Nemůžeme říci, že whiskey je čistě mužský alkoholický nápoj, avšak častěji jej uvidíte určitě v mužských rukou. Proto by měli hlavně muži dobře znát tento destilát a hlavně vědět rozdíl mezi bourbonem a whisky. Pokud jste dosud o tom netušili ani vy, tak nyní je ten správný čas doplnit užitečné informace. Přečtěte si rozdíly nebo poznejte různé druhy whiskey nebo její samotný proces výroby.
Co je whiskey?
Whiskey je alkoholický nápoj destilovaný z obilovin, zrající v dřevěných sudech, nejčastěji dubových. Chuť whisky ovlivňuje pár hlavních faktorů jako je složení, resp. množství přidaných obilovin, používají se suroviny jako ječmen, sladový ječmen, žito, sladové žito, pšenice a kukuřice a doba ležení (obvykle od 3 přes 12 až po 15 let). Určitě jste ale už slyšeli i název bourbon. Víte, jaký je mezi těmito dvěma názvy, resp. alkoholy rozdíl?
Whiskey nedozrávají v láhvi, pouze v sudech, takže za věk whiskey označujeme čas mezi destilováním a stáčením do lahví. Ležení výrazně ovlivňuje chemické složení a chuť. Whiskey, které byly stočené láhvi několik let mohou být považovány za raritní, ale nejsou „starší“ a nemusí být rozhodně „lepší“. Whiskey se standardně destiluje jako 40% alkohol. Na světě existuje několik základních druhů whiskey. Zatímco ve Skotsku, Walesu a Kanadě se používá označení whisky, v Irsku a Spojených státech je to whiskey. Čili zde jde čistě jen o název doplněný jediným písmenkem „e“.
Další důležitou rozlišovací vlastností je to, zda se jedná o jednodruhovou (single malt) nebo směsnou whiskey (blend). Jednodruhové whiskey jsou oceňovány znalci pro svou originální chuť, závislou na konkrétní palírně i roku výroby. Směsné jsou oblíbené spotřebiteli, neboť díky kontrolovanému namíchání mají vždy zaručenou stabilní kvalitu a chuť.
Historie whisky
Historie whisky se datuje do konce prvního tisíciletí, do oblasti mezi řekami Eufrat a Tigris. Důvod je prostý. Právě zde byl totiž objeven proces destilace. Destilované alkoholické nápoje však původně sloužily výhradně pro lékařské účely. Do Evropy se proces destilace dostal společně s křížovými výpravami, stejně jako celá řada koření a dalších, do té doby v Evropě neznámých plodin.
Zmínky o pálení whisky ve Skotsku, sahají do přelomu 12. a 13. století. To, zda se však začalo pálit spíše ve Skotsku nebo Irsku, se asi nikdy nedozvíme. Stejně jako to, která palírna je ze všech nejstarší. Důvodem je fakt, že mnoho palíren původně produkovalo whisky nelegálně. Nejčastěji se však setkáte s názorem, že tou nejstarší a stále fungující palírnou whisky je Isle of Jura. Největšího rozmachu černého pálení na ostrovech lidé dosáhli v polovině 17. století. Zapříčinil to skotský parlament, který na whisky uvalil vysoké daně.
Nelegální palírny vznikaly po celé Británii. Nejvíce však v odlehlých končinách, jako například oblast Highlands, která je dosud jednou z nejvýznamnějších oblastí co do počtu výrobců whisky. Změna přišla až roku 1823 s novým zákonem, který měnil daňové předpisy a zvyšoval pokuty za nelegální pálení. Díky tomu začaly vznikat nové, již licencované palírny jako houby po dešti. Tou úplně první v oblasti Speyside byla dodnes existující The Glenlivet, jinak první licencovanou palírnou byla dnes již zaniklá Littlemill v roce 1772.
Výroba whisky
Při výrobě Irské whisky single malt se obilí namáčí v pramenité vodě, která má svůj vliv na charakteristiku destilátu (tóny rašeliny, tóny vřesu). Zvlhlý ječmen se nechává tradičním způsobem naklíčit na tzv. malting floor, i když dnes již mnoho výrobců používá mechanizované linky ke sladování. Během klíčení se škrob v zrnu mění na cukr, a vzniká tak syrový materiál pro kvašení. Po vyklíčení se obilí vysuší, což také ovlivňuje chuť nápoje. Vysušené obilí nebo slad se pak rozemele a přelije horkou vodou. Tato obilná tekutina se přečerpá do nádrže, kde se do ní přidají kvasinky a kvasný proces může začít. Vykvašená tekutina, nazývaná také mash, je základem pro destilaci single malt whisky.
Skotská single malt se destiluje v obrovské měděné nádobě, ve které se mash ohřívá a mění na destilát, který se před uložením do dubových sudů na minimálně tři roky předestiluje ještě alespoň jednou. Dubové sudy na zrání jsou většinou použity po dozrálém bourbonu nebo sherry, v poslední době i po jiných druzích vína, což do whisky přináší sladkost a charakteristickou chuť.
