Barbados, země rumu zaslíbená – velký přehled o rumové perle Karibiku

Vladimír Rejholec Téma
13. ledna 2024 0

V tomto článku vám představím legendární „rumový“ ostrov Barbados. První oficiální zmínka o výrobě či prodeji rumu, tak jak jej známe dnes, totiž pochází právě z této malé karibské země. Historie pálení destilátů zde má bohatou historii, ve které dnes pokračují moderní destilérky. Základem barbadoských rumů je melasa a ty se vyrábějí jak v malých kolonách, tak v kotlíkových pot stillech. Typická pro Barbados rum je i delší fermentace a precizní práce se sudy.

Jinak na ostrově jsou aktuálně aktivní 4 rumové destilerie. Foursquare je v rumovém světě opravdový pojem. Mount Gay Distillery je nejstarší v Karibiku (či dokonce palírna na celém světě). WIRD alias West Indies Rum Distillery zase produkuje obrovské objemy. A zatím poslední je opravdu maličká destilérka St. Nicolas Abbey, která své rumy na rozdíl od ostatních, vyrábí z čerstvě vylisované šťávy/sirupu z cukrové třtiny.

Barbados na mapě - vyznačen modrým špendlíkem

 

Barbados je malý malebný ostrov v Karibiku…

Barbados je malý ostrovní stát nacházející se v jihovýchodním Karibském moři. Ostrov vzdáleně připomíná trojúhelník. Od severu k jihu má cca 32 km, z východu na západ v nejširším bodě asi 25 km o celkové rozloze 430 km². Pro lepší představu, jen samotná Bratislava má rozlohu 370 km², Praha 495 km². Hlavním městem země je Bridgetown, který je zároveň i hlavním námořním přístavem.

Administrativní mapa Barbadosu

Administrativní mapa Barbadosu (https://www.mappr.co/location/barbados/)

Z historie Barbadosu

Osídlení ostrova se datuje již přibližně do roku 1600 před Kristem. V letech 500 až 1500 pak žily na ostrově domorodé kmeny Arawaků a Karibů, jejichž populaci zdecimovaly španělské otrokářské nájezdy a Barbados zůstal naprosto vylidněný. Až do doby, kdy se na ostrově vylodili angličtí kolonizátoři v roce 1627. Začali vznikat první malé farmy s tabákem a bavlnou, na kterých pracovali otroci. Ve 40. letech 17. století se pak začala ve velkém pěstovat cukrová třtina, kvůli velkým výnosům z výroby cukru.

Otroctví bylo v Britské Západní Indii zrušeno až v roce 1834. V té době se na ostrově nacházelo přibližně 15 tisíc bílých osadníků a až 90 tisíc černochů a míšenců. Všeobecné volební právo se však začalo uplatňovat až od roku 1950. 30. listopadu 1966 se stal Barbados nezávislým státem Commonwealthu a od roku 2021 i parlamentní republikou s vlastní hlavou státu (která takto nahradila královnu Alžbětu II.).

Bridgetown (Barbados) na dobovém obrázku

Dobový pohled na Bridgetown, Barbados. Od neznámého autora, publikováno v Magasin Pittoresque, Paříž, 1840

Barbados je první pevnina v Karibiku, která vítá lodě z Evropy či Afriky

Barbados má v Karibském moři specifickou polohu, díky které se stal významným centrem obchodu. Už od konce 17.století je hlavním spojením mezi východním Karibikem a částí jihoamerické pevniny a Evropou (primárně Velkou Británií logicky, jelikož od počátku kolonizace až do roku 1966 kdy získal nezávislost, byl britským územím).

Co se týká obyvatelstva, tak přibližně 90% tvoří lidé s africkým původem a míšenci. Zbytek jsou Evropané (hlavně britského původu), ale najdeme zde i malé čínské, libanonské či syrské diaspory. Většina obyvatelstva jsou křesťané (anglikáni). Barbados je jinak opravdu hustě osídlen, dokonce je v této „disciplíně“ na 10. místě na světě! Podle wikipedie je to přibližně 630 obyvatel na km² (Slovensko 111/km², ČR 130/km²). Celá třetina obyvatelstva (celkem jich je na ostrově asi 270 tisíc) je soustředěna v rámci hlavního města Bridgetown a jeho okolí.

Vodní sprej zasahující zemi po stříkání silných vln na skálu, západ slunce na Ragged point ve východním Barbadosu

Západ slunce na Ragged point ve východním Barbadosu…

Podnebí je pro rum ideální

Podnebí na Barbadosu je velmi příjemné a ideální pro výrobu rumu (a pěstování třtiny, až 3/4 orné půdy na Barbadosu jsou totiž plantáže cukrové třtiny). Teploty většinou nepřesahují 30 °C, ale ani nepodlezou 22 °C. Období sucha začíná v prosinci a končí v květnu, od června začíná období dešťů s průměrnými srážkami cca 1 525 mm za rok (zdroj). Pro srovnání: na slovenských nížinách je to do 600 mm, v Tatrách i 2 000 mm. Barbados jinak leží na jižní hranici karibské hurikánové zóny.

Plantáž cukrové třtiny na Barbadosu - mladé rostliny

Mladé rostliny cukrové třtiny na plantáži na Barbadosu

Barbadoský „bajan“ rum

Tak je to Barbadoský nebo Bajan rum? Obě možnosti jsou správné. Místní si totiž říkají „Bajans“ (vyslov bay-juns) – tedy alespoň ti, kteří se na tomto ostrově narodili. Stejně se jmenuje jejich jazyk, který je vlastně speciální kreolská angličtina – silně ovlivněná západní Afrikou. Formálně se tedy na ostrově domluvíte anglicky (úřední jazyk), s místními zase bajan, který má více dialektů, a který jinak nemá ani standardizovanou písemnou podobu a slova se hláskují tak, jak znějí foneticky.

Základní charakteristika

Ale přejděme k věci – a tedy co nás na Barbadosu nejvíce zajímá – RUM. Bajan rum se považuje za jeden z nejkomplexnějších karibských rumů – vyvážený a důkladně vyzrálý. Přesně taková rovnováha se docílí odborným blendováním kotlíkových pot still rumů s kolonovými (column still). Přičemž většina blendů obecně je více „kolonová“ než pot still – samozřejmě závisí na konkrétní láhvi.

