Carúpano Reserva Privada 21y je nejstarší rum ze základní kolekce známé venezuelské značky. Typicky „španělský“ rum je vlastně blend 6 až 21 letých melasových rumů stařených v sudech z amerického bílého dubu (ex-bourbon). Rum jsem nedávno ochutnal a v této recenzi se podělím o své degustační zážitky. Určitě však nevynechejte ani spoustu zajímavých informací, které vám tuto zajímavou značku do detailu přiblíží.
Vlastnosti
Carúpano Reserva Privada 21y | |
---|---|
Cena | 1 475 Kč |
Značka | Carúpano |
Objem láhve (l) | 0,70 |
Balení | Tuba |
Původ rumu | Venezuela |
Lahvovaný | Venezuela |
Styl | Blend, Reserve |
Typ (hlavní složka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 40,0 |
Doba zrání (roků) | 6 až 21 |
Styl zrání | Tropické |
Zrání-typ sudu | Americký dub, Bourbon |
Barva | Zlatá |
Chuť | Čokoláda, Kokos, Karamel, Švestka, Kakao, Máslo |
Vůně | Dřevo, Sušené ovoce, Sušené švestky, Koření, Ořechy |
Carúpano Reserva Privada 21y - navigace v článku
Ron Carúpano – pár slov o značce a samotném výrobci
Rumy Carúpano pocházejí z dílny venezuelské společnosti Destilería Carúpano, CA. Ta má své sídlo ve stejnojmenném údolí Carúpano (Macaparana ve státě Sucre) na místě zvaném Hacienda Altamira. Tento Rumový dům byl založen již v roce 1762 španělským kapitánem Felixem del Fierrem, jehož hlavní „byznys“ byl do té doby obchod s otroky. Oceňuji, že výrobce se nepokouší tento fakt v dnešní době nijak zamlžovat – je to prostě fakt a basta. No a podle tohoto by to tedy mohl být vůbec nejstarší výrobce rumu v zemi.
V té době se ve Venezuele objevila první destilační zařízení a pálil se v nich základní nestářený alkohol z třtiny (aguardiente). A Felix del Fierro ho na své haciendě poprvé nechal vyzrát. Podle oficiální definice podle venezuelských zákonů (rum musí zrát minimálně dva roky), je tedy Carúpano vlastně kolébkou venezuelských rumů.
Původní Hacienda Altamira byla zavřena v roce 1901 po smrti jednoho z jeho majitelů korsického rodáka Tomáse Massianiho, který do města Carúpano přišel v roce 1830, a který provozoval v té době nejvýznamnější obchodní společnost na východě Venezuly.
Provoz se opětovně obnovil až v roce 1954, kdy se dostává do rukou rodiny Morrisonových a Alejandra Hernandeze (zakladatel společnosti Industrias Pampero, dalšího venezuelského producenta, který stojí za známou značkou rumů Pampero). Spolu založili pro tento účel novou společnost Destilería Carúpano, CA. V roce 1962 však toto partnerství končí a Carúpano dále řídí už jen Morrisonovi. A je to tak dodnes – již po 4 generace. Mimochodem, ve Venezuele je to jeden z mála rodinných podniků v tomto odvětví. Například již zmíněné Pampero patří pod nadnárodní kolos Diageo.
Jak se rum Carúpano vyrábí
Výroba rumu Carúpano probíhá na dvou místech. Společnost nemá vlastní plantáže cukrové třtiny a tedy ani cukrovar, nevyrábí melasu a nevlastní ani fermentační tanky a destilační zařízení. Základní destilát pro výrobu svých rumů si tedy vybírá z produkce jiného lihovaru. Tím je obrovský cukrovar a destilérka v Yaracuy (CA Destilería Yaracuy/CADY). Odtud mimochodem berou základní destilát také mnohé další venezuelské značky rumu, například Ron Roble a další.
Melasa, ze které se vyrábějí rumy v Yaracuy, má úroveň brix (obsah čisté sacharózy) v rozmezí 68 až 78%, po zředění kolem 20%. Fermentace pak trvá 48 až 92 hodin. K destilaci jde roztok o obsahu 7 až 9 % ABV. Ta probíhá ve velkých multikolonách. Výsledný rum má 96% ABV.
Výroba dále probíhá již v Haciendě Altamiro. To znamená hlavně staření, které trvá minimálně 2 roky v ex-bourbon sudech z bílého amerického dubu (podmínka DOC). Díky specifickému klimatu v údolí Macaparana má rum Carúpano ve výsledku unikátní vlastnosti. V oblasti je vysoká vlhkost díky blízkosti Karibského moře a vysoké teploty ve dne, které přes noc klesají až o 10 °C.
