Většina lidí, kteří pijí alkohol, se zřejmě už někdy setkala s tím nepříjemným stavem po večeři plném alkoholických nápojů. Bolest hlavy, nevolnost či dokonce zvracení, pocit vyčerpanosti a podrážděnost – to je jen několik příznaků, které se s kocovinou spojují. Když se některý z nich, či dokonce hned všechny najednou, po propité noci objeví, začneme googlit a hledat zaručené rady o tom, co pomáhá na kocovinu.
Pokud patříte i vy k hledačům záchrany po propité noci a kladete si otázku co na kocovinu, jste na správném místě. V článku totiž naleznete fungující rady, které mohou pomoci při kocovině, i ověřené tipy na to, jak předejít tomu, abyste se ráno po konzumaci alkoholu cítili pod psa. Tak se tedy pojďme spolu podívat na to, co pomáhá na kocovinu.
Základem je prevence
V případě opice platí, že lepší než zmírňování následků, funguje prevence. Je jednodušší myslet dopředu a neptat se co pomáhá na kocovinu, ale spíše než předejít kocovině. Proto máme pro vás tři velmi jednoduché věci, které opravdu fungují. Pojďme se tedy na ně podívat.
Vyhněte se nápojům s obsahem kongenerů
Během procesu fermentace se cukry přeměňují na oxid uhličitý a ethanol, známý jako alkohol. Kongenery jsou toxické chemické spoluvznikající složky, přičemž různé druhy alkoholu obsahují různé množství kogenerů. Některé studie zjistily, že konzumace nápojů s vysokým obsahem kogenerů zvyšuje pravděpodobnost a sílu opice. Kogenery také mohou zpomalovat metabolismus alkoholu, čímž prodlužují trvání nepříjemných příznaků opice.
Určitě vás nyní zajímá, které alkoholické nápoje obsahují nejméně kogenerů. Jsou to vodka, gin a rum. Na druhé straně stojí alkoholické nápoje s vysokým obsahem kogenerů, a sice tequila, whiskey a koňak. No a úplně nejvíce kogenerů najdete v bourbonu.
Za zmínku určitě stojí studie, které se zúčastnilo 95 mladých dospělých lidí. Ti vypili tolik vodky nebo bourbonu, aby koncentrace alkoholu byla v dechu 0,11%. Ze studie vyplynulo, že lidé, kteří pili bourbon, pociťovali horší příznaky opice než ti, který pili vodku.
Pokud tedy chcete pít, aniž by vám druhý den bylo špatně, určitě si promyslete, po jakém alkoholu sáhnete. Kvalitní rum či kvalitní vodka nebo gin jsou z hlediska síly opice bezpečnější.
Myslete na hydrataci
Konzumace alkoholu může vést k dehydrataci, a to hned několika způsoby. Za prvé platí, že alkohol je močopudný, takže způsobuje větší produkci moči. To může vést ke ztrátě tekutin a elektrolytů, které lidský organismus potřebuje pro správné fungování. Za druhé, konzumace velkého množství alkoholických nápojů může vést ke zvracení či průjmu, čímž opět dochází ke ztrátě tekutin a elektrolytů.
Přestože dehydratace není jedinou příčinou opice, navazuje na ni množství běžných příznaků opice, včetně žízně, vyčerpanosti, bolesti hlavy a nevolnosti. No a právě proto zvýšením příjmu vody můžete tyto projevy opice zmírnit nebo dokonce se jim úplně vyhnout.
Pokud tedy hledáte lék proti kocovině, první, po čem byste měli sáhnout, je obyčejná voda. Velmi účinné se ukázalo vypití sklenice čisté vody mezi jednotlivými alkoholickými drinky. Toto pravidlo vás ne vždy uchrání před dehydratací, ale určitě pomůže k tomu, abyste zmenšili příjem alkoholu. Nezapomeňte pít nejen během konzumace alkoholu, ale také následující den po propité noci. Vhodné je připravit si hned k posteli velkou sklenici s vodou, ze které můžete popíjet kdykoliv ucítíte žízeň a typické sucho v ústech.