Čím se tedy v základu liší od ostatních karibských rumů?

  • ve srovnání s „ortodoxní“ pot still Jamajkou či rumy z Guyany jsou bajan rumy lehčí
  • ve srovnání se španělskými rumy jsou naopak silnější s výraznějším tělem (díky pot still součásti blendů)
Barbados Rum - několik známých značek bajan rumů

Barbados Rum (https://activecaribbeantravel.com/)

Z rumové historie Barbadosu

  • V roce 1627 Barbados kolonizovali Britové a na ostrově se začal pěstovat hlavně bavlna a tabák.
  • Od roku 1637 se na Barbadosu objevují i díky Nizozemcům první plantáže cukrové třtiny a o malou chvíli nato, se země stává jedním z největších producentů cukru na světě.
  • A právě v těchto 40. letech 17. století se začíná zmiňovat i „kill devill“ – tedy destilát vyrobený z třtiny. Jako první s destilací mohli začít Nizozemci přicházející z Brazílie, ale klidně to mohli být i Skotové či Irové, kteří si zase základy pálení přinesli ze své „whisky“ domoviny.
  • Nejstarší oficiální zmínka o rumu z Barbadosu se nachází ve smlouvě o pronájmu 150 akrů v panství St. Phillip už z roku 1650, kde se zmiňují čtyři velké cisterny na rum.
  • Rum z té doby je samozřejmě výsledek pot still destilace, kontinuální v kolonách byla totiž vynalezena až na začátku 19. století. Ale i poté na Barbadosu preferovali tradiční „kotlíkový“ způsob. Rum se pálil z melasy téměř při každé větší plantáži a cukrovaru a byl určen téměř výhradně pro domácí spotřebu.
  • Mírné zvýšení vývozu rumu Barbados zaznamenává během americké prohibice (1920-1930). Během dalších let se opět stabilizoval na nižší úrovni, aby zase doslova eskaloval v 80. letech minulého století.
  • Malé destilérky prosperovaly zhruba do 90. let 19. století. V těch dobách se totiž výrazněji začalo obchodovat s melasou, kterou se více vyplatilo prodat na vývoz než z ní pálit alkohol. Také v roce 1893 vzniká díky německému inženýrovi jménem George Stade, West India Rum Refinery, která postupně získává kontrolu nad celou produkci rumu na ostrově.
  • Předchůdce West Indies Rum Distillery na ostrov přináší jako první i kolonovou destilaci, která výrobu rumu výrazně zlevňuje, a jejíž malé podniky nedokázaly konkurovat.

Barbadoské blendy na počátku minulého století

V roce 1906 vstoupil na Barbadosu v platnost zákon, který lihovarům znemožňoval prodej rumu v množství menším než 10 galonů (cca 38 litrů). Díky tomu se na trh dostalo množství značek, jejichž majitelé rum nakupovali ve velkém, míchali a lahvovali jej ve vlastní režii. Často i s množstvím přísad (aditiv), které zcela výrazně měnily povahu a charakter pravého nefalšovaného rumu.

Barbados rum historie - dobový obrázek

Barbados rum historie – dobový obrázek (https://www.mountgayrum.com/heritage/)

Z novodobé historie

  • V 70. letech 20. století se výrazněji přebírá k životu i další ikonická značka Barbadoských rumů Mount Gay.
  • V 90. letech podepisuje WIRD kontrakt s dosud neznámou značkou – Malibu, která však zanedlouho zaznamenala obrovský boom a většina produkce směřuje právě tam. I kvůli tomu WIRD v roce 1995 přidává na výrobu rumu další destilační sloupec. Dodávky ostatním zákazníkům se poměrně snížily, na což zanedlouho reagovala rodina Seale, do té doby jeden z největších odběratelů rumu společnosti.
  • Společnost R.L. Seale kupuje opuštěný cukrovar ve Foursquare a mění jej na moderní destilérku Foursquare Rum Distillery, která začíná fungovat v roce 1996.
  • V roce 2006 vzniká v pořadí čtvrtá palírna rumu na Barbadosu – v St. Nicholas Abbey.
  • Do 80. let na ostrově fungovala ještě jedna destilérka, kterou provozovala společnost Barbados Distilleries Ltd. Ta vlastnila nejméně dvě destilační zařízení včetně poměrně velké kolony.
  • Brzy by na ostrově měly přibýt další dvě destilérky. Jedna v Hopewellu a druhá v Bentley Mansion (za tou stojí skotský výrobce whisky Kilchoman).
  • V posledních letech se výrobci rumu pokoušejí prosadit uznání Barbadoských rumů s chráněným zeměpisným označením. Ten jako takový by pak musel splňovat několik podmínek. V první řadě to, že rum se musí kompletně vyrábět v Barbadosu. Včetně jeho staření, což je jinak hlavním jablkem sváru mezi trojicí Foursquare, Mount Gay, St. Nicholas Abbey a destilérkou WIRD (více info v následujícím odstavci: Kauza GI „Barbados Rum“)

GI Barbados rum - návrh

 

Kauza GI „Barbados Rum“

Geografical Indication for Barbados Rum

Geografical Indication for Barbados Rum

Chráněné zeměpisné označení původu (Geographical Indication – GI) „Barbados Rum“ je již nějakou dobu jedna z největších priorit barbadoských rumových destilérek. A zdroj více sporů. O čem mluvím?

Tři společnosti – Mount Gay, Foursquare a Saint Nicholas Abbey, před časem oficiálně požádaly o přidělení chráněného zeměpisného označení pro barbadoský rum. Barbadoská vláda s tím od začátku nemá žádný problém a takovou legislativu schválí. Ale jen s tou podmínkou, že se na jejím obsahu dohodnou všechny čtyři destilérky na ostrově. WIRD apriori není proti takovému označení, k některým bodům má však zcela podstatné výhrady.

Diskuse zúčastněných stran probíhá již od roku 2016, nyní se píše již rok 2024 a dohoda stále ještě není na světě. Ale zase na druhou stranu, jiným zemím to také trvalo také dost dlouho. V Martiniku například 26 let (začali už v roce 1970 a ratifikace proběhla až v roce 1996).

Co navrhuje seskupení Foursquare, Abbey, Mount Gay

Certifikát GI* a tedy označení „Barbados Rum“ získá pouze takový destilát, který bude destilován, stařen a také plněn do lahví jedině na Barbadosu a bez příměsí.

