Co myslíte, jaký alkohol je nejoblíbenější na přípitek? Moc se nemusíte namáhat (hlavně teď před Silvestrem), ano je to opravdu šampaňské. No na druhou stranu, už i další druhy vína mu pěkně „šlapou na paty“ (zejména takové prosecco nabírá na velké popularitě, případně i ostatní šumivá vína/sekty). Nemusí to být ovšem jen víno, leckde na světě se připíjí i pivem, na slavnostnější příležitosti to může být i tvrdší alkohol (whisky, rum, vodka, gin, různé likéry a bitters), nebo i míchané drinky…
Příležitostí k přípitku je opravdu hodně (narozeniny, svatby, poslední den v roce Silvestr) a pro každou příležitost se bude hodit něco jiného. Nebo ani ne? Pojďme se spolu podívat na přípitky – o co vlastně jde a jak vznikla tradice, kdy je ten nejlepší čas na jeho přednesení, pár slov o etiketě a servírování – výběru alkoholu a sklenic, ve kterých by se měl podávat.
Hledáte dobré Prosecco na přípitek? Toto je nejlepší z našeho srovnání…
- prémiové prosecco známé značky
- pochází z nejlepší oblasti (Valdobbiadene)
- nejvyšší známka kvality „DOCG“
- příjemně jemné a svěží, ani příliš sladké, ani příliš suché
- viz všechny prosecco v našem srovnání
Alkohol na přípitek - navigace v článku
Původ a něco málo z historie přípitků
Přípitek jako takový je nápoj, který se pije při nejrůznějších příležitostech. Nejdříve u těch společenských jako je svatba, narozeniny, různá výročí ale také Silvestr či jiné oslavy. Přípitky se začaly objevovat už ve starověku*, kdy se přednášely a pily na počest různých božstev a oslavu králů a jiných významných osobností.
Později se začalo připíjet i na završení dobrého obchodu a při politických událostech jako jsou volby a podobně. A odkdy je na světě nejznámější „přípitkový“ alkohol, tedy šampaňské (již od 17. století), tak se slaví ještě více a lépe.
*Jsou dvě teorie, které vysvětlují, proč se začalo při přípitcích připíjet s plnými skleničkami. První tvrdí, že tak bylo proto, aby se nápoj z jedné sklenice alespoň částečně přelil do druhé. Ve starověkém Římě byla totiž běžným způsobem jak sjet ze světa otrava jedem v nápoji či jídle. Ta druhá zase tvrdí, že ve starém Římě se říkalo, že víno se ochutnává všemi smysly kromě sluchu. No a to cinknutí sklenic do něj zapojilo konečně i naše uši.
Při jaké příležitosti?
Kdo chce, příležitost si vždy najde 😉, pravdou však je, že nejčastěji se připíjí při významných společenských událostech. U nás jsou to už tradičně Vánoce a Silvestr, oslava narozenin, oslava narození dítěte, samozřejmě i svatba a oslavy dalších významných výročí.
Co říká o přípitcích etiketa?
Víte, že i o přípitcích pojednává etiketa, tedy pravidla společenského chování? Ale vždyť vlastně proč ne, přípitek je jednoznačně společenský akt. Toto jsou základní pravidla:
- přípitek se přednáší vždy ve stoje (a má trvat maximálně 3 minuty)
- na závěr přípitku všichni pozvednou své sklenice a napijí se, tedy kromě oslavence, ten potvrdí přípitek úsměvem a/nebo přikývnutím
- štrngá se pouze sektem či vínem, při komornějších příležitostech to může být i likér
- štrngnutí není vyžadováno, klidně stačí zvednout sklenice a dívat se navzájem do očí
- abstinent si může štrnknout i nealko nápojem, dokonce je povolena i prázdná sklenice, jen pak dále nesmí naznačovat pití, je to nezdvořilé
- první přípitek na oslavě má přednést hostitel (pokud se tak nestane, může to udělat i host – přípitek na pozdrav hostitelem)
- přípitek se má přednést ideálně hned po servírování nápoje, nejčastěji před jídlem nebo podáváním dezertu
Přípitek: šampaňské, prosecco, sekt nebo jiný alkohol?
Nejčastěji se k přípitku používá šampaňské, zejména při slavnostnějších událostech. Obecně jsou při tom populární i další šumivá vína a sekty jako je italské prosecco anebo španělská cava. Ale závisí na konkrétních preferencích a klidně si můžete připít i tvrdším alkoholem.