Jste v střízlivý, ale trápí vás zbytkový alkohol? Takový tester určitě využijete…
- malý, skladný alkoholový osobní tester
- potěší rozsah měření i solidní přesnost
- jeden z nejprodávanějších na našem trhu
- dobrá cena a přiměřená kvalita
Dopřejte si dostatek spánku
Konzumace alkoholu způsobuje snížení kvality spánku, což může mít za následek, že se ráno budete cítit pod psa. Pokud tedy chcete vědět, co je dobré na kocovinu, dalším tipem je spánek. Samozřejmě, nedostatek spánku přímo nezpůsobuje kocovinu, ale může vám ráno pořádně znepříjemnit. Právě podrážděnost, bolesti hlavy a vyčerpání se mohou vlivem nedostatku spánku ještě zintenzivnit. Dopřejte si proto po konzumaci alkoholu dostatečně dlouhý, ideálně noční, spánek. Umožníte tak vašemu tělu rychleji se zotavit.
Co dělat po kocovině
Podcenili jste prevenci, případně vám preventivní kroky zcela selhaly? Nevadí, i to se stává. Nemusíte věšet vaši bolavou hlavu. Máme pro vás rady, jak se zbavit opice co nejrychleji. Přejděme tedy na to.
Dejte si dobrou snídani
Kvalitní a výživná snídaně – i to je něco, co pomáhá na kocovinu. Ale co jíst po kocovině? Možná máte podrážděný žaludek po konzumaci alkoholu, případně žaludek na vodě. I v takovém případě je vhodné zkusit do sebe něco dostat. Tak, co si dát po kocovině na žaludek, aby vám nebylo ještě hůře? Ideální něco teplého – například tak dobrý vývar je hotový balzám na podrážděný žaludek.
Cílem je dostat hladinu cukru v krvi na stabilní úroveň. Ačkoli nízká hladina cukru v krvi není automaticky příčinou opice, často se s nepříjemnými příznaky opice pojí. Nízký cukr v krvi může příznaky opice zhoršit – budete se cítit ještě více vyčerpaný, slabý a nevolnost bude ještě výraznější. Váš systém je rozhozený, dehydrovaný, chybí mu potřebné vitamíny a minerály.
Ptáte se tedy, co jíst po kocovině? Některé studie doporučují sáhnout po potravinách, které obsahují L-cystein, což je aminokyselina obsažená ve vejcích, jogurtu či v ovesných vločkách. Po kocovině je vhodné jíst i potraviny bohaté na zinek, a to oříšky, semínka, mléčné produkty a celozrnné potraviny.
Káva nebo kyselá jídla či ovocné šťávy, to není něco, co pomáhá na kocovinu. Po kocovině se tyto potraviny nedoporučují, protože by mohly váš překyselený žaludek ještě více podráždit.
Nebojte se léků proti bolesti
Bolest hlavy po kocovině umí být někdy opravdu nesnesitelná, a když vám nepomohlo jídlo ani hydratace, určitě sáhněte po léku od bolesti. Nevíte, co na bolest hlavy po alkoholu? Nic nezkazíte tím, pokud si dáte léky s obsahem ibuprofenu (Ibalgin), aspirinu nebo paracetamolu (Paralen, Panadol). Uleví od bolesti hlavy, ale také od bolestí svalů, které se také mohou objevit po kocovině.
Vyzkoušejte suplementy
Přestože ještě na toto téma není dostatečný výzkum, některé studie prokázaly pozitivní vliv určitých doplňků stravy na zmírnění příznaků opice. Podívejme se na to, které z výživových doplňků byste mohli použít jako léky na kocovinu.
