-li být naprosto přesní, použijte Collins Glass – ještě štíhlejší a vyšší sklenice o objemu 300-400 ml a s méně masivním dnem. Tradičně z matného skla. Kromě Mojita do něj patří ne/překvapivě také koktejl Tom Collins.

Pár tipů na sklenice na přípravu mojita:

Bohemia Jihlava Sklenice NICOLETTE 430 ml, 6 ks
1 247 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz
Nachtmann Sklenice HIGHLAND 445 ml, 4 ks
590 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz
Crystalex Sklenice BARLINE 470 ml, 6 ks
465 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz
Crystalex Sklenice TULIPA 450 ml, 6 ks
444 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz

Ukázat více

💡 Sejde se vědět
  • 1 cl = 10 ml
  • 1 unce (oz) je přibližně 30 ml
  • muddler – barmanské náčiní, které se používá k rozmačkání nebo rozetření ovoce, bylin a koření, aby se uvolnila jejich chuť
  • originál Highball pohár je vyšší než „Old Fashioned“ pohár (lowball) a kratší a širší než pohár Collins
  • mojito, mochito či mohito? – píše se mojito (ze španělštiny) a vyslovuje mochito, v některých částech latinské Ameriky jako je právě i Kuba se správně vyslovuje jako mohito
  • Rx – je zkratka pro „recept“, z latiny (recept)

Obsah alkoholu v mojitě

Mojito drink je na tom docela dobře – tedy pro ty, kteří mají obavy před příliš velkým množstvím alkoholu v míchaném nápoji, často skrytém pod chuťově výraznějšími a sladšími šťávami či sirupy. Mojito by mělo obsahovat maximálně 10 až 15 % alkoholu, což opravdu není mnoho a klidně si můžete dopřát na osvěžení během horkého léta i více sklenic (samozřejmě i tak s mírou).

 

Nealko mojito

Receptů jak připravit mojito je samozřejmě víc. Pravé mojito podle nejvychycenějších barmanů na světě (IBA organizace) je vlastně podobné jako náš recept v úvodu, nikdo vám samozřejmě nebrání trochu experimentovat. Pro inspiraci vám přinášíme pár tipů na drinky à la mojito. A začneme hned „zhusta“ – nealko verzí. Proč? Protože i lidé, kteří se z jakéhokoli důvodu vyhýbají alkoholu a samozřejmě i naše děti prostě chtějí své mochito.

Nealko „Virgin mojito“

Takže žádné vymýšlení. Nealko mojito připravíte úplně stejně jako běžné mochito, jen nepoužijete bílý rum. Opravdu osvěžující drink můžete „vylepšit“ i tím, že místo sody použijete jablečný džus nebo sprite. Čekejte více dětského nadšení, pozor však na kalorie (ale na druhou stranu, děti to zase vyběhají dříve než dospělí).

Rovněž je možnost použít místo rumu jeho nealko variantu – ano, dokonce i nealko destiláty na trhu najdete. Nabídka je ale opravdu velmi slabá a chuťově to také není nic extra. „Nejznámější“ značky (u nás), které mají v nabídce i nealko rum jsou Vassa Zero, Stryyk či Ronsin.

 

Ostatní recepty

Mojito podle IBA

Podle IBA, což je mezinárodní barmanská asociace (International Bartenders Association) je recept na mojito* takový:

  • 45 ml bílý kubánský rum
  • 20 ml čerstvé limetkové šťávy
  • 6 lístků máty
  • 2 čajové lžičky bílého třtinového cukru
  • sodovka

Mátové lístky se smíchají s cukrem a limetkovou šťávou. Přidá se kapka sodovky a sklenici naplní ledem. Následně se zalije rumem a dolije sodovkou. Nakonec se lehce promíchá, aby se propojily všechny ingredience. Pohár se už jen dozdobí snítkou máty a plátkem limetky.

*Oficiální seznam koktejlů IBA uznává nejžádanější recepty, které v průběhu let používají barmani obsluhující nejvýznamnější bary po celém světě. Seznam oficiálních koktejlů IBA.

