Cider byl donedávna u nás zcela neznámý, ale dnes jeho obliba roste. Jde o jablečný alkoholický nápoj, který se vyrábí z kvašeného moštu a výborně chutná ledově vychlazený, ale mnozí ho mají v oblibě i jako teplý nápoj na zahřátí. Podobně, jako je tomu u vína, existuje několik různých druhů cideru. Setkat se můžete se ciderem perlivým či neperlivým, sladkým, suchým či tradičním nebo moderním.
Největší oblibě se tento nápoj těší ve své domovině – ve Velké Británii, kde se na výrobu tohoto nápoje použije až polovina vypěstovaných jablek. O tom, co je jablečný cider, jak vznikl a jaké různé druhy cideru existují, se dozvíte víc v našem článku. Přidáme také zajímavá fakta o tomto nápoji a pokud byste si ho chtěli zkusit připravit doma, máme pro vás i recept na domácí cider.
Co je cider?
Ptáte se, co je to apple cider? Zjednodušeně bychom mohli říci, že je to nízkoalkoholický nápoj vyráběný z kvašeného jablečného moštu. Znamená to, že pro výrobu cideru je důležité, aby jablečná šťáva prošla procesem fermentace, což je vlastně ten samý proces, během kterého vzniká i víno. Jelikož však jablečná šťáva obsahuje méně přírodního cukru než hroznová šťáva, finální podíl alkoholu je v cideru od 0,5 do 8,2 %, maximálně však do 8,5 %, což je nejvyšší přípustná hodnota pro cider. Pokud je obsah alkoholu vyšší, řeč je již o jablečném víně.
Kvašený jablečný mošt je tedy méně opojný než víno a není tak hořký jako pivo. Na druhé straně však není tak sladký jako limonády, a také by měl být méně šumivý než sycené minerální vody. Právě proto je cider tak osvěžující, dobře zahasí žízeň a je vhodný prakticky k jakémukoli jídlu.
Podobně, jako existuje mnoho druhů vína, existuje i množství druhů cideru. Klíčovým faktorem, který určuje charakteristické vlastnosti daného cideru, je druh jablek použitých k jeho výrobě. K výrobě moštu, ze kterého se následně vyrábí cider, se používají jen určité odrůdy jablek a ty je třeba umět správně namíchat a nakombinovat.
Za zemi původu tohoto nápoje se považuje Anglie, avšak hlásí se k němu i Francouzi. Pravdou ovšem je, že ve světě se cider obecně považuje za typický anglický nápoj. Zajímavostí je, že budete-li v USA a zeptáte se na cider, dostanete nefiltrovanou jablečnou šťávu, která se pije teplá s celou skořicí. Pokud byste chtěli dostat alkoholický nápoj, musíte si ptát hard cider. No a pozor na to, abyste si nespleteli cider a apple cider vinegar, což je v překladu jablečný ocet.
Druhy cideru
Podobně, jako je tomu u vína, i u cideru se setkáte s různými druhy. Můžete si pořídit suchý či sladký cider, šumivý cider, který své bublinky získal přirozenou fermentací v láhvi či perlivý, který je obohacený o CO2. Najít však můžete také neperlivý cider a velké oblibě se těší i ochucené typy cideru, takže můžete ochutnat cider s citrusovým ovocem či cider s bobulovým ovocem a podobně.
Oblíbené značky
Cider můžete koupit ve většině potravin, ale pokud chcete cider řemeslné výroby, budete muset nakupovat přes internet nebo ve specializovaných prodejnách. V potravinách seženete například oblíbený Strongbow Cider, který je dostupný i ve více příchutích. Kromě toho natrefíte i na Kingswood Cider, či poněkud méně známý Frisco Cider. I tyto značky mají ve své nabídce ochucené verze. Zcela oblíbený je také Royal Cider, který však v našich končinách tak snadno neseženete, ale v Česku jej koupit víte.
Jak se vyrábí
Výroba kvalitního cideru začíná již při sklizni jablek, která musí být zralá, aby nebyl výsledný nápoj kyselý. Následně by se měla jablka umlít, aby se z nich lépe získávala šťáva. Ta se při dodržení tradičního způsobu výroby lisuje tak, že se umletá jablka protlačují přes látku, který odděluje šťávu od pevné jablečné hmoty.
Když jsou jablka odšťavena, můžeme se přesunout k procesu fermentace. Díky působení kvasinek a obsahu přírodních cukrů v jablečné šťávě dochází ke kvašení neboli přeměně cukrů na alkohol. Při fermentaci je možné používat vinné kvasinkové kultury, přičemž nejčastěji se používají ty, které slouží také k výrobě šampaňského. Druhou možností je divoká fermentace, která však může trvat i několik měsíců, ale výsledkem tohoto procesu bude dokonale suchý cider.
