Jak si připravit domácí punč (alko i nealko)

Anna Safanovičová Téma
13. prosince 2022 0

Domácí punč je nápoj, který se nám pojí především se zimou a Vánocemi. Podoby punče jsou však různé, jelikož i jeho historie je bohatá. Dnes málokdo ví, že tento nápoj je považován za nejstarší koktejl vůbec, ze kterého vycházejí všechny ostatní. Jeho historie sahá až do 17. století. Název pravděpodobně pochází z jazyka hindi a znamená pět, což by mělo odkazovat na počet ingrediencí punče.

Chcete-li se dozvědět o tomto nápoji více, jste na správném místě. V našem článku najdete nejen historii a nějaké ty zajímavosti ohledně punče, ale podíváme se také na konkrétní recepty, které si můžete připravit i doma. Protože v chladném počasí není nic lepšího, než dát si sklenici dobrého domácího punče. Připravili jsme pro vás ale také recept na příjemný osvěžující letní punč.

Jaký rum do domácího punče? Tuzemák už nechte být, karibský bude dozajista lepší…

Plantation Barbados Grande Reserve
láhev rumu Plantation Barbados Grande Reserve
  • klasický rum z cukrové třtiny
  • chuť má hladkou, mírně sirupovou, nejspíš za kandovaným ovocem a vanilkou, nechybí ani trochu dubové kořenitosti
  • v přijatelné ceně, zkuste ho zaměnit za „UM“, uvidíte ten rozdíl

Historie punče

Jak jsme již v úvodu zmínili, historie punče je opravdu velmi stará. Pokud byste měli zájem dozvědět se o tomto nápoji opravdu všechno, naleznete také monografie, které podrobně mapují jeho minulost. My vám představíme jen krátký exkurz do dějin punče.

První písemná zmínka o tomto nápoji pochází z roku 1632, konkrétně ji naleznete v dopise odeslaném 28. září jistým Robertem Addamsem, který pracoval pro britskou Východoindickou společnost. První zaznamenaný recept se objevil o pár let později, konkrétně v roku 1638. Víme o tom díky Němci jménem Johan Albrecht de Mandelslo, který se o něm zmínil při návštěvě továrny v Indii. Recept tehdy prý obsahoval aqua vitae, růžovou vodu, citrusovou šťávu a cukr.

Na začátku byl punč užíván spíše jako lék před kurdějí, který často ohrožoval námořníky během plavby. Díky námořníkům se punč dostal i na evropský kontinent, nejprve se popíjel v docích, ale jeho popularita se rychle rozšířila a popíjení punče se stalo společenskou událostí. Aristokracie si punč doslova zamilovala.

Nápoj byl však v té době velmi drahý, nejdražší položku představovaly citrusy či pepř. Drahou položkou ale byla také mísa, která se k podávání punče používala. Mísy se staly i módním doplňkem a rodiny se doslova předbíhaly v tom, kdo má krásnější a dražší mísu na punč.

Punč se postupně dostal z Londýna i do ostatních zemí a velice oblíbeným se stal v Americe. Dokonce se mluví o tom, že otcové zakladatelé vypili celkem 76 misek tohoto nápoje po podepsání Deklarace nezávislosti. V Americe je dodnes nejpopulárnější recept na punč s názvem Fish House Punch, který vznikl ještě v 18. století ve známém klubu fungujícím dodnes.

 

Alkohol a punč – doporučuji rum

V minulosti se používal různý alkohol, ze kterého připravovali punč, povětšině takový, který byl právě po ruce. Zpočátku byste našli v punči brandy nebo víno. Ale později se ustálil jako hlavní alkohol arak nebo rum. Arak je anýzový destilát vyrobený fermentací a destilací vína. Dovezli ho právě námořníci z Východní Indie. Nejčastěji se ale používá do klasického punče rum.

