Cachaca je prostě cachaca (správně se píše portugalsky Cachaça, vyslovuj kašasa). I když ho mnozí ve světě znají právě jako brazilský rum. Právě s rumem má totiž mnoho společného – třeba i to, že se vyrábí z cukrové třtiny. Aby to však byla cachaca jak se patří, musí se vyrábět jedině v Brazílii a jedině ze šťávy a ne z odpadní melasy jako většina rumů. A celosvětově známý brazilský míchaný drink caipirinha (caipiriña) také nesmí obsahovat nic jiného.
Co je to vlastně Cachaca
Cachaça je tradiční brazilský alkohol, který domácí nazývají také pinga, caninha či aguardente. Vyrábí se ze šťávy z cukrové třtiny podobně jako některé agricole rumy z francouzsky mluvících oblastí Karibiku (rhum agricole). Pokud jste už takový rum pili a docela vám sedl, je velmi pravděpodobné, že i cachaca vám bude také chutnat. Dokonce máte při ní na výběr z více decentních odstínů aroma a chutě, protože zraje na jiném dřevě než rum.

Cachaca je podobná takzvaným agricole rumům, které se vyrábějí také ze šťávy cukrové třtiny.
Jak probíhá výroba
Postup je podobný jako u rumů. Cachaca se fermentuje z čerstvě vymačkané šťávy cukrové třtiny. Ta musí být vypěstována v Brazílii, mohou to být však různé odrůdy, čímž výrobci dokáží trochu variovat výsledný produkt. Následně se destiluje (kvalitnější cachaca v destilačních zařízeních z mědi – viz například alembik u Cachaca Magnífica). Potom může dojít rovnou k lahvování (po zředění na požadovaný obsah alkoholu, nejčastěji 40%), nebo se ještě nechá odstát ve velkých nádržích z nerezavějící oceli.
Nebo je tu ještě poslední varianta – nechává se zrát v sudech*. Ne dlouho, maximálně na 3 až 6 let, aby neztratila svoji typickou a specifickou chuť. Čili podle délky zrání natrefit můžete na cachacu světlejší i tmavší barvy. Oba typy můžete bez obav použít na svoji caipirinhu.
* Zatímco klasický rum nejčastěji zraje v bílých či vypálených dubových sudech, ve kterých se mohly dříve nacházet i jiné lihoviny jako bourbon, brandy, portské atd… Cachaca většinou dozrává v sudech z brazilského dřeva a je jich opravdu velké množství na výběr (například brazilská amburana, balzám/gumbo-limbo, cabreúva, tapinhoã, teak, araúva, jequitiba, ipê…). Každý typ pak přidává tomuto nápoji osobité vlastnosti.
Chuť destilátu
Cachaca chutná v zásadě jako agricole rum – tedy méně sladce než klasický těžký tmavý rum. Často se ke slovu dostávají bohaté ovocné tóny a různé bylinky a koření. To můžete čekat hlavně u prémiových značek, které jdou na export. Levnější domácí cachaca mohou být více alkoholové.
Různorodosti destilátu se dosahuje experimentováním s cukrovou třtinou (odrůdy, cukernatost…), destilačním procesem (měděné zařízení, vícestupňová destilace…) či zráním v sudu (typ dřeva, délka zrání…).
Druhy Cachaça
Podobně jako klasický rum či tequila, i cachaca se v základu dělí podle zabarvení. To závisí na tom, jak se s ní zachází po destilaci – tedy zda se hned lahvuje, nebo se nechá nějaký čas zrát.
Branca cachaças
Branca cachaca, alias bílá cachaca, může být označována také jako stříbrná (prata), klasická (clássica), či tradiční (tradicional). Tento typ tedy buď nezraje vůbec, nebo je jenom na určitou dobu uskladněn v nerezových nádržích, případně zraje v dřevěných sudech po dobu maximálně jednoho roku.
Amarela cachaças
Amarela cachaca je žlutá a může se označovat také jako zlatá (ouro) nebo i stará (envelhecida). Tento typ musí obsahovat minimálně 50% cachaca, které strávilo v dřevěném sudu o objemu maximálně 700 litrů minimálně jeden rok. Speciální varianta „Premium“ pak musí sestávat výhradně z 1 a více ročního destilátu, „Extra Premium“ musí mít minimálně 3 roky.