Druhy whisky
Skotská whisky – Skotské whisky jsou obyčejně destilovány dvakrát, některé dokonce třikrát. Mezinárodní zákony říkají, že každý destilát nesoucí značku „Scotch“ musí být destilován ve Skotsku a musí být odleželý nejméně 3 roky a den v dubovém sudu, kromě jiných specifických kritérií. Whisky se ve Skotsku vyrábí v pěti regionech: Highlande, Lowlandu, Islay, Speyside a Campbeltownu. Jak jste si mohli všimnout, opět se označuje bez písmene „e“. Právě skotské whisky patří mezi ty nejlepší na světě.
Irská whisky – třikrát destilovaná a minimálně tři roky skladovaná v dubových sudech.
Kanadská whisky – většinou je jemnější a vyrobená z více druhů obilovin, obsahuje obvykle žito, ačkoli v malém množství, výjimkou je whisky Alberta Premium, která je téměř stoprocentní žitnou.
Americká whiskey – je nejčastěji destilována z kukuřice
Bourbon – je americká whiskey pocházející ze státu Kentucky, která obsahuje nejméně 51 % kukuřice (např. Jim Beam). Na zrání se ukládá do výhradně nových dubových sudů, které mu dodávají charakteristickou kouřově-dřevitou chuť.
Rozdíl mezi bourbonem a whiskey
Whiskey se destiluje z fermentovaného obilí, jako je ječmen, kukuřice, žito a pšenice, a obvykle dozrává v dřevěných nádobách. To dává whiskey výraznou hnědou barvu a chuť. Mezi nejznámější druhy whiskey patří například Tennessee whiskey, kterou zastupuje známá značka Jack Daniels. Nesmíme zapomenout ani na světoznámou irskou whiskey, která si našla svou cestu do všech koutů světa.
Whisky (bez písmene e) se tento destilát nazývá v Kanadě. Kanadská whisky je na našem trhu zastoupena například značkou Crown Royal. Mezi whisky a whiskey je tedy spíše jen geografický rozdíl, ale ve skutečnosti se jedná o jeden a ten samý nápoj. Nikdy však není na škodu se v tom vyznat.
Co je potom bourbon? Na druhé straně bourbon je specifický druh whisky a musí obsahovat alespoň 51 % kukuřičné složky a musí dozrávat minimálně dva roky. Vyroben musí být výhradně jen v USA. Američané milují svůj bourbon. Ale možná jste už viděli bourbon zvaný „bourbon whiskey“, „Kentucky whiskey“ nebo „Tennessee whiskey“. Také existuje i irská whiskey a skotská whisky. Takže, jaký je rozdíl? Je bourbon whiskey? A jakou roli zde hraje Kentucky? Řekneme si rozdíly, abyste mohli pít o to chytřejší.
Tipy na známé dobré whisky:
Bourbon vs. Whiskey – zeměpisná stránka
Takže co je vlastně bourbon? No začíná to tím, kde je vyroben. Bourbony musí být vyrobeny v USA a 95 % z nich pochází z Kentucky v USA. Například Markers Mark Bourbon se vyrábí v Loretto, Kentucky, zatímco v Lawrenceburgu vyrábí svůj sortiment Wild Turkey Distillery. Whiskey se na druhé straně vyrábí v Irsku a ve Skotsku ji nazývají skotská whisky, přičemž „e“ vynechávají. Rozdíl v pravopisu pochází z rozdílů ve skotském a irském gaelském jazyce.
Bourbon vs. Whiskey – ingredience
Hlavní rozdíl mezi bourbonem a whisky je v procesu fermentace. Whiskey se destiluje z fermentovaného obilí, jako je ječmen, kukuřice, žito a pšenice, a obvykle dozrává v dřevěných nádobách. To dává whiskey výraznou hnědou barvu a chuť. Co je potom bourbon? Na druhé straně bourbon nebo americká whiskey musí mít alespoň 51 % kukuřice. Proč kukuřice? Protože Kentucky jí historicky vždy pěstovalo mnoho, takže byla snadno dostupná. Zatímco oba typy dozrávají v sudech ze spáleného dubu, bourbon používá vždy nové sudy. Skvělým příkladem je stále populární Wild Turkey Bourbon.
Bourbon vs. Whiskey – příchuť
Ochutnejte bourbon a pak whiskey a všimnete si, že bourbon je obecně sladší. Je to kvůli vysokému koncentrátu kukuřice, nejoblíbenější plodiny v Kentucky. To dává smysl pro ty, kteří rádi jedí kukuřici. Například Southern Comfort a Wild Turkey 81 proof jsou jen dva z mnoha bourbonů, které jsou známé svou sladkostí.
Protože je bourbon sladší, je to skvělá lihovina pro míchání drinků. Prohlédněte si dva recepty na drink níže v článku nebo klikněte na konci na odkaz, kde jich najdete mnohem více. Je také hlavní složkou v receptech, jako je vydatné, pomalu vařené dušené maso nebo sladké a lepkavé polevy na smažená jídla, jako jsou žebra nebo kuřecí křidélka.