Toto je 10 nejčastějších alkoholických nápojů používaných na přípitek:
- šampaňské: jeden z nejoblíbenějších druhů přípitků, oceňované zejména pro jeho jemnou perlivost a osvěžující charakter
- prosecco: stále oblíbenější nápoj na přípitky, hlavně pro svou dobrou dostupnost a příznivou cenu, má také velmi osvěžující chuť a jemnou perlivost (podívejte se na nejlepší prosecco)
- cava: španělské perlivé víno, které je rovněž oblíbené na přípitky (zejména ve světě), svými vlastnostmi má trochu blíže k šampaňskému než například takové prosecco
- sekt: je vlastně označení jakéhokoli perlivého alias šumivého vína (šampaňské, prosecco nebo cava jsou regionální produkty, které nesou vlastní originální označení)
- whisky: originální tvrdý alkohol, který se na přípitek používá hlavně pro svou výraznou chuť a originální charakter (podívejte se na nejlepší whisky)
- gin: originální alkohol s přídavkem bylinek (základ je jalovce), který se používá na přípitky pro svou osvěžující chuť, boom momentálně zažívá zejména růžový „pink“ gin (podívejte se na nejlepší růžové giny)
- vodka: tento neutrální alkohol se používá na přípitek zejména díky své univerzálnosti, a dobře se mísí s dalšími nápoji (nejlepší vodky v našem srovnání)
- rum: alkohol vyráběný z cukrové třtiny je zase oblíbený pro svou příjemnou sladkou chuť a pověstnou „karibskou“ atmosféru (zde najdete nejlepší rumy)
- brandy/koňak: alkohol vyrobený z fermentované hroznové šťávy („vínovice“), na přípitky se používá pro svou výraznou chuť a charakter (nejlepší koňaky v našem srovnání)
- martini: alkoholický míchaný nápoj z ginu nebo vodky a vermutu, který se na přípitek používá hlavně pro svou noblesní eleganci a výraznou chuť, z míchaných drinků se používá asi nejčastěji (přečtěte si ale i o dalších míchaných drincích, které se hodí na přípitek)
Výběr ideálního alkoholu na přípitek je samozřejmě na vás. Závisí to i na vašich osobních preferencích ale i na tom, jaké jídlo a pochutiny se budou na oslavě po přípitku podávat. Já vám představím dva nejoblíbenější nápoje na přípitek a rovnou i prozradím, jak si dobře vybrat.
Jak vybrat šampaňské na přípitek
Šampaňské je světoznámé perlivé víno, které se vyrábí striktně ve vinařské oblasti Champagne v severovýchodní Francii. Nápoj je považován za opravdový symbol luxusu a elegance a používá se k přípitku při těch nejvýznamnějších společenských událostech.
Jak vybrat?
Ještě předtím než se vydáte pořídit „basu“ šampaňského na oslavu, bylo by dobré vzít v úvahu několik faktorů. Kromě ceny a množství by to měla být jistě i samotná chuť šampaňského. S čím samozřejmě souvisí jeho značka.
- cena: ta se bude lišit v závislosti na kvalitě, značky a ročníku šampaňského, kvalitnější a starší bude samozřejmě dražší, a naopak
- množství: je lepší mít v zásobě více, než by se ho některým hostům na přípitek nedostalo, myslete na to a objednávejte raději s rezervou
- chuť šampaňského: vybírejte hlavně podle sebe a preferencí oslavence, chybu ale neuděláte, když budete vybírat někde ze středu – Extra Brut (do 6 gramů cukru na litr), Brut (do 12 g/l), Extra Dry (12 až 17 g/ l), Sec (17 a 32 g/l), Demi-sec (32 a 50 g/l), Doux (50 g/l)
- značka: existuje jich na trhu docela dost, jsou takové, které jsou opravdu prémiové, ale „vysolíte“ za ně i pěknou hromádku peněz, pak můžete vybírat i z mladších ročníků (či neročníkové), které se budou hodit při větší oslavě a spotřebě, mezi nejoblíbenější patří: Moët & Chandon, Dom Perignon, Veuve Clicquot, Deutz, Perrier Jouët
Jak vybrat prosecco
Prosecco je vynikající perlivé víno, které se produkuje v severní Itálii v regionu Veneto a Friuli. Vyrábí se striktně jen z odrůdy hrozna Glera. Prosecco je charakteristické opravdu osvěžující chutí a jemnou perlivostí. Při přípitcích velmi vyhledávaná alternativa šampaňského.