Po skončení fermentačního procesu by mělo nastat zrání mladého cideru, který tak dostane možnost plně rozvinout svoji chuť i vůni. Tento proces může trvat několik týdnů, ale také let.
Následně komerční výrobci míchají různé druhy ciderů tak, aby vytvořily určitou recepturu, kterou budou prodávat pod svojí značkou. Na druhé straně se však malí výrobci snaží o výrobu unikátního cideru, který bude mít vyváženou kyselost a sladkost. Pokud potřebují nápoji dodat sladkost, použijí cukr nebo jablečnou šťávu. Pokud se vyrábí ochucený cider, další ovoce a přísady se přidávají právě v této fázi.
Závěrečnou fází výroby je filtrování, během kterého se cider filtruje tak, aby byl průzračný bez zakalení. Dostat se však můžete i k nefiltrovanému cideru, který v sobě ukrývá více přírodních chutí a překvapí i svojí zajímavou texturou. Bublinky se do cideru mohou přidávat uměle, pomocí oxidu uhličitého, ale vniknout mohou i přirozeně během procesu fermentace v láhvi.
Historie cideru ve zkratce
Ve Velké Británii se vypije více cideru než v kterékoli jiné zemi ve světě. Dokonce se ho tam vypije více než v ostatních zemích spolu. Popularita cideru během jeho historie rostla a pak zase klesala, dokonce byly časy, kdy se cider pil i k snídani. Pojďme se tedy podívat, jaká je historie tohoto jablečného alkoholického nápoje.
První alkohol z jablek vyráběli už starověcí Řekové, Římané a také Keltové a v období Starověku ho pili i Židé, kteří jej nazývali shekar. Řekové ho zase volali siker. Můžeme říci, že většina národů v Evropě si již v předkřesťanském období vyráběla svoji obdobu klasického cideru.
Poté, co se v roce 55 před Kristem dostali Římané do Anglie, prý zjistili, že si tam vesničané vyrábějí alkoholický nápoj z jablek, který chutnal i samotnému Caesarovi. Další zmínky o nápoji podobném dnešnímu cideru pocházejí ze 4. století, kdy svatý Hieronymus popsal Piracium, což je hruškový mošt, a zároveň jako první použil termín siceru, kterým označuje jablečný mošt.
V začátcích 9. století se cider, označovaný také jako šekar, sikera, či sicera, popíjel prakticky v celé Evropě. Překlad slova cider je mošt. Spotřeba cideru se v Anglii zvýšila poté, co jej dobyli Normani, díky kterým se zlepšila metoda jeho výroby. V tomto období se zakládaly v Anglii sady pro pěstování speciálních odrůd jablek určených k výrobě moštu.
V období středověku se stala výroba cideru důležitým průmyslovým odvětvím, přičemž množství cideru se produkovalo v klášterech. Dokonce se ve 14. století údajně děti křtily tímto nápojem, protože byl čistší než voda.
Vrcholu dosáhla výroba cideru v Anglii v polovině 17. století. V tomto období téměř každá farma měla i svůj sad s jabloněmi určenými k výrobě moštu. Postupně však kvůli velkým zemědělským změnám postupně toto odvětví začalo upadat a renesance cideru nastala až někdy v 19. století.
Možná jste v obchodě viděli nápoj označený jako cidry. Ne, nešlo o překlep. Cidry (čti sídr), je původem francouzský nápoj z čerstvého jablečného moštu, který je typický dlouhou dobou zrání. Ta představuje 6 až 8 měsíců. Na rozdíl od anglického cideru se cidry neoslazuje a ani se do něj nepřidávají žádné další přísady. Perlivost si cidry získává během zrání v láhvi tak, jak je tomu u šumivých vín.
Anglický cider se vyrábí ze šťávy, která nemusí být nutně čerstvě lisovaná, může být také koncentrována či ředěna vodou. Na rozdíl od francouzského cidru se šťáva nechává překvasit rychle během několika týdnů. Potom se může dochutit a osladit. Perlivost je obvykle dodávána pomocí oxidu uhličitého.
Jak pít cider
Pokud se ptáte, jak pít cider, odpovědi jsou dvě. Cider můžete pít ledově vychlazený, takže vás osvěží během horkého léta. V chladných měsících se můžete zase zahřát horkým ciderem, do kterého přidáte například skořici či badyán, nebo jiné koření.
Cider je také součástí několika míchaných nápojů, ze kterých zmíníme například Apple Cider Margarita, Apple Cider Sangria či dokonce Apple Cider Mojito a mnohé jiné. Kromě toho si tak, jako víno, našel i cider své uplatnění v kuchyni a dotváří chuť více jídel.