Cachaca vs Rum – jaké jsou rozdíly?
O pár odlišnostech jsem se už zmínil v úvodu článku, nyní si hlavní rozdíly mezi cachaca a rumem pěkně přehledně sesumarizujme.
Hlavní rozdíly mezi Cachaça a Rumem
- cachaca se může vyrábět pouze v Brazílii (rum v podstatě kdekoli pokud je z cukrové třtiny)
- destilát musí mít objem alkoholu v rozmezí 38 až 48% (rum od 38% v podstatě až do „nekonečna“, například rakouský Stroh má až 80%)
- cachaca se vyrábí výlučně pouze ze zkvašené třtinové šťávy (většina rumů je z „odpadní“ melasy, výjimku tvoří agricole rumy, které se vyrábějí také ze šťávy)
- do finálního produktu se může přidávat maximálně 6 gramů cukru na litr (u většiny přislazovaných tmavých rumů je to několikanásobně více), označení cachaca však může nést i destilát, kde se přidává i 6-30 g/l – zde však musí být již v názvu viditelně uvedeno, že se jedná o doslazovanou cachaca („sweeten cachaca“)
- stařená cachaca nezraje primárně v sudech z amerického či evropského dubu, ale z domácích stromů (araúva, amburana, gumbo-limbo, jequitiba…), čímž se stává její chuť různorodější

Cachaca a rum není totéž…
Pár zajímavostí o cachaca
- začátek výroby cachaca se datuje do 16. století, kdy Portugalci do Brazílie přesunuli cukrovarnickou technologii a začali pěstovat cukrovou třtinu (první zmínka v roce 1570, pro zajímavost: karibský melasový rum se poprvé v listinách objevuje až v roce 1688)
- tohoto destilátu se vyrobí více než 1,3 miliardy litrů (zdroj ), pouze 1% z toho se vyváží, zbytek spotřebují samotní Brazilci
- cachaça má dokonce i své vlastní svátky: 13. září je národním dnem Cachaça a 12. červen zase mezinárodní
- od roku 2023 je v rámci cachaca legislativně vymezena i další kategorie – Pot still Cachaca, kromě 100% brazilského původu se v ní ve větší míře omezuje doslazování, dobarvování či přidávání aroma
- proč není cachaca až tak známá? existuje více důvodů, jedním z nich je ten, že Portugalsko během kolonizačního období nemělo moc zájem o její dovoz do Evropy, narozdíl od Španělska, Anglie, Francie a jejich třtinových rumů, stejně tak proto, že novodobá Brazílie byla v podstatě až do 80- těch let minulého století uzavřenou ekonomikou (v letech 1964 až 1985 zde byla vojenská diktatura)
Nejznámější a nejoblíbenější značky
Cachaça Magnífica
Značku Cachaça Magnífica založil João Luiz de Faria v roce 1985. Destilérka se nachází jen přibližně 100 kilometrů od Ria de Janeiro na klíně téměř nedotčené přírody v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem. Při výrobě této cachaça se používá ručně sbíraná cukrová třtina z vlastních ekoplantáží. Unikátní je také proces destilace, který probíhá ve starém měděném alembiku (alembic triple pot still process).
Portfolio produktů zahrnuje jak tradiční nestářenou cachaca (Bica do Alambique, Tradicional Ipe), tak i prémiové destiláty, které zrají několik let (Extra Premium Dupla Maturaçao, Reserva Soleira, Single Cask).
Pitú
Pitú je asi nejznámější značka cachaca na světě. Hlavní palírna se nachází ve Vitoria de Santo Antão v Brazílii. Společnost, která produkuje různé druhy lihovin, vznikla již v roce 1938.
Velho Barreiro
Značka Velho Barreiro má již více než 60 letou historii a patří pod křídla společnosti IRB (Industries Reunidas de Bebida Tatuzinho 3 Fazendas Ltda.), která je jedním z nejvýznamnějších výrobců cachaça v Brazílii. Mezi nejoblíbenější produkty patří Velho Barreiro Traditional, který zraje 6 měsíců a Velho Barreiro Gold zrající až 36 měsíců v sudech ze dřeva stromů jequitiba.