*GI znamená, že „daná kvalita, pověst nebo jiná charakteristika produktu… je v podstatě přičitatelná jeho geografickému původu“. Podle předpisů EU o lihovinách „je název chráněn“ pouze tehdy, pokud výrobní kroky, které mu dávají tuto kvalitu a pověst, „se uskutečňují v příslušné geografické oblasti“.

Podpůrné argumenty skupiny

Richard Seale (Foursquare Distillery): „Pokud není značka Barbados Rum chráněna, takový rum se pak klidně vyváží ve velkém a může se dále ředit rumem z levnějších zdrojů, s různými přídavky cukru a dalších aditiv. Certifikace zajistí, že se k milovníkovi rumu dostane 100% Bajan rum bez příměsí. Naše ekonomická budoucnost závisí na výrobě produktů s přidanou hodnotou na ostrově.“

Larry Warren (majitel Saint Nicholas Abbey): „Hodnota rumu roste, když zraje. Ztrácíme devizové příjmy a pracovní místa, když se rum hromadně posílá do zahraničí na další zrání a plnění do lahví mimo Barbadosu.“

Raphael Grisoni (výkonný ředitel Mount Gay): „Certifikace nemá žádnou nevýhodu. Zahraniční značky se mohou rozhodnout, zda budou pokračovat se stařením a lahvováním venku bez GI, nebo přinesou tuto ekonomickou aktivitu na Barbados a budou na svých produktech nést toto prémiové označení.“

Citace a zdroj informací o GI Barbados Rum: https://barbados.loopnews.com/content/big-3-barbados-rum-apply-gi

Raphael Grisoni (Mount Gay), Larry Warren (Saint Nicholas Abbey) a Richard Seale (Foursquare)

(Zleva) Výkonný ředitel Mount Gay, Raphael Grisoni; Majitel Saint Nicholas Abbey, Larry Warrenová a Richard Seale z Four Square Distillery diskutují o významu zeměpisného označení (GI) na Barbados Rum Reception 2022, která se konala v Barbados Museum (https://barbados.loopnews.com/)

Postoj WIRD

Palírnu West Indies Rum Distillery (WIRD) v roce 2017 získala francouzská společnost Maison Ferrand, jejímž majitelem je Alexander Gabriel, a která je dobře známá svou značkou Plantation Rum. Ta je charakteristická tím, že karibský rum, včetně toho z Barbadosu, finišuje doma ve Francii v sudech po koňaku. A v tom je vlastně hlavní kámen úrazu. Po návrhu konkurenčních destilérek by tak své rumy nemohla označovat jako „Barbados rum“. I proto se zasazuje za větší flexibilitu označení:

  • Umožnění výroby barbadoského rumu „různými, inovativními způsoby“ by bylo v souladu s historií výroby rumu na ostrově, a že by to umožnilo rumovému průmyslu vyhnout se zbytečné „standardizaci“.
  • WIRD jinak vyjádřila svou podporu mnoha bodům, včetně požadavku, aby byl barbadoský rum fermentován a destilován (ale ne nutně zrající) pouze na Barbadosu.
  • Společnost upřednostňuje „povinné tropické stárnutí“ na Barbadosu nejméně jeden rok, s tím, že „historická praxe dvojího stárnutí, která zahrnuje sekundární období zrání v jiné zemi, by měla být zachována, pokud je to transparentně prezentováno.
  • Podle WIRD je potvrzeným historickým faktem, že „dock“ a námořnické rumy výrazně přispěly k zavedení rumu, jak jej známe. K chuti a aromatickému charakteru rumu totiž přispívá čas strávený v sudu na moři při jeho přepravě. Není to jen historický fakt; je to vědecký fakt.
  • Rovněž nesouhlasí s používáním striktně dubových sudů ke staření, což podle nich nemá historický smysl a obhajuje používání „jakéhokoli druhu potravinářského dřeva“. Podle WIRD před „velkou standardizací 20. století“, která vedla k všudypřítomnému využívání ex-bourbon sudů na zrání rumu, lihovina dozrávala v různých druzích dřeva (kaštan, moruše, akácie…)
  • Pokud jde o kontroverzní téma cukru, WIRD podporuje používání karamelu E150a nebo páleného cukru, pokud jsou tyto složky uvedeny na etiketě a pokud pocházejí z cukrové třtiny.
  • Kromě sloupových a kotlových destilačních přístrojů (column a pot still) také požaduje možnost používat i komorové destilační přístroje (takzvané „chamber still“). WIRD tvrdí, že je jediným lihovarem na světě, kde je stále v provozu původní komora z 19. století. V roce 2018 tam totiž oživili původní Vulcan Triple Chamber Still. Další tříkomorový destilátor je v Denveru – v Leopold Bros Distillery. Ten byl vyroben podle původních plánů v roce 2015 a používá se k výrobě whisky.

Prohlášení WIRD, které bylo poskytnuto exkluzivně společnosti The Spirits Business (zdroj citace):

„Naším cílem je chránit celou historii výroby rumu na Barbadosu. Existují techniky, které jsou zdokumentovány a používány stovky let a my v West Indies Rum Distillery vyrábíme rumy tímto způsobem již více než století. Existuje také mnoho externích dokumentů, které dokazují, že rum byl vyráběn různými, inovativními způsoby a doporučujeme vám, abyste si je přečetli. Proč bychom měli spoutat příští generace výrobců rumu na jeden konkrétní styl rumu a vést ke standardizaci rumu na Barbadosu?

Jen pro zajímavost ještě uvedu země, které chráněné označení původu již mají (některé z nich EU uznává, jiné zatím ještě ne):

Země/regiony se zeměpisným označením registrovaným v EU (GI)

  • El Ron de Cuba - DOP Cuba - logoKuba: Ron de Cuba
  • Francouzská Guyana: Rhum de la Guyane
  • Guadeloupe: Rhum de Guadeloupe
  • Guatemala: Ron de Guatemala
  • Guyana: Demerara rum
  • Martinik: Rhum de la Martinique

Země/regiony se zeměpisným označením (GI) bez uznání EU

  • D.O.C Ron de VenezuelaDominikánská republika: Ron Dominicano
  • Haiti: HaïRum
  • Jamajka: Jamaica Rum
  • Venezuela: Ron de Venezuela

 

Aktivní destilérky na Barbadosu

Na Barbadosu aktuálně fungují 4 destilérky (a další dvě jsou v přípravě). Je to Foursquare Distillery a St. Nicholas Abbey, které jsou v domácích rukou. Dále West Indies Rum Distillery (WIRD) a Mount Gay, které zase vlastní Francouzi. WIRD má Maison Ferrand, Mount Gay patří do skupiny Rémy Cointreau.