Jak vybrat?
Tak v podstatě byste měli brát na zřetel podobné věci jako u šampaňského. Kromě ceny (a ta je často o dost nižší), byste se měli zaměřit na jeho kvalitu (nejlépe prosecco je označeno známkou regionu DOCG) a chuť. V úvahu je třeba brát samozřejmě i značku, čili prestiž vinařství či producenta.
- cena: prosecco dostanete koupit v různých cenových kategoriích, takže se s ním většinou umíte pěkně trefit ke svým finančním možnostem, i to levnější „pravé“ prosecco bývá často dobrou alternativou
- kvalita prosecca: i zde samozřejmě záleží na kvalitě a prestiži výrobce, na trhu se setkáte s více kvalitativními standardy, pokud chcete jít na jistotu, poohlédněte se po prossecu s označením „superiore DOCG“
- chuť: chuť prosecca je v podstatě podobná jako u šampaňského, takže můžete vybírat od těch nejsušších až po ty nejsladší (od Brut zero, přes Extra Brut a Brut, až po Extra Dry, Dry a Demi-sec)
- značka: pravé prosecco vyrábí množství výrobců a v různé kvalitě, chybu ale neuděláte pokud se poohlédnete po značkách jako je Mionnetto, Bortolin Angelo, Bepin de Eto, Bisson, Cantine Vedova, Casa Belfi, Corvezzo, La Tordera, Giusti nebo i Ruggeri, De Stefani , Rebuli, Contarini, Maschio, nebo nějaké z dílny Hamsik Winery
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Míchané nápoje jako přípitek? Ale jistě…
Vždyť proč ne, dokonce to může ještě větší výzva pro hostitele – ten míchaný drink je totiž třeba nejprve připravit. Odměnou však dozajista budou uznalé výrazy ve tvářích přítomných hostů. Některé z nich potěší více v létě než osvěžující Daiquiri, Margarita, Aperol Spritz, Gin tonic, Manhattan, Cosmopolitan, či Mojito. Jiné se zase budou hodit spíše na zimu, kdy vás krásně zahřejí (Negroni, Old fashioned…). A to jsem ještě zapomněl zmínit krále přípitků z míchaných drinků – Martini.
Jak ho servírovat + sklenice na přípitek
Jelikož jsme se při přípitku bavili hlavně o víně, tak si řekněme ještě o tom, v jakých sklenkách ho tedy podávat, pokud máte nachystané šampaňské, prosecco nebo jiný sekt…
V první řadě by mělo jít o kvalitní sklo, které se při štrnganí jen tak lehce nerozbije. Šumivé víno pak vynikne nejvíce v užších sklenicích ve tvaru flétny na stopce o objemu tak 160 až 220 ml. Takový tvar totiž podporuje tvorbu bublinek a bohatost pěny při nalévání. A zároveň se jich hodně vejde na podnos.
Drahé ročníkové šampaňské ale podávejte raději v širších a nižších sklenkách „na šampaňské“ – tam je to více o vychutnávání. Prosecco by se mělo po správnosti také podávat ve větších sklenkách na víno, ideálně tulipánového tvaru, ve kterém se dokáže krásněji rozvinout a více provonívat.
Pár tipů na sklenice na přípitek
Zdroje informací a zajímavé odkazy:
- Toast (honor) – https://en.wikipedia.org/wiki/Toast_(honor)
- Vybíráme alkohol a přípitek na svatbu… – https://alkotip.cz/alkohol-a-pripitok-na-svatbu/
- Vybíráme nejlepší Prosecco… – https://alkotip.cz/prosecco/
- All About Toasting – https://emilypost.com/advice/all-about-toasting
- Modern Etiquette: Guidelines for giving toasts – https://www.reuters.com/
Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.
Článek je zařazený do kategorie: Prosecco, Šampaňské
Mohlo by vás zajímat
- Vybíráme nejlepší Prosecco - tyto láhve jsou v roce 2024 top, pro náročnější i lidová volba
- Sabráž - aneb jako na efektní otevírání šampaňského šavlí (přesný postup i s videem)
- Šampaňské - velké srovnání, z těchto 10 si určitě vyberete + jak jej správně podávat a ostatní zajímavosti
- Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve - jak jsou na tom pivo, víno, destiláty?
- Kolik kalorií má alkohol - dejte pozor nejen při hubnutí