Piráti jsou tématem, při kterém se rozsvítí oči každému rumovému nadšenci. Rum a pirát, to je prostě nerozlučná dvojka, něco jako slepice a vejce, Bonnie a Clyde, Laurel a Hardy… Ale legrace stranou. Historie rumu je opravdu úzce spojena s historií pirátství a existuje řada příběhů, kde oba zmiňovaní „herci“ hrají ústřední roli. Přečtěte si více o legendárních pirátech, kteří „brázdili“ Karibské moře ve zlatém věku pirátství.
V krátkosti o původu rumu a co s tím mají piráti
Začnu tím, že rum se v Americe/Karibiku objevil díky Kryštofu Kolumbovi, který tam dovezl cukrovou třtinu. Ta se na konci 16. a začátkem 17. století začala pěstovat na ohromných plantážích a odpad z výroby cukru (melasa) posloužil k výrobě pálenky – rumu. Právě toto období velmi přálo pirátským výčinům v Karibiku, kde všechny tehdejší vlivné evropské mocnosti (Británie, Nizozemsko, Španělsko, Portugalsko, Francie…) měly své koloniální zájmy. Pirátství bylo tehdy jednotlivými zúčastněnými státy dokonce oficiálně podporováno. Nejznámější byli britští korzáři, kteří pravidelně útočili na španělské flotily s požehnáním Koruny.
Zlatý věk pirátství
Zlatý věk pirátství je období přibližně mezi lety 1650 až 1730, kdy pirátství vrcholilo, zejména v Karibiku, Atlantiku a v Indickém oceánu. Toto období se vyznačovalo významnými pirátskými postavami jako Blackbeard (Edward Teach), „Black Bart“ Roberts, či dokonce pirátskými „královnami“ jako Anne Bonnyová a Mary Readová. Vzniklo díky slabému námořnímu právu, bohatým obchodním trasám a nestabilitě v důsledku válek. Piráti byli motivováni svobodou, bohatstvím a protivládními postoji, a jejich činy měly významný vliv na námořní bezpečnost a mezinárodní obchodní operace.
Piráti a rum
A co rum? Rum v té době představoval jeden z nejdostupnějších a nejlevnějších alko nápojů a námořníkům tak dobře posloužil pro různé účely. Kromě toho, že pravidelný příděl rumu uměl kolikrát předejít vzpouře posádky, měl i léčebné poslání. Při dlouhém pobytu na moři totiž trápil námořníky kromě jiných záležitostí (hygiena například) – kurděje, tedy nemoc způsobená nedostatkem vitamínu C. Ta se zvykla zahánět grogem, který obsahoval notnou dávku rumu, trochu vody na ředění a šťávu z citronu. No a při boji se také velmi dobře uplatnily i jeho výborné dezinfekční a anestetické účinky.
Pár důležitých faktů
- Přítomnost rumu na palubě karibských pirátů měla opravdu prozaický důvod – v oblasti byl nejdostupnějším alkoholem. Byl levný, dalo se z něj vyrobit spousta dávek, snadno skladovatelný, nekazící se, prostě samé výhody.
- Válečné lodě měly vždy velké posádky a udržet na nich disciplínu byl někdy vážný problém. Pravidelný příděl rumu bylo tedy něco, na co se námořníci vždy mohli těšit na konci své služby. No a když jste je tohoto privilegia zbavili, hned jste měli skvělý trest za neplnění rozkazů.
- Rum však není jediný alkohol, který se na palubách lodí popíjel. V Karibiku to byl rum jako nejběžněji dostupný alkohol, ale například britští námořníci mívali také pravidelné příděly piva či vína. No a takoví piráti ve Středozemním moři v těch dobách rum určitě nepili, podobně jako piráti, kteří „řádili“ v jihočínském moři.
Nejznámější piráti, kteří kdy brázdili Karibik
Piráti v Karibiku tvoří fascinující kapitolu v dobrodružné historii našeho světa. Jejich příběhy jsou plné záhad, dobrodružství a neohroženosti. Připomínají nám romantiku ale také nebezpečí doby Zlatého věku pirátů. K legendám tohoto období patří kapitáni Henry Morgan, Černá brada, William Kidd, Calico Jack a mnozí další renegáti, o kterých si nyní povíme něco víc.