Připravte si Apple Cider Mojito
Chcete-li si ze cideru připravit míchaný nápoj, máme pro vás recept na Apple Cider Mojito. Budete na něj potřebovat:
- jeden šálek bílého rumu
- dva a půl šálku jablečného cideru
- 1,5 litru sody
- půl šálku citrónové šťávy
- máta
- led
Postup je jednoduchý – stačí vše spolu smíchat a rozlít do sklenic s ledem a jedním stonkem máty. Samozřejmě, z uvedeného množství vám vyjde více porcí drinku.
Pro přípravu Apple Cider Mojito dobře poslouží jeden z nejznámějších kubánských rumů u nás. Pro svoji chuť se s oblibou používá do různých míchaných nápojů. Kromě Mojita například i do Piňa Colady, Daiquiri nebo Cuba Libre. Tento rum má opravdu hlubokou chuť, kterou získal tříletým zráním v sudu po bourbonu.
čistá a zaoblená chuť po citrusech, vanilce a dubu, ve druhém sledu s trochou pepře a citronu, trošku s oříškovým akcentem
závěr je středně dlouhý a suchý, se zřetelnými podtóny opékaných mandlí
Recept na domácí cider
Možná se ptáte, jak vyrobit cider doma. Pravdou je, že domácí cider je poměrně časově náročný na výrobu, ale nechceme vás odrazovat, protože to určitě stojí za to. Domácí jablečný cider se vám za vaši námahu odvděčí skvělou chutí. Můžeme říci, že proces výroby je podobný procesu výroby vína. Kvašení trvá od 14 dnů podle anglické receptury, až po 8 měsíců podle francouzské tradice. Přejděme tedy na samotný recept.
Odšťavnění jablek
Prvním krokem je odšťavnění jablek. Pokud nechcete připravit hektolitry cideru, bude vám k odšťavňování stačit i domácí odšťavňovač. Jablečný mošt je sám o sobě připraven na proces fermentace, jelikož obsahuje kvasinky. Jedná se o divoké kvašení, tedy takové, které je bez přítomnosti ušlechtilých kvasinek. Využít však můžete i ty, stačí si je pořídit v obchodě s potřebami pro vinaře.
Čistota nade vše
Úspěch přípravy cideru závisí také na čistotě. Všechny nádoby a nástroje, které při přípravě cideru použijete, by měly být sterilně čisté. V žádném případě nedávejte do moštu prsty.
Správný postup
Ke kvašení jablečného moštu doporučujeme použít skleněný demižon s kvasnou zátkou, která odvádí oxid uhličitý a zabraňuje přístupu vzduchu zvenčí. Tím pádem je mošt chráněn před kontaminací zvenčí a nehrozí jeho zkažení.
Mošt stočte do demižonu přibližně do jedné třetiny objemu. Potom podle vašeho uvážení můžete přidat kvasinky, ale také nemusíte. Nádobu poté zavřete kvasnou zátkou a umístěte na chladné místo. Ideální teplota je od 10 do 15 stupňů.
Během kvašení cider kontrolujte, ale demižón neotevírejte. Nechte kvasinky dělat svoji práci, během které přeměňují cukr na alkohol. Platí tedy, že čím déle necháte mošt kvasit, tím bude výsledný cider méně sladký a obsah alkoholu vyšší. Nejlepší je nechat mošt kvasit dva až tři měsíce.
Po této době je třeba odstranit zátku a sterilní hadičkou cider stočit do nového demižónu. Pozor však na to, abyste stočili jen čirou tekutinu, ne kal ze dna. V této druhé nádobě mošt ještě dokvasí. Chcete-li, můžete do něj přidat trochu cukru nebo čerstvý sladký mošt. Možností je také stočení cideru přímo do lahví. V obou případech je třeba stočený jablečný mošt skladovat ve tmě a v chladu ve vodorovné poloze. Ochutnat svůj výtvor můžete za další měsíc.
Zdroje informací:
- jak se vyrábí cider – https://www.newworld.co.nz/discover/cider/what-is-cider
- historie cideru – https://www.theorchardproject.org.uk/blog/a-brief-history-of-cider-in-the-uk/
- recept na domácí cider – https://www.skrblik.cz/navod/jak-vyrobit-cider/
Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.
Článek je zařazený do kategorie: Články
Mohlo by vás zajímat
- Den svatého Patrika na zeleno - historie, tradice a zvyky (kde a s čím ho slavit)
- Co nemíchat s alkoholem - kratom, CBD, antikoncepce, antibiotika a jiné?
- Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve - jak jsou na tom pivo, víno, destiláty?
- Vybíráme nejkrásnější dárková balení Jack Daniels
- Co pomáhá na kocovinu? 6 fungujících tipů
- Katar 2022: pivo STOP, nevadí, takhle to někteří fanoušci umí obejít...
- Vybíráme alkohol a přípitek na svatbu - jaký a kolik
- Jak rychle vystřízlivět – fungují rady na odbourání alkoholu v krvi?
- Jak si připravit domácí punč (alko i nealko)
- Tatratea - jak chutná tradiční slovenský tatranský čaj?