Asi tři čtvrtiny produkce rumu na ostrově zajišťuje WIRD. Fousquare a Mount Gay zbytek zhruba stejným dílem, St. Nicholas Abbey produkuje fakt jen zlomek. Naopak zásoby stárnoucích rumů jsou ve větším objemu v menších barbadoských destilérkách – Mount Gay má asi 45 tisíc sudů, Foursquare přibližně 40 tisíc. Veřejné prohlídky lihovaru jsou jinak možné ve Foursquare a St. Nicholas Abbey, omezeně také v Mount Gay.

 

Foursquare

Foursquare Rum Distillery - ilustrační obrázek

Foursquare Rum Distillery je jedna z nejznámějších rumových palíren v Karibiku. Její novodobá historie začíná rokem 1996, kdy ji založila společnost R.L Seale & Co., kterou momentálně vede Richard Seale – jeden z nejuznávanějších master blenderů a master distillerů na světě. V podstatě kompletní informace o této destilérce máte jak na podnosu v mém článku Foursquare a Richard Seale, legendární dvojka z Barbadosu. Takže teď přidám už jen kratší souhrn těch nejdůležitějších:

  • adresa: Foursquare Rum Distillery a Heritage Park, St. Philip, Barbados, web: altamarbrands.com
  • k výrobě svých rumů používají dvousloupcovou kolonu (twin Coffey column still) a měděný pot still s dvojitým retortem
    ke staření se používají nejčastěji ex-bourbon sudy z bílého amerického dubu (v malé míře i ex-Ruby Port, Sonoma Zinfandel, Cognac, Calvados, či Sherry)
  • rumy z dílny Foursquare jsou nedoslazovány a bez přidávání přísad – výsledkem je tradiční bajan rum s autentickou chutí
  • Foursquare distillery patří mezi nejmodernější lihovary nejen v Karibiku, ale i ve světě, při výrobě kladou velký důraz na ekologii.
  • Master Blenderem Foursquare je Richard Seale, již 4. generace rodiny Seale
Foursquare Distillery

Foursquare Distillery Barbados (https://www.heritageparkbarbados.com/)

Foursquare Exceptional Cask v eshopu

Foursquare vyrábí a přímo prodává tyto značky:

Foursquare (série Exceptional Cask)
R.L. Seale
Doorly’s
E.S.A. Field
Old Brigand
Alleyne Arthur
John D. Taylor (Falernum)

Rodinná společnost R.L Seale Company je známá tím, že během svého podnikání získala do svého portfolia řadu značek. Ty se vyráběly v různých lihovarech a to dokonce i v rámci celé Západní Indie/Karibiku. Známý rum značky Doorly’s se například kdysi vyráběl také v Mount Gay. Dnes je to samozřejmě už jen výhradně v domácí kompetenci ve Foursquare Distillery.

Doorly's rumy - 5y, 8y, XO, 12y, 14y

Doorly’s 5y, Doorly’s 8y, Doorly’s XO, Doorly’s 12y a Doorly’s 14y

Doorly’s v eshopu

Mezi další známější značky, které se vyrábějí ve Foursquare, patří také The Real McCoy. Tu jinak založil Bailey Pryor, americký filmař, který za svůj dokument The Real McCoy (2013) získal 5 cen Emmy. A právě tento příběh Billa McCoya, amerického námořního kapitána a „rum runnera“, ho inspiroval ke vzniku vlastní značky rumu. William „Bill“ McCoy se proslavil během americké prohibice, když se svými loděmi naloženými alkoholem kotvil v bezpečných vodách u těch největších amerických měst a prodával legálně svůj alkohol menším pašerákům. A narozdíl od mnoha jiných rum runnerů, byl známý tím, že svůj alkohol neřezal (neředil) – i díky tomu mu přischla přezdívka Real McCoy.

The Story of the Real McCoy Rum

Díky spolupráci Foursquare a Richarda Sealeho s Ianem Burrellem, známým rumovým ambasadorem, a Grays, renomovanou destilérkou z Mauritia, zase vznikl speciální Equiano rum. Ten nese jméno po známém bojovníkovi za zrušení otroctví (více naleznete v mé recenzi).

Equiano rum ve sklenici

 

Mount Gay

Mount Gay Barbados Rum 1703 - logo

Mount Gay patří dlouhodobě mezi nejrenomovanější výrobce pravých „Bajan“ rumů. Samotná destilerie je dokonce i jedna z nejstarších na světě. Výroba rumu zde totiž probíhá nepřetržitě minimálně již od roku 1703 (o čem mluví nejstarší dochovaná písemná zmínka). Palírna od začátku fungovala jak bylo zvykem vedle plantáže a cukrovaru na místě zvaném Mount Gilboa. Od roku 1747 se pak ocitla ve vlastnictví Johna Sobera. Společnost ale řídil Sir John Gay Alleyne (později významný barbadoský politik a 1. baronet z Four Hills jména Alleyne), po jehož smrti v roce 1801 byla společnost přejmenována na jeho počest na Mount Gay. Proč ale „Gay“ a ne Mount Alleyne? Protože na Barbadosu už fungoval jeden podnik pod tímto názvem, takže destilérka si ponechala jeho střední jméno.

Mount Gay Distillery

Mount Gay Distillery

Na začátku 20.století (1918) se destilérka dostala do rukou rodiny Wardových, kteří ji řídí dodnes. Avšak už pod francouzským kapitálem. V roce 2014 destilérku zcela převzala skupina Rémy Cointreau (většinové podíly společnosti však Rémy Martin vlastnil mnohem dříve, již od 80. let 20. století).