Sir Henry Morgan (1635 – 1688)
Henry Morgan je jednou z nejznámějších postav Zlatého věku pirátů. A také docela neobvyklou. Z velšského piráta, který do té doby neúprosně drancoval celý Karibik, se později stal kapitán, který sloužil pod britskou korunou. Za tu dobu vyplenil množství španělských kolonií a jejich obchodních lodí. Nejznámějším se stal jeho útok na Panamu v roce 1671, kdy jeho flotila pronikla přímo do města a naprosto ho vydrancovala. Jedna z nejslavnějších loupeží v historii pirátství z něj udělala obrovského boháče.
Po své pirátské kariéře se usadil a stal se politicky a společensky uznávanou osobností. Dokonce mu byl udělen šlechtický titul „Sir“ a stal se guvernérem Jamajky. Zemřel v Port Royal na Jamajce na následky nadměrného pití (prý) v roce 1688. Mimochodem, jeho jméno nese známá značka rumu Captain Morgan.
Kapitán Kidd (1645 – 1701)
Také Kapitán Kidd, vlastním jménem William Kidd, je významná pirátská postava. Na počátku své „kariéry“ byl Kidd legitimním obchodníkem a kapitánem lodi na plavbách v Indickém oceánu a Karibiku. V roce 1696 od britské koruny získal tento Skot povolení k boji proti pirátům a měl vymáhat daně od obchodních lodí.
Postupem času se však zaměřil i na propadávání a drancování lodí a osad „po vlastní ose“. Dokud nezaútočil na loď Quedah Merchant a nepřivlastnil si ji i s bohatým lupem. I díky tomuto incidentu byl v roce 1699 zatčen a obviněn z pirátství a několika vražd. Uznán za vinného a nakonec v roce 1701 oběšen v Londýně.
Edward Teach – Černá brada (1680 – 1718)
Kapitán „Blackbeard“, alias Černá Brada nebo-li Černovous, byl známý svým děsivým vzhledem a neúprosnými metodami a je jedním z nejikoničtějších pirátů v historii. Jeho pirátská anabáze byla sice docela krátká, ale za to velmi intenzivní. Svou kariéru začínal na lodi neméně známého piráta Benjamina Hornigolda. Po čase se osamostatnil a v roce 1717 se zmocnil francouzské lodi La Concorde a přejmenoval ji na Queen Anne’s Revenge (či že Pomsta královny Anny). S touto lodí a dalšími dvěma fregatami ve své flotile dokázal přepadnout a vyloupit množství obchodních lodí.
Byl znám svými brutálními metodami zastrašování. Určitě je mnohým znám fakt, že ke vzbuzení co největší hrůzy si on i jeho námořníci zapalovali v bradě speciální knoty, které budily dojem, že z jejich tváře stoupá kouř. V roce 1718 byl zabit při bitvě u ostrova Ocracoke na severu Karolíny. Poručík britského královského námořnictva Robert Maynard pak nechal jeho hlavu napíchnout na stěžeň jeho milované fregaty.
Bartholomew Roberts (1682 – 1722)
Bartholomew Roberts zvaný Černý Bart byl jedním z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších pirátů své doby. Jeho kariéra byla plná dobytých lodí a loupeží. Podle legendy prý dokázal během svého nejzářivějšího období (1719-1722) přepadnout a získat se svou malou flotilou sestávající ze 4 fregat až 470 lodí. Největší část z nich získal právě v Karibiku. Rozený Walesan se jinak k pirátství dostal až v roce 1718, kdy jeho obchodní loď Princess přepadli piráti pod vedením Howella Davise, ke kterým se nakonec přidal.
Black Bart byl znám tím, že jsi potrpěl na pěkné oblečení a šperky, a podle všeho byl také absolutním abstinentem a hlubověřícím člověkem. Zemřel v roce 1722 v bitvě s lodí britského královského námořnictva HMS Swallow u pobřeží Gabonu v západní Africe. Ještě jedna zajímavost na závěr. Black Bart je jedním ze čtyř skutečných pirátů zmiňovaných v knize Roberta Louise Stevensona Ostrov pokladů.