Thinkyourdrink - Come si prepara il Mojito IBA Cocktail

 

V našich barech i takto

Do sklenice se dá třtinový cukr, na čtvrtinky nakrájená polovina limetky, plus lístečky čerstvé máty. Vše se pěkně rozmačká muddlerem, ale ne na kaši, a zalije ledovou drtí (asi do 3/4 sklenice). Přelije se bílým rumem (6 cl) a lime sirupem monin (2 cl) a pořádně promíchá barovou lžící. Nakonec už jen dolije sodou až po vrch sklenice a ozdobí.

Havana Club - Mojito - Jak na to

 

Pravé kubánské mojito

Pravé kubánské mojito je trošku jiné než předpisově namíchaný nápoj, který se podává u nás. Tak například jako základ se používá bílý třtinový cukr, který je podle Kubánců méně přeslazený a až tak se „nebije“ s limetkou, spíše ji vhodně doplňuje. Rovněž v něm určitě nenajdete celé kousky limetky, ale vždy jen šťávu z čerstvých plodů (ovoce se slupkou tam podle domácích prostě nepatří), kterou zalijete cukr. Do sklenice pak jde celá větvička máty. A to konkrétně mentha spicata, která má menší a hlavně aromatičtější lístky než mentha pipperita. Ideálně i s kořínky, čtete dobře, Kubánci totiž právě kořínkům připisují největší voňavou sílu této rostliny.

Pak je jen na vás, jestli si s tloučkem či barovou lžičkou pohrajete více či méně – na tom bude záviset intenzita a chuť vašeho mojita. Zalijete to minerálkou tak do dvou třetin sklenice a přidáte led. Klasické kostky a ne drť jak je zvykem u nás. Případně pokud se dá a máte po ruce větší kus ledu, tak jej rozdrťte na menší nepravidelné kusy – přesně takhle to totiž dělají na Ostrově Svobody. Do téměř zaplněné sklenice nalijete z výšky rum aby se probojoval až na dno sklenice, samozřejmě pravý kubánský bílý, případně zlatý. A na závěr je třeba vše dobře promíchat.

Na Kubě by vám tam ještě káply z angostury, což je tmavě červená lihovina (bitter) z tropických bylin s nízkým obsahem cukru, s výraznou vůní a rozvinutou hořkostí. Pro ještě výraznější efekt ještě do nápoje zastokněte menší stonek máty, přidejte dvě brčka – jednu na pití a jednu na míchání a magické mojito rovnou jako z koloniální Havany máte hotové. Na zdraví!

Pravé kubánské mojito - přidávání ledu do nápoje

Mojito obměny

Pokud nejste zatíženi na originální recepty míchaných nápojů, klidně si můžete zaexperimentovat – i s mojitem. Například přidat nějaké ovoce. Takto lze místo limetky použít i pomeranč. Nebo k limetce přidat maliny. Můžete zkusit také kokos a ananas. Namísto minerálky zase můžete vyzkoušet třeba i zelený čaj.

  • jahodové Mojito – kousky jahod vložte na dno sklenice s cukrem, mátou a limetkovou šťávou, přidejte sodu, led a samozřejmě bílý rum
  • melounové Mojito – k limetce, mátě a cukru přidejte šťávu z rozmačkaných kousků vodového melounu bez jadérek, zbytek jako u klasického receptu
  • Blue Curacao Mojito – do tohoto mojita dáte méně rumu, tj. 3 cl a doplníte 1,5 cl Blue Curacao (modrý pomerančový likér), ostatní ingredience jsou již stejné
  • Dark Mojito – zajímavou chuť a sílu nápoje získáte, když namísto bílého rumu přidáte tmavý (dark)

 

Mojito a pár zajímavostí z jeho historie

Jak je to „dobrým zvykem“ u mnoha legendárních míchaných nápojů, jejich vznik nutně obestírá roušku tajemství. A není tomu jinak ani u Mojita. Zde můžeme pracovat s více verzemi…

Mojito a Francis DrakeEl Draque

Mojito je zásluha slavného anglického mořeplavce Francisca Drakea, který potřeboval „řešit“ úplavici a kurděje své posádky – jelikož se mu původní záměr vyplenit Havanu moc nepodařil dovést ke zdárnému konci. Moudré hlavy se daly dohromady a za pomoci tradičních indiánských receptů vytvořily účinné tonikum, které obsahovalo alkohol z cukrové třtiny („Aguardiente de cana“ – doslova „ohnivá voda z cukrové třtiny“), lístky máty, šťávu z cukrové třtiny a limetky. Koktejl El Draque, jak jej pojmenovali na počest slavného viceadmirála, se pak stal na Kubě velmi populární a posloužil jako předloha našeho populárního nápoje.