  • adresa: Mount Gay Distilleries, St. Lucy, Barbados (liehovar), web: https://www.mountgayrum.com/, návštěvnické centrum se nachází v hlavním městě Bridgetown
  • k výrobě rumů se používá melasa z vlastních zdrojů (asi 50% potřeby, zbytek je z jiných míst na Barbadosu a z Guyany) a voda filtrovaná přes přírodní korál (vlastní studna)
  • řízená fermentace probíhá 30-36 hodin pomocí vlastních kmenů kvasinek v otevřených dřevěných fermentačních nádržích
  • destilace probíhá v kontinuální sloupcové koloně (column still) a v celkem čtyřech měděných pot still kotlích, jejich kapacita se pohybuje v rozmezí 1 300-1 500 galonů (cca 5 000-5 500 litrů)
  • staření probíhá výhradně v dubových sudech (ex-bourbon), rum jde do sudů při 65-75% ABV, přičemž andělská daň je 10% -11% v prvním roce a 6% -7% v následujících letech (podobné je to vlastně na celém ostrově), sudy se před likvidací použijí třikrát
  • na finiš se u některých speciálních vydání používají sudy, ve kterých byl jiný destilát než bourbon, například sudy po zakouřené (peated) skotské single malt z Islay (Mount Gay XO The Peat Smoke Expressions), ale i ex-port, ex-sherry, nebo dokonce raritní sudy z andského dubu
  • Mount Gay rumy nejsou doslazovány, ani se do nich nepřimíchávají jiné přísady měnící tradiční charakter pravého bajan rumu
Trudiann Branker - Master blender Mount Gay ve skladu stařených sudů s rumem - z ptačí perspektivy

Trudiann Branker – Master blender Mount Gay ve skladu stařených sudů s rumem – z ptačí perspektivy

Mount Gay Distillery se zaměřuje výlučně na produkci rumů vlastní značky. Pojďme se nyní podívat na to, jak vypadá současný sortiment rumů značky.

Core range (základní řada):

Eclipse – základní, referenční rum značky, který se používá do všech blendů Mount Gay
Black Barrel (má recenze)
Mount Gay XO (má recenze)
Single Estate Series
Silver

Limited editions (limitované edice):

The PX Sherry Cask expression
Black Barrel Cask Strength
The Madeira Cask Expression
Andean Oak Cask
The Port Cask Expression
Pot Still Rum
XO: Peat Smoke Expression

Mount Gay rum v eshopu

 

West Indies Rum Distillery – WIRD

West Indies Rum Distillery (WIRD) - logo

Kapacitně největší destilérkou na ostrově je WIRD nebo jinak West Indies Rum Distillery. Palírna vznikla ještě v roce 1893 pod názvem West India Rum Refinery, kdy jej spolu se svým bratrem založil George Stade. Německý inženýr tímto na Barbadosu jako první zavedl nový způsob výroby rumu, když vlastně hned po její otevření v ní nainstaloval světovou novinku – moderní sloupové destilační zařízení. Díky ekonomicky výhodnější výrobě se brzy WIRD stal největším producentem rumu na Barbadosu a dnes i nejdůležitějším exportním podnikem ostrova. Destilérka jinak sídlí na atraktivním místě – na pláži v Black Rock v barbadoské farnosti (parish) Saint Michael.

WIRD - destilérka na pláži

West Indies Rum Distillery (WIRD) – destilérka přímo na pláži

Od roku 2017 patří WIRD pod Maison Ferrand. Alexandre Gabriel si tak splnil odvěký sen, vlastnit v Karibiku rumovou palírnu, kde by vznikaly jeho světoznámé Plantation rumy. WIRD získal od společnosti Goddard Enterprises Ltd. a s ní rovnou i podíl v jamajských destilérkách Clarendon a Long Pond.

Ve WIRD se používají až tři typy destilačních zařízení. Nechybí samozřejmě 2 kolony, známá je 4sloupcová John Dore 79 a 2 kotlíky, mezi nimiž je měděný pot still ještě z 19.století, který volají Gregg’s Farm. No a největší raritou je Vulcan Triple Chamber Still, komorové destilační zařízení, které je podle všeho jediné svého druhu na světě.

WIRD - instalace nového column still (rok 2021)

WIRD – instalace nového column still (rok 2021)

  • adresa: Brighton, Black Rock, St. Michael, Barbados, web: https://www.instagram.com/westindiesrumdistillery/, https://maisonferrand.com/
  • WIRD je velkovýrobce rumu, který jej dodává po celém světě nejrůznějším bottlerům a značkám. Jejich dosud nejznámější vlastní značka rumů s názvem Cockspur ale nebyla součástí dohody s Maison Ferrand.
  • Jak probíhala výroba ve WIRD ještě před akvizicí Francouzi z Maison Ferrand (zdroj):
  • lihovar funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, výsledkem je až 15 milionů litrů čistého alkoholu ročně
  • většina alkoholu jde ven ve velkoobjemových kontejnerech, WIRD má ale také vlastní plničku, která se používá také k lahvování produktů třetích stran (například Pusser’s nebo Afrohead)
  • k výrobě se používá melasa především z Guyany, Barbadosu a Mexika, krátká 24 hodinová fermentace probíhá ve velkých nádržích o objemu až 200 tisíc litrů a používá se stejná u všech produktů
  • destilace probíhá téměř výlučně v kolonách, oproti těmto objemům je pot still opravdu jen zlomek produkce – kotlíky běží jen jeden měsíc v roce
  • destilát jde ven při 95% ABV, po zředění 5:1 se potrubím přečerpává až k moři, kde se jím plní velké nádrže na lodích. Narozdíl od Foursquare či Mount Gay ve WIRD moc nedrží staré zásoby, před rokem 2017 to bylo jen kolem 5 000 sudů (již zmiňované destilérky jich mají v držení přes 40 000)
  • West Indies byly dlouhodobě největším dodavatelem barbadoského rumu pro Plantation Rum, ti však tehdy brali i stařené rumy z Foursquare. Dnes už tuto destilérku vlastní, takže primárně v jejích blendech najdete jenom vlastní „WIRD“ rumy (jako například i v nejnovější specialitce Plantation Sealander)
Plantation Sealander
Plantation Sealander láhev
  • Další čerstvá novinka Plantation Sealander kombinuje rumy z Barbadosu, Fidži a Mauritia (Atlantik + Pacifik + Indický oceán) do jedné vzrušující směsi.
  • Rumy z Barbadosu jsou z destilérky West Indies, pot still + column still, stařené 8 let v ex-bourbon sudech, z Fidži je to zase melasový column still, který zraje 5 let v extra vypálených sudech, no a z Mauritia je to tichý nestárnoucí column still ze šťávy cukrové třtiny.
  • Co všechno se díky tomu objeví v jeho chuti a vůni? Ovoce s vrstvami vanilk, koření a kokosu (Barbados), kouřová ovocnost (Fidži) a travnatý, bylinný svěží nádech agricole rhumu z Mauritia.