Benjamin Hornigold (1680 – 1719)
Známý anglický pirát Ben Hornigold se „kariéře“ věnoval v letech 1713 až 1717. Zajímavostí je, že do tajů svého pirátského řemesla zaučoval více následovníků, mezi nimi i Edwarda Teacha alias Černovouse. Mezi největší úspěchy jeho flotily 5 lodí s 350 muži na palubě patří zajetí obrovské obchodní lodi z Francie jménem Dutch Flute, o které se říkalo, že je neporazitelná (i se svými 26 děly na palubě).
Ben později přijal královský pardon od anglického krále Jiřího I. a lovil piráty, kteří ho odmítli. Na rozdíl od mnoha dalších korzářů nezemřel v námořní bitvě, ale během hurikánu mezi Bahamami a Mexikem, když s lodí narazil na útes a utopil se s celou svojí posádkou.
Calico Jack (1682 – 1720)
Angličan John Rackham se proslavil pod svým pirátským jménem Calico Jack. Přezdívku získal díky tomu, že on i jeho posádka nosili pestrobarevné a vzorované oděvy „calico“. Calico Jack se pevně zapsal do pirátské historie tím, že na své lodi spolupracoval se dvěma nejznámějšími ženami pirátkami Anne Bonny-ovou a Mary Read-ovou.
Calico brázdil vody celého Karibiku, nejvíce se však angažoval v letech 1718-1720 v oblasti Baham a u Kuby, kde si velmi rychle získal reputaci nebezpečného loupežníka. V říjnu 1720 ho nakonec chytil lovec pirátů Jonathan Barnet. Jack byl pak spolu s posádkou souzen ve Spanish Town na Jamajce a odsouzen k smrti. 18. listopadu byl oběšen v Port Royal.
Samuel Bellamy (1689 – 1717)
Nakonec si ještě povíme pár slov o pirátském princi. Přesně takto totiž v historii vystupuje Samuel Bellamy, alias Černý Sam. Samuel patřil nejbohatším pirátům v zaznamenané historii zlatého věku pirátství. Za něco málo přes 1 rok jeho „kariéry“ na začátku 18. století dokázal zajmout nejméně 53 lodí. Samuel Bellamy byl jinak považován za piráta s výjimečným charismatem. Byl znám svým spravedlivým přístupem k posádce a příjemným způsobem vedení. Také byl znám tím, že osvobodil a akceptoval více afrických a indiánských otroků, kteří se stali součástí jeho posádky.
Největším jeho úspěchem bylo zajetí nejmodernější obchodní lodi Whydah Gally, na které se poté plavil dále k pobřeží koloniální Ameriky. Loď plná zlata se potopila během bouře poblíž amerického Cape Cod (spolu s Bellamym a většinou jeho posádky). Vrak této lodi tam byl nalezen v roce 1984 a stal se vůbec prvním, jehož identita byla prokázána a ověřena bez jakýchkoli pochybností.
Oblíbené karibské rumové destinace a pirátství
Jamajka
Ostrov Jamajka byl v době Zlatého věku pirátů v Karibiku důležitým centrem pirátských aktivit a obchodu. Jamajské přístavy, pirátské osady a bohatá kultura odrážejí vliv tohoto období na celém ostrově dodnes a dělají z něj důležitou součást pirátské historie.
- Strategická poloha: Jamajka, se svou výhodnou polohou v Karibiku, byla důležitým bodem pro piráty. Bylo to místo, kde mohli opravit své lodě, doplnit zásoby a připravit se na další útoky.
- Port Royal: Přístav Port Royal na Jamajce byl znám jako pravé pirátské „doupě“ a byl domovem mnoha pirátů, včetně slavného Henryho Morgana. Byl důležitým střediskem pirátského světa, kde se obchodovalo se zlatem, stříbrem a kořistí z obchodních lodí.
- Obrana proti pirátům: Kvůli narůstajícím pirátským hrozbám se britská koruna rozhodla zvýšit svou přítomnost na Jamajce a posílit obranu (viz bitva o Jamajku 1678). Toto vedlo k úspěšnému potlačení pirátských aktivit na ostrově.
- Bitva o Jamajku: V roce 1678 se uskutečnila bitva o Jamajku mezi britským královským námořnictvem a piráty vedenými Christopherem Mydlem. Bitva skončila vítězstvím královského námořnictva a snížením pirátských hrozeb na Jamajce.