Podávání punče

Výhodou tohoto nápoje je to, že při jeho podávání můžete použít jakékoli nádobí. Vhodné jsou hrníčky, různé skleničky, punč můžete servírovat v míse, džbánu nebo v jakékoli nádobě, kterou máte právě po ruce. Tradičně se ale k podávání punče používala speciální mísa. V minulosti se vyráběly jak keramické, tak kovové mísy a aristokracie se předháněla v tom, kdo má krásnější a dražší mísu na punč. V muzeích či sběratelských sbírkách můžete objevit opravdu krásné luxusní kousky.

Mísa s punčem

Mísa s punčem

Recepty na domácí punč

Receptů na punč naleznete mnoho. Původní klasický recept obsahoval 5 základních ingrediencí. Na základě toho vznikla i jednoduchá rýmovačka, která se používá při výrobě nápoje. Ta určuje poměr surovin, a to následovně: jedna kyselá (šťáva z citrusů), dvě sladké (cukr), tři silné (alkohol), čtyři slabé (voda, příp. čaj) a pepř.

I když u nás máme zafixováno, že punč je teplý nápoj vhodný při chladných večerech, ve světě se punč připravuje opravdu mnoha způsoby, s rozličnými ingrediencemi a není to jen teplý nápoj. My jsme si pro vás připravili pár receptů, u kterých zjistíte, že experimentovat se vyplatí.

Domácí punč

U nás je velmi oblíbený klasický teplý punč, který příjemně zahřeje v chladné večery. Kromě rumu můžete použít víno, místo vody nebo džusu se přidává čaj a samozřejmostí je skořice, hřebíček či badyán. Je to velmi podobné tvz. svařáku.

  • 1 l červeného (ovocného) vína
  • 300 ml rumu
  • 300 ml černého čaje
  • šťáva z citrónu, limetky nebo pomeranče
  • cukr nebo med
  • pepř: skořice, badyán, hřebíček, muškátový oříšek
  • ovoce: pomeranč, jablko, granátové jablko nebo jaké máte po ruce

Pro začátek si připravte čaj. Velice vhodný je černý, ale samozřejmě můžete použít i jiný, vhodné jsou také ovocné čaje. K čaji do hrnce přilijte víno, rum a citrónovou šťávu a pomalu vařte. Nenechte však vřít. Přidejte koření, následně cukr, nebo chcete-li zdravější verzi, tak med. Potom si nakrájejte ovoce, klasikou jsou jablka a pomeranče, ale nebojte se použít i granátové jablko, maliny, brusinky nebo něco exotičtějšího. Ovoce dejte do připravených sklenic a zalijte teplým punčem.

 

Nealko domácí punč

Máte-li děti, určitě jim připravte sladký a zdravý punč bez kapky alkoholu. Na večírku vám za něj poděkují i všichni řidiči.

  • ovocný čaj
  • ovoce – pomeranč, citron, hruška, jablko
  • kokosový cukr, případně med
  • pepř – hřebíček, skořice, badyán
  • rumové aroma (volitelné)

Nejprve si připravte čaj, pro děti je určitě vhodnější ovocný než černý. Přidejte k němu na kousky nakrájené ovoce a pomalu vařte. Později dochuťte pepřem, cukrem nebo medem a dále pomalu vařte. Uvařený punč nejprve přeceďte a můžete podávat. Můžete přidat také rumové aroma.

 

Ovocný punč na letní párty

Punč se nepodává jen teplý, ale s ledem je to ideální koktejl na jakoukoli letní párty. Nechte se překvapit. I v tomto případě si můžete vybírat ze spousty receptů, my jsme si pro vás připravili jednoduchý ovocný recept s vodkou a proseccem.

  • sprite 2 litry
  • pomerančový džus 2 šálky
  • ananasový džus 2 šálky
  • vodka 2 šálky
  • láhev prosecca
  • jahody nakrájené na plátky
  • maliny
  • čerstvé lístky máty
  • led

Ovocný punč na letní párty

Co se týče přípravy, nachystejte si velkou mísu nebo džbán, ve kterém jednoduše smícháte všechny ingredience. Doporučujeme podávat kostky ledu a ne drcený led, který by se vám rychle rozpustil.