Mojito a otroci na třtinových plantážíchOtroci na třtinových plantážích

Mojito vzniklo díky africkým otrokům, kteří pracovali na plantážích cukrové třtiny. Jednoduchý alkohol vypálený z této okouzlující rostliny (nerafinovaný předchůdce rumu) byl součástí nápoje, který se vzdáleně podobal dnešním mojitu (například nikdy neobsahoval limetky). Mohou však stát za jeho názvem, „mojo“ je totiž ve více částech Afriky pojmenování pro amulet či talisman. Ale zase na druhou stranu, stejně se nazývá i speciální kubánská kořenící směs s limetkami…

Mojito a HemingwayMěl v tom prsty Hemingway?

Mojito, jak jej známe dnes, vzniklo až na začátku bouřlivého 20. století a to nahrazením aguardiente skutečným rumem. Říká se, že ho domácí farmáři měli příliš mnoho a ne vždy se dal pít. Proto si jej vylepšovali přidáváním různých aromatických přísad. Do toho přišla americká prohibice a Kuba se stala oblíbeným místem alkoholuchtivých výletníků. Takto se mojito i další nápoje dostaly z farem do barů, kde si rychle získaly oblibu.

Úplně první „oficiální“ Mojito prý vzniklo v legendárním havanském podniku La Bodeguita del Medio, což se pojí i s pochvalnými komentáři amerického spisovatelského velikána Ernesta Hemmingwaye, který zde prý byl častým hostem. Kromě rukou napsaného citátu na stěně baru („ moje mojito v La Bodeguita, moje daiquiri v El Floridita“), však neexistuje žádný důkaz, že Hemingway do něj vůbec vkročil. I když pravdou je i to, že ten rukopis je opravdu velmi podobný tomu spisovatelovu.

 

Mojito à la Hemingway

Ale Hemingway si pravděpodobně opravdu vychutnával i mojito. Ale s přizpůsobenou recepturou, podle které mu prý nápoj připravoval kapitán jeho milované lodi Pilar, Gregorio Fuentes. Mimochodem, právě ten byl podle všeho předobrazem starého rybáře Santiaga v proslulém díle Stařec a moře.

Mojito Gregorio’s Rx

  • jeden a půl unce* Papa’s Pilar Blonde Rum (ideální i na daiquri)
  • jedna unce medového sirupu (poměr vody a medu 1:1)
  • jedna unce limetkové šťávy
  • 4 lístky máty

Všechny zmíněné ingredience přidejte do koktejlového šejkru s ledem a protřepejte. Obsah přeceďte do sklenice naplněné ledem a doplňte perlivou vodou. Nakonec už jen ozdobte snítkou máty.

*1 unce je přibližně 30 ml, 1,5 unce = 45 ml

 

Zdroje a zajímavé odkazy

 

‼️ Upozornění:

Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (28 votes)
Autor článku
Erik Havlík

Představte si všechny ty nekonečné možnosti, které whisky nabízí. Zmapovat je, je tedy pořádná fuška. A protože dobrá whisky mi nikdy nebyla cizí, na tento úkol jsem se s „malou dušičkou“ ujal v rámci Alkotipu já. I díky tomu mám nyní neustálý přísun nových a nových lahví, které můžu ochutnat a zprostředkovat vám své dojmy. Skotské single malt? Irské jemňoučké whisky? Bourbony? A co ostatní svět? To vše se vám pokusím v dohledné době představit co nejdetailněji. Apropo a víte, že whisky patří mezi nejvýnosnější artikl mezi alternativními investičními příležitostmi? Trochu se v tom orientuji a docela rád se s vámi podělím o tipy na láhve, které z tohoto pohledu vypadají opravdu zajímavě.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

🔥 nový Rumový kalendář 2023