další Plantation rumy

 

St. Nicholas Abbey

St. Nicholas Abbey - logo

Na seznamu rumových lihovarů Barbadosu je od roku 2006 i malá destilérka St. Nicholas Abbey. Tu znovu zprovoznil barbadoský rodák Larry Warren na koupeném panství zahrnujícím i plantáže cukrové třtiny s cukrovarem (na celkové ploše až 162 hektarů, plantáže mají dohromady 85 ha, pro potřeby podniku se z toho využívá 25 ha). Původně se panství jmenovalo Jacobean a založil jej ještě v roce 1658 plukovník Benjamin Berringer – dnes je tento plantážní dům či zámeček jen jeden ze tří skutečných jakobínských sídel na západní polokouli).

Rum se zde začal vyrábět v roce 1750, kdy jej vlastnil Sir John Gay Alleyne – ano, je to právě ten Sir, na jehož počest nazvali Mount Gay, který vyvinul pro St. Nicholas vlastní recepturu. Na vrcholu produkce se tato plantáž s lihovarem považovala za jednu nejúspěšnější na Barbadosu.

Zajímavost: v roce 1810 ho koupil pra-pra-pra…děda známého britského herce Benedicta Cumberbatche, který na Barbadosu již vlastnil několik plantáží is otroky – dnes kvůli tomu Benedict čelí žalobám za odškodnění rodin předků držených v otroctví.

St. Nicholas Abbey - sídlo destilérky

St. Nicholas Abbey – sídlo destilérky je jedno z nejkrásnějších historických míst na Barbadosu

  • adresa: St. Nicholas Abbey, Cherry Tree Hill, St. Peter, Barbados, web: https://stnicholasabbey.com/
  • Warren začínal se svým rumem tak, že nakoupil stařené zásoby z Foursquare a pokračoval v jejich zrání tak, že do nich přimíchával vlastní čerstvý destilát.
  • K výrobě používá vlastní třtinu, kterou drtí starožitný parní stroj z roku 1890 (původně to dělal starý větrný mlýn). Takto získaná šťáva má poměrně vysoký obsah cukru a její výtěžnost je poměrně nízká, protože parní stroj třtinu lisuje jen jednou. Své původní rumy tedy St. Nicholas Abbey získává ze šťávy a ne z melasy jako ostatní destilérky na Barbadosu.
  • Získaná šťáva pak jde téměř okamžitě do vakuového evaporátoru (odpařovače), který ji zredukuje na sirup. Ten se pak lépe skladuje, a to až do doby, než se využije k výrobě rumu.
  • Před fermentací se sirup rehydratuje, přičemž se k tomu používá voda z vlastních studní – voda u Barbadosu je jinak velmi uznávána díky korálovému podloží ostrova, které působí jako přirozený vápencový filtr. Úplná čistota vody se pak zajistí reverzní osmózou. Samotná fermentace s použitím domácích kvasinek trvá 5 dní ve 3 000 litrových nádržích.
  • Rum se následně destiluje v měděném pot still kotlíku jménem Annabelle, který vyrobila renomovaná německá společnost Arnold Holstein na míru přizpůsobený podmínkám St. Nicholas Abbey. S čím jim mimochodem pomohl jejich rumový mentor Richard Seale z Foursquare.
  • Objem kotlíku je 600 litrů, přičemž jednu várku zpracovává i několik dní. Z destilátoru vychází destilát o síle 92%, který pak jde do sudu ředěný na 62% ABV, bílý nestářený rum se okamžitě ředí na 40% ABV.
  • Stárnutí těchto rumů je na Barbados také výjimečné, panství St. Nicholas a jejich sklepy jsou orientovány na východním pobřeží, které omývá oceán, narozdíl od ostatních lihovarů, které jsou na karibském pobřeží a na vysočině. Plantáž takto dokonale využívá osvěžujících pasátů, které podporují zrání rumu.
  • Staření probíhá ve starých dubových sudech po bourbonu a rumech z Foursquare. Do lahví se pak stáčejí rumy z jediného sudu bez blendování (single cask). Každá jedna láhev je přitom jedinečná…
  • Zátky na vrchu jsou vyřezány z mahagonových stromů, pocházejících z „Cherry tree hill“, na nichž je kožená pečeť s logem Saint Nicholas Abbey. Všechny etikety se aplikují ručně a na každou karafu domácí paní Anna Warren nakonec vyryje datum lahvování, číslo sudu a číslo karafy. Brány destilérky tak ročně opustí jen 10 000 lahví (údaj z roku 2023).

St. Nicholas Abbey patří mezi 10 nejlepších atrakcí Karibiku za rok 2023 podle čtenářů USAtoday

Pro cestovatele zde mám jednu zajímavou informaci. Podle čtenářů USA Today, což je jeden z nejznámějších a nejprodávanějších amerických deníků, je jakobínská usedlost v St. Nicholas Abbey a celé návštěvnické centrum jedno z nejatraktivnějších míst v Karibiku. Dům je dobově zařízený, také se dá podívat jak funguje palírna s celým výrobním procesem, od zpracování třtiny parním strojem až po destilaci a staření v sudech. Velkým lákadlem je také železnice St. Nicholas Abbey Heritage Railway, která byla otevřena koncem roku 2018 s autentickou parní lokomotivou z roku 1914. Můžete jí absolvovat okružní prohlídku po celém panství přes lesy a podél nádherného pobřeží.

St. Nicholas Abbey Heritage Railway

St. Nicholas Abbey Heritage Railway (https://www.facebook.com/StNicholasAbbey/)

Sortiment rumů Saint Nicholas Abbey

Produkce destilérky St. Nicholas Abbey je opravdu jen kapkou v barbadoském rumovém moři. U nás se s jejich rumy setkáte opravdu jen výjimečně. Každopádně na výběr je docela široká škála. V základní řadě je to 5yo, 8yo, 12yo a 15yo – ty jsou vyrobeny přímo v destilérce z vlastní cukrové třtiny (a samozřejmě i nestářený St. Nicholas Abbey White rum). Starší rumy, od 18 yo výše, stárnou sice také ve sklepích panství, ty však mají rumový základ Foursquare rumů zakoupených při startu podniku.