Vánoce a domácí punč

V našich končinách se punč nejčastěji pojí s obdobím Vánoc a zimy. Asi žádné vánoční trhy se neobejdou bez tohoto tradičního nápoje, který vás příjemně zahřeje v třeskoucí zimě. Prodavači přitom nezapomínají ani na nejmenší či řidiče a v nabídce najdete i nealko verzi punče.

Na více trzích máte možnost dát si tradiční punč v hrníčku, který vám bude doma připomínat atmosféru svátků. Většinou to funguje tak, že lidé si mohou zakoupit punč v takovém hrníčku, za který zaplatí zálohu, pokud jej nechtějí, po vypití jej jednoduše vrátí do stánku a peníze jim vrátí. Pro více turistů je to ale příjemná památka, kterou si odnášejí i domů.

Hrnečky na punč

Hrnečky na punč z vánočních trhů ve Vídni a Budapešti

Pokud jste milovníkem punče, nemusíte si jej vychutnávat jen ve stáncích na vánočních trzích. I když musíme podotknout, že v třeskoucí zimě a při vánoční výzdobě to má opravdu jinou atmosféru. Vyčarovat si ji ale můžete i doma. Receptů naleznete určitě mnoho a my jsme si pro vás připravili i právě jeden vánoční.

Recept na domácí vánoční punč

Jak jsme již zmiňovali, receptů na pravý domácí punč naleznete mnoho, při výběru se můžete řídit podle vašich preferovaných chutí. Pokud rádi zkoušíte i nové chutě, vyzkoušejte recept podle nás.

  • 8 dcl vody
  • 2 sáčky čaje, resp. sypaný čaj
  • 3 – 5 polévkových lžic cukru
  • 1 – 1,5 l červeného vína
  • 1,5 – 2 dcl griotky
  • zavařované třešně nebo višně
  • plátky citrónu nebo pomeranče

Dejte si vařit vodu s cukrem, dokud se cukr nerozpustí. Přidejte víno a odstavte. Nechte vyluhovat čaj, závisí na tom, jaký použijete, černý nechte cca 2 minuty. Použít můžete i vánoční čaj, při kterém už nemusíte dodávat punči jiné koření, jelikož jsou již součástí čaje. Potom přilijte griotku a trochu šťávy ze zavařených třešní. Promíchejte a na závěr přidejte ovoce, tedy zavařené třešně, plátky citrónu a pomeranče.

Punč v jednotlivých zemích

Austrálie

V této zemi narazíte na tradiční punčový nápoj s názvem Blow My Skull, který vznikl ještě v 19. století. V receptu naleznete ingredience jako rum, pivo nebo porter, brandy, voda, šťáva z citrusů a cukr.

Karibik

Na francouzsky mluvících karibských ostrovech je zase populární tvz. malý punč (Ti’ Punch), který je podobný drinku daiquiri. Vyrábí se z bílého rumu agricole, limetky a třtinového sirupu.

Anglie

Populárním koktejlem ve Spojeném království je tzv. „populární koktejl“. Pimm’s Cup, který se tradičně podává na mnoha letních akcích jako například. Royal Ascot nebo i na Wimbledonu. Je to drink na bázi ginu, ovoce a nealkoholické složky.

Jižní Amerika

V Jižní Americe se punč podává tradičně během vánočních svátků. Známý je jako Clerico. Vyrábí se z červeného vína a ovoce. V Mexiku je známý jako Ponche.

Spojené státy

I ve Spojených státech je punč velmi oblíbený a najdete jej buď jako Planter’s punch nebo Southern bourbon punch. První jmenovaný se vyrábí z jamajského rumu, limetkové šťávy a šťávy z cukrové třtiny. Bourbonský punč je ze sladkého čaje, bourbonu a citrusů.

Zdroje informací a zajímavé odkazy:

‼️ Upozornění:

Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (18 votes)
Autor článku
Anna Safanovičová

Jsem Anna Safanovičová a připravuji pro vás obsah Alko Tip-u. Experimentování v kuchyni patří k mým oblíbeným činnostem a takto jsem se dostala také k přípravě různých drinků. Ten správný nápoj nepatří jen k jídlu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

🔥 nový Rumový kalendář 2023