Ypioce
Ypióca je další známá brazilská značka alkoholických nápojů. Nejstarší palírna v zemi (podle společnosti ) se nachází ve městě Fortaleza. Mezi nejvýznamnější artikl patří právě cachaca. Ta zraje po dobu dvou let v sudech z balzámového dřeva a stáčí se do působivých ručně oplétaných lahví (vlákny z karnaubské palmy).
Toto jsou „pouze“ tři nejznámější značky, které jsou dostupné i u nás. Výrobců je samozřejmě mnohem mnohem více – v Brazílii je totiž více než 3000 lihovarů, které pálí cachaca. Legálně. A možná i jednou tolik takových, které to dělají nelegálně… Další značky: Capucana, Avuá, Bosse, Cabana, Leblon, Novo Fogo, Yaguara, Agua Luca, Beija, Beleza Pura, Boca Loca, Cachaça 51, Cuca Fresca, Fazenda Mãe de Ouro, Moleca, Rio D, Sagatiba.
Několik tipů na Cachaca:
Jak pít Cachaça
Cachaca můžete pít jak jen chcete. I čisté, i s kostkou ledu… No asi nejčastěji se uplatní v různých míchaných koktejlech. A nemusí to být rovnou brazilský národní míchaný nápoj číslo jedna caipirinha, i když… když mu přijdete na chuť, tak brzy ho asi neopustíte.
Cachaça = Caipiriña, míchaný nápoj, který byste opravdu měli zkusit
Caipiriña je nejslavnější brazilský míchaný drink, jehož hlavní součástí je právě Cachaça. Takže pokud vás láká exotika á la kubánské mojito či daiquiri a pro změnu byste chtěli vyzkoušet něco typicky brazilského, caipirinha může být to pravé dobrodružství.
Recept na originální Caipirinha
Ingredience
- 5 cl Cachaca
- polovina limetky
- 1-2 čajové lžičky cukru
- drcený led
Postup
Nakrájenou limetku (ideálně bez semínek) vložte do old fashioned sklenky (lowball), přidejte cukr a pomocí barmanské paličky/brčka rozdrťte. Přidejte Cachaca, pořádně promíchejte, přidejte drcený led a sklenici ozdobte plátkem limetky.

Caipirinha… na zdraví!
Další drinky s Cachaca
Jak jsem již zmiňoval, cachaca se používá i k přípravě dalších zajímavých míchaných drinků. Například Batida, Rabo-de-Galo, Caju Amigo (Friendly Cashew), Quentão (Hot Stuff), Leite de Onça (Jaguar Milk), Macunaima, Royce (Shaken)… recepty najdete například i na wikipedii.
Zdroje a zajímavé odkazy
- ABP Medeiros et al. (Federal University of Parana, Curitiba, Brazil): Cachaça and Rum – https://www.researchgate.net/publication/311997656_Cachaca_and_Rum
- https://www.thespruceeats.com/what-is-cachaca-760699
- Cocktails with cachaça
Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.
Článek je zařazený do kategorie: Cachaça
Mohlo by vás zajímat
-
Barbados, země rumu zaslíbená - velký přehled o rumové perle Karibiku
-
Luca Gargano (Velier) - poznejte jednu z největších osobností rumového světa
-
Jak vybrat rumový dárek – nejen pro muže, i na poslední chvíli
-
Rakija je známá balkánská ovocná pálenka, co všechno o ní je třeba vědět?
-
Piráti - Rum - Karibik: legendární spojení, které zná každý, chcete vědět víc?
-
Nejlepší borovička není jen slovenská, nebo spišská. Z těchto 8 prémiových si určitě vyberete
-
Foursquare Rum Distillery a Richard Seale, legendární dvojka z Barbadosu
-
Nejlepší slivovice - z Moravy či ze Slovenska? Z těchto 8 si vybere každý
-
Rum Paranubes - jak se čistá šťáva z Mexického puebla dostala na světové výsluní
-
Nejlepší absinty - rovnou 8 značek v našem výběru + jak se absinth správně pije