Sklenice na whiskey
Když už víme, co je whiskey a whisky nebo bourbon, je třeba vědět i to, v jakých sklenicích si je můžeme vychutnávat. A tady máme více možností. Určitě každý zná klasickou sklenici na whisky s hrubým a širokým dnem, kterému se také říká „tumbler“. Tato sklenice je rozhodně dobrá pro běžné popíjení s přáteli, avšak pokud chcete poznat všechny vůně vaší whiskey, je lepší sklenice na koňak, který má tvar slzy.
Tím, že sklenice na koňak jsou uzavřenější, vynikne v nich aroma whiskey. Obdobně vypadá degustační sklenice na whiskey, která se používá v palírnách a říká se jí „Glenmorangie“ podle palírny, kde ji poprvé použili, ale také se setkáme s názvem jednoduše „tasting glass“ tedy ve volném překladu sklenice na koštování (degustaci). Poslední možností je whiskey použít v některém míchaném drinku, pro které samozřejmě použijte vyšší sklenice typu „highball“.
Jak degustovat whiskey
Pokud se rozhodnete whiskey otestovat a vychutnat jak vůní tak její chuť, je nejlepší whiskey neředit. Pokud se vám zdá být whisky silná, můžete přidat čistou vodu, nikoli minerální, ta by ovlivnila celkovou chuť whiskey. Případně zřeďte whiskey kostkami ledu. Co se teploty nápoje týče, je ideální vyzkoušet whiskey jako při pokojové teplotě, tedy kolem 18 °C, ale i whiskey studenou, například s ledem. Říká se, že nejvíc chutí vynikne právě při pokojové teplotě, ale při změně teploty se snadno může změnit i chuť. Navíc je dobré se podívat, co doporučuje výrobce, sám bude nejlépe vědět, kdy jeho whisky vynikne nejlépe.
Samotná degustace – nejprve k whiskey přivoňte a vychutnejte si její vůní, poté ochutnejte malý doušek a nechte vyniknout všechny chutě na jazyku, doporučuje se mít whiskey v ústech alespoň 10 sekund. Nakonec zapijte vodou, abyste si vyčistili chuť, před další degustací. Kvalitní whiskey by vám měla připomenout mnoho známých vůní a chutí, například med, fík, různé dřeviny, kouřové aroma a podobně.
Míchané drinky s obsahem whiskey
Old fashioned
Ingredience:
- 4 cl b ourbonu
- 1 lžička cukru (nebo cukrového sirupu)
- 1 kapka Angostura Bitters
- 1 kapka perlivá voda (nemusí být)
- 1 plátek citronu
- 1 višeň na ozdobení
Postup: Kostku cukru hoďte do sklenice. Přidejte trošku hořkého bitteru, jakmile vsákne do cukru, naplňte sklenici do tří čtvrtin drceným ledem. Dolijte bourbonem, přidejte zdobení a chcete-li, i trošku sody. Podávejte s míchadlem.
Hot toddy
Ingredience:
- 50 ml whiskey
- 3 ČL medu
- 400 ml vroucí voda
- 1 tyčinka skořice, prolomená na polovinu
- 1 citron, z poloviny odšťavený a z poloviny nakrájený na plátky
- 2 hřebíčky nebo badyány
Postup: Whiskey a med smíchejte a rozdělte do 2 žáruvzdorných sklenic. Do každého přidejte polovinu skořice a poté dolijte 200 ml vroucí vody. Do každého přidejte kapku citrónové šťávy, poté ochutnejte a případně přidejte i více, podle svých preferencí. Každý dozdobte plátkem citrónu posetým hřebíčkem nebo badyánem a ihned podávejte.
Zdroje informací a odkazy:
- druhy whiskey – https://cs.wikipedia.org/wiki/Whisky
- rozdíly mezi bourbonem a whiskey – https://www.foodandwine.com/cocktails-spirits/difference-between-bourbon-and-whiskey
- drinky s whisky – https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/whisky-cocktail-recipes
Mohlo by vás zajímat
- Den svatého Patrika na zeleno - historie, tradice a zvyky (kde a s čím ho slavit)
- Co nemíchat s alkoholem - kratom, CBD, antikoncepce, antibiotika a jiné?
- Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve - jak jsou na tom pivo, víno, destiláty?
- Vybíráme nejkrásnější dárková balení Jack Daniels
- Co pomáhá na kocovinu? 6 fungujících tipů
- Katar 2022: pivo STOP, nevadí, takhle to někteří fanoušci umí obejít...
- Vybíráme alkohol a přípitek na svatbu - jaký a kolik
- Jak rychle vystřízlivět – fungují rady na odbourání alkoholu v krvi?
- Jak si připravit domácí punč (alko i nealko)
- Tatratea - jak chutná tradiční slovenský tatranský čaj?