Tak, a máme zde dalšího nezávislého rumového plniče, kterého chci tímto přivítat na Alkotipu. Jmenuje se Cane Island a zastřešuje ho nizozemská společnost Infinity Spirit. Jako první z jejich širokého portfolia dostane u nás prostor rum Cane Island Trinidad 8y. Zajímavostí je, že je to „Single Estate“ rum, což znamená, že pochází z jediné destilérky. V tomto případě je to známá trinidadská palírna Angostura. Jak dopadlo naše seznamování? Přečtěte si recenzi.
Vlastnosti
Cane Island Trinidad 8y | |
---|---|
Cena | 699 Kč |
Cena za jednotku | 999 Kč/l |
Značka | Cane Island |
Objem láhve (l) | 0,70 |
Balení | Čistá láhev |
Původ rumu | Trinidad |
Lahvovaný | Trinidad a Tobago |
Styl | Golden |
Typ (hlavní složka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 43,0 |
Doba zrání (roků) | 8 |
Styl zrání | Tropické |
Zrání-typ sudu | Bourbon |
Barva | Zlatá |
Chuť | Karamel, Dub, Máta, Ovoce |
Vůně | Med, Koření, Pomerančová kůra, Ovoce |
Cane Island – nezávislý rumový bottler
Cane Island je nezávislý bottler z Nizozemska. Vlastní ji společnost Infinity Spirits z Amsterdamu, která vyvíjí a produkuje několik rumových značek. Kromě Cane Island stojí například za známým spiced rumem Skull Bay, dominikánským ronem Ron Alegró, či za speciálními vydáními single casků pod značkou The Royal Cane.
V portfoliu značky Cane Island najdeme rumy, které pocházejí z jedné země (Single Island Blends), ale tvoří je blend z více destilérek (Barbados, Kuba, Jamajka a další). Rumy z této řady jsou lahvovány při 40% ABV. Ještě zajímavější jsou Cane Island rumy, které jsou „Single Estate“, čili pocházejí z jediné destilérky (jako například i náš Cane Island Trinidad 8y). Ty se pro změnu lahvují při 43% ABV.
Značka tedy nabízí autentický řadu rumů z vybraných karibských a středoamerických zemí. Jejich posláním je odrážet styl a rumovou tradici jednotlivých zemí a jejich palíren. Každá z nich má totiž svoji jedinečnou historii a speciální výrobní procesy.
Hein Smit – Master Rum Blender Cane Island
Master Blender Cane Island je Hein Smit. Ten ještě předtím než nastoupil do Infinity Spirits, blendoval rumy pro E&A Scheer, kteří patří mezi největší specialisty na rum (ale také Cachaça či Arrak) v Evropě. Tato společnost pro své klienty vytváří hotové blendy, zajišťuje staření a skladování rumu i následnou distribuci. Pro zajímavost uvedu, že v rámci svého působení v E&A Scheer řešil například i značky jako jsou Banks Rum či Duppy Share .
Cane Island Trinidad 8y
Rum se vyrábí v trinidadské destilérce TDL více známé jako Angostura. Vyrábí se klasicky z melasy, destilovaný column still a stařený 8 let v ex-bourbon sudech. Pro toto nezávislé plnění se lahvuje při síle 43% ABV. Rum je jinak doslazován. 12 g/l sice opravdu není mnoho, ale rumovému pedantovi to trochu zakryje jeho opravdový charakter.
Angostura Distillery (TDL)
Rum Cane Island Trinidad 8y pochází z dílny známé trinidadské destilérky Angostura (TDL – Trinidad Distillers Ltd.), která je momentálně jediná na ostrově. Určitě však znáte alespoň z doslechu i legendární trinidadský rum Caroni z destilérky, která nenávratně zavřela své brány v roce 2003. Rumy této značky jsou dnes vyhledávaný investiční artikl . Mimochodem, i Angostura má „doma“ nějakou zásobu rumů Caroni a podle bývalého Master Distillera Angostury Johna Georgese (odešel do důchodu v roce 2019 po více než 40 letech „služby“) je to mnohem lepší než těch pár sudů, které získali nezávislí plniči než Velier a další (přečti si celý rozhovor/v angličtině). Používají tento exkluzivní rum do nějakých svých prémiových směsí? Ano, nedávno v roce 2022 vyšla limitovaná edice Angostura Zenith v počtu jen 195 lahví, kde najdete kombinaci lehké Angostury s těžším pokladem Caroni. Tedy už asi ne, celé vydání téměř okamžitě zmizelo z prodeje, přičemž láhev stála 2 500 €.