- Vliv pirátů na kulturu: Piráti přinesli do Jamajky svou kulturu, včetně hudby, tanců a společenských zvyků. Tyto prvky se smíchaly s místní kulturou a přispěly k tvorbě jedinečné jamajské kultury.
- Legenda o skrytém pokladu: Jamajka je známá také svou legendou o skrytém pokladu piráta Henryho Morgana. Tato legenda přilákala mnoho dobrodruhů a lovců pokladů na ostrov v naději, že najdou ukryté bohatství pirátů.
Tortuga (Hispaniola/Haiti)
Kromě Jamajky bylo v Karibiku ještě jedno podobně významné pirátské centrum – ostrov Tortuga (dnes součást Haiti). Leží nedaleko ostrova Hispaniola, který byl mimochodem první evropskou kolonií v Novém světě. A i když to není zrovna nejrumovější destinace v Karibiku (výjimka: agricole rhum legendární značky Warehouse1.cz), jelikož se bavíme o pirátech, tak v tomto seznamu chybět nesmí.
- Původ názvu: Název „Tortuga“ pochází z španělského slova „turtle“ (želva). Kromě toho, že jich tam bylo velké množství, i samorný tvar ostrova připomíná želví krunýř.
- Pirátský ráj: Tortuga se stala známou jako „pirátský ráj“. Ostrov totiž poskytoval ideální přístavy, útočiště a zásobovací body pro piráty, kteří odtud prováděli útoky na obchodní lodě a kolonie. Její přístavy byly známé pro svou divokou atmosféru a mnohé nezákonné aktivity.
- Francouzi a pirátství: Ostrov byl nejprve obydlen piráty z Anglie, Nizozemska a Francie, ale později se stala čistě francouzskou kolonií. Ti na ostrově také podporovali piráty a často využívali jejich služeb při napadání španělských lodí a osad.
- Henry Morgan a další: I slavný pirát Henry Morgan používal Tortugu jako svou základnu pro své útoky na španělské kolonie a obchodní lodě. Z dalších známých pirátů je to například také François l’Olonnais.
- Konec pirátství na Tortuze: V 18. století začala Francouzská vláda aktivně bojovat proti pirátství a postupně snížila jeho význam na ostrově. Tortuga tak zanedlouho ztratila svůj vliv jako pirátský ráj.
Barbados
I Barbados během Zlatého věku pirátství sehrál docela významnou roli. Jen trochu odlišnou od známějších pirátských center Jamajky a Tortugy. Ostrov měl totiž klíčový význam v mnoha námořních a hospodářských aktivitách té doby.
- Nejstarší anglické území v Karibiku a cukrovarský průmysl: Barbados byl jedním z nejstarších anglických území v Karibiku, přičemž když na něj v 17. století dorazili Angličané byl ještě naprosto neobydlený. Ostrov se později stal klíčovým místem pro anglické lodě zapojené do Trojúhelníkového obchodu. V polovině 17. století byl již ostrov hustě osídlen a dominovala zde výroba cukru.
- Úloha v námořní obchodní činnosti a zásobování: Během Zlatého věku pirátství zůstal Barbados důležitou zastávkou pro mnohé obchodní lodě, zejména ty zapojené do obchodu s otroky. Přestože jej jako hlavní místo pro zásobování ho překonala Jamajka, i Barbados zůstal velmi důležitý. Obchodní lodě, zejména ty z Afriky, se často zastavovaly právě na Barbadosu, kde mohly prodávat svůj náklad, získat zásoby, opravit případná poškození lodí a zotavovat svou posádku.
- Stede Bonnet – gentleman pirát z Barbadosu: Významnou postavou spojující Barbados se Zlatým věkem pirátství je Stede Bonnet, známý jako „Džentlmen pirát“. Na rozdíl od typického obrazu drsného piráta byl Bonnet bývalým majorem britské armády a gentlemanem (na Barbadosu vlastnil i velké hospodářství). Aby se později z nějakého rozmaru stal pirátem. Tato „kariéra“ mu však vydržela pouze 20 měsíců.
Kuba
Ostrov Svobody má také bohatou pirátskou tradici. Již od 16. století byla Kuba útočištěm ale také cílem drancování těch nejvýznamnějších pirátů jako byl svého času například i Sir Francis Drake.