Set rumů St. Nicholas Abbey

Set rumů St. Nicholas Abbey

 

Budoucí rumové destilérky na Barbadosu

Na Barbadosu co nevidět začnou naplno pracovat i další dvě rumové destilérky. Jedna již funguje na Hopewell Plantation a aktuálně vyrábí gin. Druhá na Bentley Plantation je zase investicí skotského výrobce whisky Kilchoman. Jen pro zajímavost, oba noví rumoví hráči podpořili GI „Barbados rum“, tak jak ho navrhuje trojice Foursquare, Mount Gay a St. Nicholas Abbey.

Greg Cozier a Hopewell Distillery

Zakladatel destilérky Greg Hozier je z vážené rodiny, jejíž kořeny na Barbadosu sahají až do roku 1637, kdy na ostrov dorazil jeho předek John Cozier. Jeho další předek Perkins, tentokrát z matčiny strany, přišel na ostrov o generaci později. Další Perkins, konkrétně již jeho prastarý otec E. O. Perkins, dokonce řídil lihovar a plantáž Mount Gay, dokud je v roce 1918 nekoupil A. F. Ward. Jeho syn pak od roku 1944 blendoval a lahvoval vlastní značku rumu.

Greg před pěti lety s pomocí Richarda Sealeho (jak jinak) opětovně rozjel rodinné podnikání s rumem. Předminulý rok (2022) koupil Hoppewel Plantation a postavil na něm malý lihovar na výrobu ginu (z cukrové třtiny). Nejpozději do čtyř let plánuje výrobu rozšířit o rumy, včetně jejich staření. Pokud byste se tam chtěli ucházet o post master distiller, ať se líbí – tady je nabídka. 🙂

Hopewell distillery - Barbados

Hopewell distillery – Barbados

Bentley Plantation a Kilchoman

Na rumové mapě Barbadosu se brzy objeví i zbrusu nová destilérka v Bentley, do které investoval ambiciózní skotský výrobce single malt whisky Kilchoman. Tato nezávislá rodinná palírna jinak vznikla na ostrově Islay jen v roce 2005. V květnu loňského roku oznámili, že po získání všech povolení začínají s výstavbou zcela nového lihovaru v „parish“ St. Philip, kde se nachází opuštěné panství Bentley Mansion. Na pozemku o ploše 9 akrů (zhruba 3,5 hektaru) bude stát mlýn, sklad sudů a samozřejmě lihovar, ve kterém budou naplno pracovat dva měděné kotlíky (pot still).

Na výrobu svých rumů plánuje použít cukrovou třtinu z místních plantáží, hlavně v okolí Bentley Mansion. Podobně jako v St. Nicholas Abbey se bude vyrábět ze šťávy, respektive sirupu z cukrové třtiny. V palírně se bude rum nejen destilovat, ale tedy i zrát a lahvovat. S rozběhem jim pomůže Frank Ward – legenda bajan rumů a bývalý výkonný ředitel Mount Gay.

Sídlo Bentley Mansion, Barbados - Kilchoman

Sídlo Bentley Mansion, Barbados (https://www.kilchomandistillery.com/)

 

Barbados Master Blenders

Richard Seale (Foursquare)

Richard Seale z Foursquare je považován za jednoho z nejlepších a nejuznávanějších mistrů destilatérů a master blenderů rumu v Karibiku.

Richard Seale - Master Blender Foursquare

Master Blender Fousrquare Richard Seale (https://www.facebook.com/FoursquareRumUSA/)

Krátký životopis:

  • Master Distiller & Master Blender, Foursquare Rum Distillery
  • čtvrtá generace rodiny Seale, která vede RL Seale & Co. od jejího založení v roce 1926, zakladatel: Reginald Leon Seale
  • ve společnosti od roku 1993, obnovený lihovar Foursquare Rum Distillery byl pak i díky němu „znovuotevřený“ již v roce 1996
  • vzdělání: Harrison College na Barbadosu, po promoci následně získal prestižní stipendium Barbados Government Scholarship, dále bakalářské a magisterské studium na University of London
  • s manželkou Gayle a dvěma dětmi (Christian a Victoria) žije v St. Philip v Barbadosu, kde sídlí i „jeho“ destilérka
  • inovace v destilérce pod Richardovým vedením: přesné řízení fermentace, destilace pod vakuem…
  • takto ho popisuje Dave Broom odborník na whisky a rum (autor knih Světový atlas whisky, či Rum – The Manual): „Richard je jeden zpochybňující a svéhlavý Barbadosan, který rum vevedl do 21. století“
  • jak má vypadat rum podle R. Seala: „…když budeme chtít ocenit rum, nemůžeme do něj, podle mého názoru, nic přidávat a měli bychom ho posuzovat jako čistý rum…, když má někdo rád sladké, tak ať mu ho následně smíchá s něčím sladkým barman…, jakmile přidáte do rumu cukr, nemůžete objektivně posoudit jeho kvalitu…“
  • jeho první rum v pozici master blendera byl Doorly’s XO, nejinspirativnější rum je zase podle něj jamajský Hampden, protože zachovává metody výroby z 18. století a bylo mu velkou ctí s nimi úzce spolupracovat při výrobě rumu Veritas

 

Alexandre Gabriel (WIRD)

Další rumový fanatik Alexandre Gabriel je majitel a také hlavní master blender rumů Plantation. Pod křídla jeho společnosti Maison Ferrand patří od roku 2017 i již zmiňovaná největší palírna na Barbadosu West Indies Rum Distillery (WIRD). Jak sám říká, mít vlastní lihovar v Karibiku bylo jeho snem již mnoho let.

Alexandre Gabriel Plantation

Alexandre Gabriel Plantation (https://www.facebook.com/maisonferrand/)

  • Gabriel se narodil v Jižním Burgundsku do rodiny s dlouhou tradicí výroby destilátů z vína. Původně vystudoval ekonomiku, ale život to zařídil nakonec tak, že se stal jedním z největších světových odborníků na alkohol.
  • Na začátku své „alko“ kariéry „objevil“ v prémiové oblasti Grande Champagne jeden z nejstarších koňakových domů ve Francii Maison Ferrand, který byl téměř před krachem a dohodl se s nimi na spolupráci.
  • Značku tehdy zachránila spásonosná Alexandrova myšlenka, že sudy po koňaku by se mohly prodávat zájemcům z řady rumových destilérek v Karibiku. I díky takto navázaným kontaktům později vznikla Gabrielova známá značka rumů Plantation.
  • Rumy Plantation jsou známé tím, že používají princip dvojího staření. Nejprve zrají tropicky v mateřské zemi v Karibiku a následně v kontinentální Evropě v ex-cognac sudech.