Sudy s rumem se skladují na šesti patrech a v průběhu staření se nedoplňují. Andělská daň dosahuje 14% ročně – v nejvyšším patře pod střechou. Na závěrečné ředění rumu na požadovanou koncentraci alkoholu se používá voda z místní řeky Chuare, ke které má Carúpano exkluzivní přístup.
Zajímavosti a ocenění
- Carúpano získal první mezinárodní ocenění již na Světové výstavě v Paříži v roce 1889
- z nejnovějších ocenění je to zase například Double Gold San Francisco World Spirits Competition (SFWSC) 2023 v kategorii Extra-Aged Rum
- ve Venezuele je třetím nejprodávanějším rumem za Ron Santa Terese a Cacique, ale zase před Diplomático
- i díky aktivitě Destilería Carúpano, CA vzniklo v roce 2003 chráněné označení původu „ Ron de Venezuela “
DOC Ron de Venezuela
Chráněné označení původu bylo pro venezuelský rum uděleno 4. listopadu 2003 . Kromě Ron de Venezuela má takové označení už jen venezuelský kokos z Pecaya a kakao z Chuao. Základní podmínkou je staření minimálně po dobu 2 let v sudech z bílého amerického dubu. Melasa musí mít venezuelský původ a rum nesmí mít žádnou příměs destilátu z jiné země. Standardně bez úprav, to znamená bez přidávání aditiv, které ovlivňují barvu, chuť nebo vůni rumu.
DOC Ron de Venezuela smí aktuálně používat 16 značek: Barrica, Bodegas 1800, Bucare, Caballo Viejo, Cacique, Calazán, Cañaveral, Carúpano, Diplomático, Estelar, Quimera, Ocumare, Pampero, Roble Viejo, Santa Teresa, Veroes.
Z produktového portfolia značky (všechny rumy jsou lahvovány při 40% ABV)
- Carúpano Especial – blend 2 až 6 letých rumů ideální na koktejly
- Exclusiva – blend rumů ve věku od 4 do 12 let, pro samostatné popíjení i do mixu
- Limitada – první z prémiových rumů značky, blend 5 do 18 letých sušších a komplexnějších rumů (viz mou recenzi)
- Privada – „náš“ recenzovaný rum je blend 6 až 21 letých rumů
- Carúpano Legendario – sběratelský kousek, neblendovaný single cask rum, který má 25 let (andělský podíl při takovém dlouhém staření tvoří až 80-85%), ročně jde ven jen 500 lahví (očíslované křišťálové broušené karafy v semišovém puzdře) se pohybuje přibližně 750-800 € za láhev
Carmen López de Bastidas – Master Blender Carúpano
Ještě si řekněme o tom, kdo má v Carúpanu na starosti blendování a staření rumu. Je to dáma, která se jmenuje Carmen López de Bastidas. Pro Destilería Carúpano CA pracuje již 33 let a ve Venezuele byla vůbec prvním Master Blenderem „v sukni“ .
Vystudovaná chemička (univerzita v hlavním městě Caracas) se v roce 1990 vrací do rodného města Carúpano a začíná kariéru ve zmiňované společnosti. Nejprve na pozici specialisty kontroly kvality na nově vytvořeném oddělení, na kterou ji doporučil její přítel a mentor Giancarlos Mazzocchi. Chemický inženýr, který 30 let pracoval jako manažer kontroly kvality v Industrias Pampero, ji po prvním pohovoru vedl ve společnosti Destilería Carúpano prvních a nejdůležitějších 6 měsíců její kariéry. Jejím druhým mentorem byl pak inženýr Gilberto Briceño, který dříve pracoval pro francouzského výrobce vín a lihovin Pernod Ricard.
Jaké základní charakteristiky mají podle Carmen definovat rum? V první řadě autentičnost, to znamená, že jedinečné vlastnosti každého rumu jsou výrazně ovlivněny místem, kde dozrává. Dále je to kvalita, ke které lze dospět jedině velkou profesionalitou a mistrovstvím vyvážených láskou a obětavostí vloženou do celého procesu výroby rumu.
