Vinný destilát Grappa – co to je a jak ji správně pít + tipy na míchané drinky

Petra Lyžičiarová Téma
27. září 2022 0

Grappa je vinný destilát, který má svůj původ v Itálii. Tam se tradičně podává po večeři jako digestiv. Grappa se vyrábí z matolíny, což jsou zbytky po lisování vína, neboli hroznové slupky, zrníčka a stopky. Chcete-li se o nápoji grappa a o tom, jak se pije, dozvědět více, jste na správném místě.

V našem článku se podíváme na historii této vinné pálenky a povíme si něco i o tom, jak se vlastně vyrábí a jaké různé druhy grappy můžete ochutnat. No a přidáme také tipy na kvalitní značky tohoto italského destilátu, které rozhodně stojí za pozornost.

Co je to grappa?

Možná jste si mysleli, že grappa je vlastně jen italská vínovice, ale není to docela pravda. Zatímco vínovice se pálí ze zkvašeného moštu z kvalitních odrůdových hroznů, grappa se pálí z matoliny, tedy se zbytkem po lisování hroznů. Ze slupek, jadérek a stopek vzniká kvalitní destilát. Aby mohla vzniknout kvalitní grappa, musí být matolina čerstvá, proto se zpracovává hned po lisování.

Destilace grappy pak probíhá ve speciálních nádobách z mědi zvaných alembiky. Ty výborně vedou teplo, takže jsou pro tento účel ideální. Výsledkem destilace je grappa s obsahem alkoholu 37 až 60 %.

 

Jak chutná

Podobně jako víno, i grappa může být z jedné odrůdy hroznů nebo z kombinace více odrůd. Výsledná chuť grappy závisí právě na vybrané odrůdě hrozna a také na jejím původu. Kromě toho mají na to, jak chutná grappa a na to, jak voní, svůj vliv i dubové sudy, ve kterých někteří výrobci nechávají grappu zrát. Díky dubovým sudům je grappa obohacena o dřevité tóny, které jsou typické pro whisky nebo pro rumy.

Ukázat více

 

Historie grappy

To, kdy vlastně vznikla grappa, není tak naprosto jednoznačné. Nejčastěji se však udává, že grappa vznikla v období středověku v severoitalském městě Bassano del Grappa. Původně se grappa vyráběla, aby se využil odpad, který vznikl na konci vinařské sezóny. Destilát, který vznikl ze zkvašeného a vypáleného moštu pomohl farmářům přečkat dlouhé zimy, ale moc chutný nebyl.

Grappa ve svých počátcích představovala nápoj chudých dělníků a farmářů a kvalita jeho výroby se zlepšila až v šedesátých letech 20. století. Tehdy se začala vyrábět grappa z jednoho druhu vína, označovaná jako „monovitigno“.

 

Druhy grappy

Podle toho, jak dlouho grappa v sudech zraje, se rozděluje do několika typů. Nejmladší grappa, která se plní do lahví krátce po destilaci, se označuje jako Bianca, neboli bílá. Její chuť je suchá a čistá.

Nechá-li se grappu zrát v sudu ne déle než 12 měsíců, označuje se jako zralá, čili Affinata. Grappa zrající od 12 do 18 měsíců má označení Vecchia, což znamená stará, no a pokud se dostanete Grappa Riserva, máte před sebou nápoj, který zrál v sudu déle než 18 měsíců.

Setkat se můžete i s grappou označenou jako Aromatica. Jedná se o grappu vyrobenou z výrazně aromatické odrůdy hrozen, například může jít o Müller Thurgau, Muscat Blanc nebo hrozny Malvasia. Neomylte si ji však s grappou Aromatizzata, která je ochucená a obsahuje esence ovoce a bylinek. Tím vznikají různé chuťově i aromaticky zajímavé kombinace.

Při výběru grappy můžete narazit i na označení Motovitigno, což znamená, že se jedná o grappu vyrobenou z matoliny z jedné odrůdy hrozna. V případě, že vidíte na grappe označení Polivitigno, jedná se o grappu z matoliny více odrůd hrozna.

Různé druhy grappy ve skleničkách na destiláty

Různé druhy grappy

 

Jak se vyrábí grappa

Výroba grappy spočívá v tom, že se čerstvá matolina, ve které se nachází určitá mechanicky nedílná část cukru, nechá zkvasit. Během procesu kvašení se cukr mění na alkohol a vzniká kvas. Ten se po určité době smíchá s vodou a destiluje se. Ohřev párou by neměl přesáhnout teplotu 105°C, což znamená, že se jedná o pomalou destilaci, která chrání výlisky z hrozna před možným spálením.

Ve chvíli, kdy je vaření matoliny hotovo, pára začíná stoupat do mezistěn destilačního kotle. Takto zpracovaná matolina se poté odstraní a nahradí se novou a v procesu destilace se pokračuje dále. Hotová grappa může obsahovat od 37 do 60% alkoholu.