Angostura bitters
Asi každý barman na světě zná Angostura Aromatic Bitters, čili proslulé koktejlové bitters na bázi hořce, bylin a koření. Tyto se obvykle používají v mixologii k dochucení nápojů, využití ale mají také v kuchyni, kdy jídlům dodají další chuťový rozměr. Angostura bitters je podstatnou ingrediencí jednoho z nejoblíbenějších koktejlů v barech na světě – Manhattan. Ale ani takový Old Fashioned se bez nich neobejde.
„Kapky“ vymyslel již v roce 1824 německý doktor Johann Gottlieb Benjamin Siegert, chirurg venezuelské armády Simóna Bolívara. Vytvořil je jako lék, blend z aromatických bylin nazvaný „Amargo Aromatico” (později proslavený jako Angostura bitters). Mimochodem, Angostura je pojmenování podle města Angostura, dnešního Ciudad Bolívar ve Venezuele. Tady totiž Siegert zmiňovaný lék z bylin vyvinul. Později, po jeho smrti, synové The House of Angostura z revoluční Venezuely přesunuli na ostrov Trinidad.
Angostura rumy
Přestože Angostura nepochybně vděčí za slávu hlavně své hořké lihovině, renomé si ve světě získaly i její rumy. Zpočátku se při jejich výrobě používaly destiláty jiných výrobců, později však rozšiřuje svůj tým a ve 40. letech si Trinidad Distillers Limited, alias House of Angostura, staví vlastní palírnu s moderním kolonovým destilačním zařízením. Prvním rumem byl „Seabird’s Bouquet“, blend infuzovaný botanickými látkami známými z jejich bitters. Později destilérka začala vyrábět i „čisté“ rumy. Od 90. let 20. století se na etiketách rumů objevuje také název Angostura.
Vyrábí rumy pro domácí trh, v Karibiku jsou známé zejména její rumy White Oak a Forres Park. V USA a Evropě zase prorazila rumy vydanými pod vlastním jménem jako je Angostura 1919 (tento 8 letý blend jsem už ochutnal, přečti si recenzi), ale i 12y (Angostura 1824), či dokonce 15y (Angostura 1787). Z mladších kousků je ještě dostupná 3 letá Reserva a Angostura 5y či 7y.
Výroba rumu v Angostura Distillers
Angostura své rumy vyrábí striktně z lokální, vysoce kvalitní melasy. Ta po laboratorních zkouškách míří do kvasných kádí. Pomocí vlastních kvasinek pak dochází během 48 hodin k nastartování procesu kvašení, přičemž samotná fermentace může trvat maximálně 72 hodin.
Destiluje se ve dvou multisloupcových kolonách , které ročně vyprodukují přibližně 8,5 milionu litrů rumu. Převážně tedy lehčího. Produkuje však i těžký rum, k němuž se využívá pouze první sloupec kolony, který volají jako pivní či stripovací sloupec (beer or stripping column). Rum, který z něj vychází má 80% ABV a hladinu kongenérů v rozmezí 300 až 400 gr/hlAA. Uvedu ještě jednu zajímavost. V minulosti měli v Angosture dokonce i pot still Vendôme, který koupili na experimentování, ale to nedopadlo podle jejich představ a tento kotlík nakonec posunuli tehdy ještě sesterské destilérce St. Lucia Distillers (ta změnila majitele v roce 2016). Inkriminovaný Vendôme zmiňuji i v této recenzi jednoho z rumů ze Svaté Lucie.
Rum následně zraje převážně v sudech po bourbonu (Jacka Danielse i Four Roses), přičemž ve svých skladech jich mají více než 75 tisíc. Pro srovnání, ve Foursquaru jich mají cca 45 tisíc, naopak v guyanské Demerara až 100 tisíc. Na blendování rumů pak dohlíží Carol Homer-Caesar – hlavní master blenderka Angostury.
Angostura Master Blender – Carol Homer-Caesar
Hlavním Master Blenderem v Angosture je Carol Homer-Caesar, kde vede kompletně ženský blending tým, který má na starosti jak bittery, tak rumy. Ve společnosti pracuje již neuvěřitelných 28 let (nastoupila v roce 1995). Vystudovaná chemická inženýrka začínala nejprve v laboratoři kvality, od roku 2000 pokračovala v blenderském týmu, kde se podílela na vzniku svého prvního blendu Angostura 1919. Na pozici Master Blender je od roku 2013. Carol přistupuje k blendování rumů vědecky i senzoricky, zaměřuje se na transformaci bezbarvého nezrajícího rumu na komplexní, zrající rumy s výraznými chutěmi a aromaty.