Oblíbený koktejl? Drink s názvem „The Carmen“, který pro ni vytvořil Carlos Bustamante, hlavní barman v Alto – renomované restauraci v Caracasu. Ingredience: čokoládový likér, kondenzované mléko, kávový likér, a Carúpano 21y. A v tomto pořadí je třeba ho i navrstvit (poslední jde rum). Navrch ještě jde tyčinka skořice…
Carúpano Reserva Privada 21y
Carúpano Reserva Privada je rum, který se vyrábí z melasy. Destiluje v koloně (column still) a zraje v údolí Macarapana přímo v Haciendě Altamira. Jedná se vlastně o blend 6 až 21 letých rumů, které dozrávají v ex-bourbon sudech z bílého amerického dubu. Na požadovanou koncentraci 40% ABV se před lahvováním ředí demineralizovanou vodou získanou z místního zdroje. Důležitá informace – rum neobsahuje žádné přidané látky k dobarvení, ani cukr . Sladké tóny jsou přirozený důsledek stárnutí rumu.
Jak vypadá láhev
Co říci k balení Carúpano Reserva Privada 21y? Je to takový „vyčančený“ latino styl – ve zlatém provedení. Láhev má jinak velmi elegantní tvar. Je z průhledného skla s tlustým dnem a ideálně dlouhým úzkým hrdlem, ze kterého se rum výborně nalévá do sklenic. Ukončeno je kvalitní korkovou zátkou. V této ceně by to měla být samozřejmost.
Na přední straně svítí číslo „21“, které nás informuje o věku nejstaršího rumu v blendu (což je pěkně vysvětleno na zadní etiketě). I díky masivní dárkové tubě je to potom opravdu exkluzivní dárek pro každého příznivce kvalitního rumu.
Vůně a chuť rumu
Od prvního ovonění je jasné, že půjde o elegantní, nasládlý, máslově hebký rum.
Nos se zaplní dřevem, méně výrazným pepřem, sušeným ovocem, švestkami. Velice pěkné a příjemné čichání.
Chuť je vláčná a máslová, kokosová, na patře se ukazují sladké tóny kakaa a čokolády, karamelu a švestkového kompotu. Chutný sladký rumový koláč od babičky.
Dozvuk zní v tónech 40% rumu, takže není moc intenzivní. Přesto je krásně plynulý, hřejivý a integruje do sebe pepř, sladkost, dřevo a čokoládu.
Takové pití mi připomíná Matusalem Gran Reserva 23 či Zacapu 23 .
Jak Carúpano Reserva Privada 21y chutná ostatním
- RumRatings.com – 7,9/10
- rum-x.com – 7,0/10
Hodnocení z RumX
Hodnocení z Rum Ratings
Cena
Je jasné, že za 1 600 – 1 700 Kč se dají koupit jiné divočiny. Pokud vám ale divočina nesedí, máte-li raději kultivovanost, sladkost a jemnost španělských rumů, Carúpano Reserva 21 Privada určitě vyzkoušejte.
Moje hodnocení na závěr
Výhody
- máslová jemnost
- příjemná sladkost čokolády, karamelu a sušeného ovoce
- pěkná tuba
Závěr recenze: Melasový 40% blend 6 až 21 letých rumů, Carúpano Reserva 21 Privada, s chráněným označením D.O.C Ron de Venezuela, je pro mě velmi příjemné překvapení. Za 1600-1700 Kč se neutopíte v esterech a nezacítíte olejnatou technickost, ale ochutnáte elegantní, lehce pitelný a máslově jemný rum. Je v něm krásně cítit sladkou čokoládu, karamel, ale i sušené ovoce. švestky. Není divu, že získal tolik ocenění na mezinárodních soutěžích a je třetím nejprodávanějším rumem ve Venezuele (za Ron Santa Teresa a Cacique, ale před Diplomático). Rozhodně ho vyzkoušejte, pokud máte rádi rum jako Zacapa 23 nebo Matusalem Gran Reserva 23.
Hodnocení autora
- Vůně a chuť
- Dozvuk
- Poměr cena kvalita
Vývoj ceny Carúpano Reserva Privada 21y
Mohlo by vás zajímat
- Dos Maderas Atlantic - jak chutná rumová novinka s finišem v ex-sherry od osvědčené značky ze Španělska?
- Ron La Progresiva de Vigia 8 - lehká kubánská rumová limitka (recenze)
- Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenze)
- Admiral Rodney HMS Formidable je nejtěžší kolonový rum v produktové řadě značky
- Ron Patridom XO Oloroso Cask Finish - jak chutná dominikánská limitka s finišem v ex-sherry sudech?
- Coconut Cartel Special - co se stane, když guatemalský rum v sudové síle naředíte kokosovou vodou ze Salvádora?
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished - blend karibských rumů s finišem po žitné whisky
- Worthy Park Single Estate 12y - jak chutná dvanáctiletý rum z Jamajky?
- S.B.S Belize 2005 recenze – jaký je 18letý single cask z Belize?
- Foursquare 2011 - 22. vydání Exceptional Cask Selection, jak chutná tento ročníkový bajan rum?