- červený ženšen – jedna dávnější studie zjistila, že užívání červeného zázvoru může v krvi snížit hladinu alkoholu a zmírnit tak příznaky opice
- opuncie – objevilo se několik studií, které zjistily, že kaktus opuncie může být považován za něco jako lék na kocovinu. Extrakt z opuncie zmírňuje do značné míry snižuje příznaky opice.
- zázvor – zázvor, hnědý cukr a extrakt z mandarinky mohou zjemnit jisté příznaky opice. Testování na zvířatech prokázalo, že některé složky obsažené v zázvoru mohou dokonce chránit játra před poškozením alkoholem.
- borákový olej – jedna studie prokázala, že spojení opuncie a borákový oleje snížilo nepříjemné projevy opice až u 88% zúčastněných
Jak vidíte, existují také přírodní léky proti kocovině. Je však třeba si uvědomit, že výzkum jejich účinků na lidech ještě nebyl důkladně proveden a chybí podrobnější studie. No a platí také, že co zabírá na kocovinu vám, nemusí zabrat někomu jinému a naopak.
Co pomáhá na kocovinu – časté dotazy
❓Zbaví mě káva opice?
Pokud se po noci plné alkoholu cítíte ospale a bez energie, zřejmě se vám žádá hned ráno sáhnout po šálku silné kávy. Nemusí to ovšem být nejlepší nápad. Jak už jsem zmínila, alkohol způsobuje dehydrataci, no a jelikož je káva diuretická (močopudná, pozn. red.), může ještě prodloužit vaše zotavování se. Doporučuje se místo kávy vypít hned ráno pořádnou sklenici vody a až později si dopřát kávu, ne však více než dva šálky.
❓Pomáhá sklenička k vyrovnání hladiny?
Možná už i vy jste po propité noci dostali radu, že nejlepší, co si dát na kocovinu, je tzv.. skleničku na vyrovnání hladinky. Dát si za jeden, nicméně není po propité noci tak úplně dobrý nápad. Může se stát, že na chvilku vám skleničku alkoholu spolu se sklenicí vody či sklenicí rajčatové šťávy přinést úlevu. V podstatě však vaše trápení jen oddálí a způsobí, že vaše zotavení se z opice bude trvat déle. Dá se tedy říci, že pořekadlo klín se klínem vybíjí v tomto případě vůbec neplatí.
❓Jsou nějaké pilulky proti alkoholu?
Nuže, nic takového jako pilulka po alkoholu či lék proti alkoholu není. Existují různé vyprošťováky, tedy nějaké doplňky stravy určené ke zmírnění příznaků opice. Například Hydrodol, který je ve formě kapslí a užívá se jako prevence proti kocovině. Pokud už kocovinu máte a trápí vás žaludek na vodě, zkuste vyprošťovák, který pomáhá neutralizovat kyseliny v žaludku.
Zdroje informací a zajímavé odkazy:
- https://www.healthline.com/nutrition/best-hangover-cures – co je dobré po kocovině
- www.singlecare.com/blog/best-hangover-cures-that-work/ – co pomáhá na kocovinu
Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.
Článek je zařazený do kategorie: Články
Mohlo by vás zajímat
- Den svatého Patrika na zeleno - historie, tradice a zvyky (kde a s čím ho slavit)
- Co nemíchat s alkoholem - kratom, CBD, antikoncepce, antibiotika a jiné?
- Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve - jak jsou na tom pivo, víno, destiláty?
- Vybíráme nejkrásnější dárková balení Jack Daniels
- Katar 2022: pivo STOP, nevadí, takhle to někteří fanoušci umí obejít...
- Vybíráme alkohol a přípitek na svatbu - jaký a kolik
- Jak rychle vystřízlivět – fungují rady na odbourání alkoholu v krvi?
- Jak si připravit domácí punč (alko i nealko)
- Tatratea - jak chutná tradiční slovenský tatranský čaj?
- Co stojí a jak chutná nejdražší alkohol na světě – rum, koňak, vodka, whisky