Jak vypadá láhev Cane Island Trinidad 8y
Značka Cane Island si v tomhle drží vysoký standard. Láhev je poměrně masivní s tlustým dnem, příjemně zaoblená s úzkým hrdlem, ze kterého se dobře nalévá. S pěkným dřevěným uzávěrem a umělým korkem. Na etiketě na první pohled zaujme mapa s nejznámějšími ostrovy Karibiku – Kuba, Jamajka, Dominika… A výrazná osmička, která prozrazuje věk rumu. Ve spodní části také naleznete všechny důležité informace o rumu (název destilérky odkud rum pochází, typ destilace, staření a voltáž). A další jsou na zadní etiketě.
Chuť a vůně rumu
Vůně je příjemně komplexní, ale jemná a hladká zároveň. V nose medová, trošku kořeněná, poněkud ovocná. Rozeznatelná je pomerančová kůra.
V chuti je v prvním momentě medová a karamelová sladkost. Tělo je pak hlavně ovocné, s pocitem bublinkovosti a poněkud suché dubové hořkosti. V ústech nacházím také náznak máty. Stále však převládá jemná nasládlost. Popravdě mi v chuti připomíná (již zmiňovanou) Angostura 1919. A kladu si otázku, jak by tento Trinidad chutnal bez těch přidaných 12g/l cukru.
Dozvuk je přiměřeně dlouhý, jemně sladký, stále ovocný, v závěru ztrácí dech a ukazuje drobné známky lihovosti. Na doslazované colum still rum to ale není špatné.
Jak tento 8letý Trinidad chutnal ostatním?
- RumRatings.com – 6,3/10
- rum-x.com – 7,5/10
Hodnocení rumu z Rum Ratings
Hodnocení z Rum-X
Cena
V ceně cca 900 Kč Cane Island Trinidad 8 soutěží s velkým množstvím kvalitních rumových soupeřů. No nemyslím, že by svoji cílovku nenašel. Jedná se o zajímavý, jemně doslazený rum z méně běžné lokace.
Moje hodnocení na závěr
Výhody
- mám rád rumy z Trinidadu
- pokud vám nechutnají suché rumy, tady je trochu přidaného cukru
Závěr recenze: Zajímavý Trinidad ze známé destilérky Angostura s ovocným chuťovým profilem. Voní krásně po medu, koření, ovoci a pomerančové kůře. Tělo už trochu ztrácí na komplexnosti, možná i díky přidanému cukru (ne mnoho). Převažuje jednodušší ovocná chuť se dřevem, medem a karamelem, která v závěru ukazuje známky lihovosti. Vzhledem k ceně se jedná o velmi příjemný rum, který bych přirovnal např. k Angostura 1919. Zrovna s vyšší voltáží. Pokud nemáte rádi úplně suché rumy a sedí vám Cihuatan či Zacapa, můžete pro změnu zkusit alternativu v podobě jemně doslazeného Trinidadu.
Hodnocení autora
- Vůně a chuť
- Dozvuk
- Poměr cena kvalita
Vývoj ceny Cane Island Trinidad 8y
Mohlo by vás zajímat
- Dos Maderas Atlantic - jak chutná rumová novinka s finišem v ex-sherry od osvědčené značky ze Španělska?
- Ron La Progresiva de Vigia 8 - lehká kubánská rumová limitka (recenze)
- Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenze)
- Admiral Rodney HMS Formidable je nejtěžší kolonový rum v produktové řadě značky
- Ron Patridom XO Oloroso Cask Finish - jak chutná dominikánská limitka s finišem v ex-sherry sudech?
- Coconut Cartel Special - co se stane, když guatemalský rum v sudové síle naředíte kokosovou vodou ze Salvádora?
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished - blend karibských rumů s finišem po žitné whisky
- Worthy Park Single Estate 12y - jak chutná dvanáctiletý rum z Jamajky?
- S.B.S Belize 2005 recenze – jaký je 18letý single cask z Belize?
- Foursquare 2011 - 22. vydání Exceptional Cask Selection, jak chutná tento ročníkový bajan rum?