 

Jak pít grappu

Tento vinný destilát nepatří v našich končinách ke zcela běžným druhům alkoholu, a tak se možná ptáte, jak se pije grappa. Nejlépe si ji vychutnáte z vyšší úzké skleničky na stopce s mírně se otevírajícím hrdlem, který se používá například i na brandy či koňak. Doporučujeme však grappu nalévat nejvýše do třetiny skleničky, aby vaše čichové buňky neochromila výrazná vůně tohoto alkoholu.

Tipy na skleničky na grappu:

Luigi Bormioli Sklenice ATELIER Grappa 80 ml, 6 ks
719 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz
Rona GRAPPA sklenice na destiláty 100 ml, 6 ks
468 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz
Crystalex Sklenice GASTRO GRAPPA 85 ml, 6 ks
318 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz
KUSOVKA Crystalite Bohemia Sklenice COLIBRI 85 ml
55 Kč
Do obchodu SklenenyShop.cz

Ukázat více

Co se týče teploty, doporučuje se, abyste mladší druhy grappy vychladili na 8 až 12 stupňů a ty vyspělejší na 15 až 18 stupňů. Čím je teplota nápoje vyšší, tím lépe vynikne jeho aroma. I proto se v Itálii často podává grappa pokojové teploty. Vyzkoušejte ochutnat různě vychlazenou grappu a sami zjistíte, která vám chutná nejvíc.

 

Míchané drinky s grappou

Grappa se nejčastěji pije samotná a Italové si ji nejraději vychutnávají jako digestiv po dobré večeři. Oblíbená je však i ve spojení s kvalitním espressem – této kombinaci se říká caffé correcto. Jeho příprava je jednoduchá a spočívá v tom, že do espressa přidáte 1 až 2 cl grappy. Vyzkoušet můžete i italské mojito, které se připravuje úplně jako to kubánské, akorát rum nahradíte grappou. Podívejme se ještě na pár míchaných nápojů s grappou:

 

Grappa Tonic

Tento drink je obměnou oblíbeného Gin Tonicu a budete potřebovat 30 ml Grappa Bianca, 125 ml tonici, citrónovou nebo limetkovou šťávu, led a na ozdobu plátek limetky nebo citronu.

 

Grappa Prosecco

  • 140 ml šumivého vína (může být i Prosecco)
  • 45 ml Grappa di Prosecco
  • čerstvé nebo zmrazené bobulové ovoce

Do vychlazené sklenice na šampaňské přidejte grappu a několik bobulek malin nebo borůvek a dolijte šumivým vínem. Osvěžující nápoj, který dobře padne během horkého léta, ale také jako zajímavý přípitek při sváteční události, je na světě.

 

Ve.n.to koktejl

Velmi zajímavý nápoj, který je jako první a aktuálně i jediný míchaný drink uznán IBA, neboli Mezinárodní barmanskou asociací.

Budete na něj potřebovat:

  • 45 ml bílé grappy
  • 22,5 ml čerstvé citrónové šťávy
  • 15 ml vody smíchané se lžičkou medu (vodu můžete nahradit i heřmánkovým čajem)
  • 15 ml Chamomile cordial, což je heřmánkový likér
  • 10 ml vaječných bílků (volitelné)

Postup:

Všechny přísady dejte do šejkru a přidejte led, důkladně protřepejte. Potom nalijte do menší sklenice s ledem. Ozdobte kůrou z citronu a bílými hrozny. Jelikož víme, že heřmánkový likér je náročné sehnat, můžete jej nahradit heřmánkovým sirupem, který připravíte ze silného heřmánkového čaje smíchaného s cukrem a citrónovou šťávou.

Grappa ve skleničkách, hrozny

Grappa je vhodná i do míchaných nápojů

Oblíbené značky

Chcete-li ochutnat opravdu kvalitní grappu, určitě doporučujeme sáhnout po oblíbených značkách tohoto destilátu. Patří k nim například Grappa Nonino, San Faustino Grappa, Frappa of Amarone Barrique nebo Grappa di Bolgheri Sassicaia a luxusní Grappa Invecchiata Mazzetti. Cena této grappy se může vyšplhat i na několik tisícek korun. V případě, že byste chtěli něco cenově dostupnějšího, grappu můžete najít také v prodejnách sítě Lidl.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (14 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Připravuji pro vás obsah AlkoTipu. Baví mě příprava míchaných nápojů, hledání tipů na kvalitní alkohol a poznávání nových zajímavých chutí. Ráda experimentuji s chutěmi, mám ráda pestrost a nebráním se ani netradičním kombinacím. Nejčastěji testuji sladší alkohol a likéry.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

🔥 nový Rumový kalendář 2023