O Gabrielovi by to vydalo i na jednu docela hrubou knížku. Nejen z toho důvodu mu proto na našem webu AlkoTip věnujeme svůj vlastní článek (již zanedlouho). Stejnou čest 🙂 jsme prokázali už i Lucu Garganovi z Velieru, a věřím, že postupně budou přibývat i další rumoví velmistrové. Takže na tomto místě přidám už „jen“ pár zajímavostí.

Citadelle Gin 44% 0,7 l (holá láhev)

V roce 1996 Gabriel uvedl na trh gin s názvem Citadelle. Gurmánský gin pro fajšmekry byl zprvu propadák, gin totiž v těch dobách nebyl takový hit jako je tomu dnes. No po nějaké době uspěl na několika soutěžích v domovské zemi ginu – v Anglii a situace se začala obracet. V New York Times vyšel v roce 1999 o něm článek na půl strany. Ve Španělsku ho vychválil světoznámý šéfkuchař Ferran Adrià a rázem se z ginu Citadelle stal hit. Dnes se prodává v množstvích přes 1,5 milionu lahví ročně. Jalovec do něj si již zajišťuje sám, v Saintonge se pěstují na výměře 5 hektarů.

Přidám ještě jednu rumovou zajímavost. Pro zájemce z řady rumových (a koňakových) fanoušků nabízí Alexandre možnost získat originální destilát, který zraje na lodiBarge 166“. 38,5 metrový člun typu Freycinet z roku 1948 získala společnost Maison Ferrand v Bretani. Nechali ji kompletně zrestaurovat a přizpůsobili na pojízdnou „bodegu“ se sudy. Od roku 2021 kotví v Issy-les-Moulineaux, v rameni Seiny, které se táhne vedle Ile Saint-Germain. Vejde se do ní až 1500 30 litrových soudků, ve kterých dozrávají rumy a koňaky v blahodárné vlhkosti a při pohupování na vlnách.

Alexandre Gabriel: „Dávám zájemcům možnost přijít a vybrat si eau-de-vie z nabídky šesti rumů a tří koňaků. Pomáhám jim vybrat ten správný destilát podle jejich chuti do 30 litrového sudu a postarám se o jeho zrání. Destiláty ochutnáváme každé tři měsíce, dokud nedosáhnou zralosti, s majiteli sudů nebo bez nich. Když je hotovo, obsah sudu putuje do lahví.“ Kolik takový špás stojí? Jen 2 000 až 4 000 €.

 

Trudiann Branker (Mount Gay)

V Mount Gay je tato dáma od roku 2019 v pořadí jen čtvrtý Master Blender za posledních 40 let. A první žena. Trudiann Branker převzala ve společnosti toto žezlo po Allenu Smithovi, který pro Mount gay blendoval více než 25 let a vytvořil při tom nejznámější směsi XO a 1703. Trudiann po studiu přírodních věd na Howard University ve Washingtonu DC, a nástavbě v Siebel Institutu (Chicago) a Institute of Brewing and Distilling v Londýně, začínala v Mount Gay jako manažerka kvality. Přičemž úzce spolupracovala hlavně s Allenem, který si ji nakonec vybral za svého nástupce na tomto důležitém postu.

Co se týče její práce, tak stojí za přepracováním vlajkových rumů značky – Black Barrel a XO. U Black Barrel šlo o zvýšení věkového rozpětí. U Mount Gay XO zase o výraznější diverzifikaci sudů a přidání starších rumů do blendu. K tomu je třeba připočítat i nová vydání rumu z exkluzivní edice Master Blender jako Madeira Cask, Peat Smoke a další.

Trudiann Branker o umění blendování: „Vědět, kdy je čas vybrat rum ze sudů a které rumy by se měly míchat spolu, jsou základní dovednosti k dosažení té správné chuti. Samozřejmě máme na to referenční hodnotu, ale existují jemné nuance, které žádná referenční hodnota nedokáže předpovědět, takže s mým týmem trávíme dost času ovoněním a ochutnáváním rumů, děláním poznámek a následně jejich prohlížením, abychom zjistili, které sudy se budou míchat. do finálních produktů.“

Trudiann Branker - Master Blender Mount Gay

Trudiann Branker – Master Blender Mount Gay (https://www.mountgayrum.com/)

 

Larry Warren (St. Nicholas Abbey)

Larry Warren je majitel a zároveň i Master Blender nejmenšího rodinného rumového lihovaru na Barbadosu St. Nicholas Abbey. Je to jinak i jeden z nejuznávanějších architektů na ostrově. A když v roce 2006 kupoval se svou manželkou Annou panství St. Nicholas Abbey, plánoval z něj udělat soběstačný podnik, který by připomínal návštěvníkům a příštím generacím celé bohatství historie Barbadosu. A to se mu také podařilo jak jste si mohli přečíst výše při popisu destilérky. Kromě Larryho Warrena jinak dohlíží na výrobu rumu i Master Distiller Edwin Grifith a ve společnosti se také výrazně angažují i jeho synové Simon a Shae.

Larry Warren - majitel a master distiller St. Nicholas Abbey

Larry Warren – majitel a master distiller St. Nicholas Abbey (https://stnicholasabbey.com/)


Jak se vám líbil tenhle článek?
3/5 - (2 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Popularizátor, milovník a nadšenec kvalitních rumů. Několik let jsem úplně abstinoval i kvůli tomu, že mi obyčejný alkohol vlastně nikdy moc nechutnal a nechyběl mi. Potom jsem objevil rumy. Začalo mě bavit jejich ochutnávání a publikační činnost. Rozmanitost chutí a vůní, svět zrání v dřevěných sudech, na tropických ostrovech, tradice, historie. Pravidelně se účastním rumových degustací ve všech formách: offline, online i soukromých. Můj Instagram @alko.tip.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Přidej hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..