- Strategická poloha Kuby: Kuba byla pro piráty a obchodníky důležitým strategickým bodem v Karibiku. Byla totiž součástí rozsáhlé španělské říše, která byla důležitá pro evropské kolonizační snahy a obchodní trasy s Novým světem.
- Útoky na španělské kolonie: Piráti často používali Kubu jako základnu pro útoky na španělské kolonie a obchodní lodě, které převážely drahé komodity. Mnohé kubánské přístavy se staly opravdovými centry pašování, korzárství a pirátství.
- Havana jako častý cíl útoků: Havana, hlavní město Kuby bylo velmi bohaté a jeho přístav byl důležitým centrem pro obchod a výměnu nejrůznějšího zboží. I proto byla Havana velmi často cílem útoků pirátů. Počínaje Francisem Drakem, který ji plenil už v roce 1586, až po francouzského bukanýra jménem Jean Laffite, který uskutečnil svůj úspěšný nájezd na město v roce 1812.
- Britská nadvláda: Kuba byla v různých obdobích pod britskou nadvládou a stala se důležitým strategickým bodem pro britské královské námořnictvo během mnoha bojů v Karibiku.
- Španělská flotila: Většinou to však byli Španělé, kteří vládli Kubě a jejich obchodní flotila často používala kubánské přístavy jako výchozí body pro své cesty do Evropy se získanými poklady a nákladem.
Nejznámější rumy inspirované piráty
Captain Morgan
Captain Morgan je jedna z nejznámějších značek rumu na světě. Rum je pojmenován po kapitánu Henry Morganovi, který byl v 17. století známým velšským korzárem a guvernérem Jamajky. Tento rum je známý svou bohatou, sladkou a kořeněnou chutí. TIP: Přečtěte si naši recenzi Captain Morgan Spiced Gold.
Kraken Rum
Kraken Rum nese jméno mýtické mořské obludy, která podle legend potápěla i velké lodě. Je to tmavý, silný a kořeněný rum, který je oblíbený nejen pro své intenzivní chutě, ale také unikátní ztvárnění láhve. TIP: Přečtěte si naši recenzi Kraken Black Spiced Rum.
Bellamy’s
Za značkou Bellamy’s stojí německý nezávislý rumový bottler, který se zaměřuje na speciální vydání vycházející v malých sériích (ročníkové rumy, single casks z téměř celé Latinské Ameriky). Název značky Bellamy’s je inspirován příběhem mladého anglického piráta Samuela Bellamyho, zvaného také Black Sam, či „Prince of Pirates“. TIP: Přečtěte si moji recenzi Bellamy’s Reserve Jamaica Pot Still rum.
Dead Man’s Fingers
Tento relativně nový rum na trhu je znám svými originálními kombinacemi chutí, včetně kokosu, limetky a pepře. Jeho název a obal evokují mystiku a příběhy o moři, což ho činí oblíbeným i mezi milovníky pirátské tématiky.
Blackbeard Spiced Rum
Rum nese jméno po slavném pirátovi Černé bradě (Blackbeard). Tento kořeněný rum nabízí bohatou kombinaci koření a sladkosti. Jeho balení a branding věrně odrážejí dobrodružný duch tohoto známého piráta. U nás ovšem tento rum z Portorika zatím nenajdete.
Mohlo by vás zajímat
- Barbados, země rumu zaslíbená - velký přehled o rumové perle Karibiku
- Luca Gargano (Velier) - poznejte jednu z největších osobností rumového světa
- Jak vybrat rumový dárek – nejen pro muže, i na poslední chvíli
- Foursquare Rum Distillery a Richard Seale, legendární dvojka z Barbadosu
- Rum Paranubes - jak se čistá šťáva z Mexického puebla dostala na světové výsluní
- Investiční rum - pravidelně aktualizované tipy + základní rady pro potenciální investory
- Sběratelské a limitované (investiční) edice rumů: La Maison du Rhum
- Legendario je oblíbená značka kubánských rumů, pomůžeme vám vybrat takový, který vám sedne nejvíc
- Co stojí a jak chutná nejdražší alkohol na světě – rum, koňak, vodka, whisky
- Druhy rumů - velký výkladový slovník, se kterým již při výběru nezaváháte