Pokud jste zavítali na naši stránku, předpokládáme, že jste tak trochu požitkáři a rádi si pochutnáte na kvalitním alkoholu. Alkohol však dnes už není jen záležitostí běžné konzumace. Nejdražší alkohol na světě vás může vyjít i několik statisíc korun jedna sklenička. Populární je dnes i investiční alkohol, láhve se stávají jakýmsi sběratelským kouskem, jehož hodnota rok od roku roste. No a taková sbírka luxusního investičního alkoholu může mít docela slušnou hodnotu. A přitom obsah lahví ani nikdo nikdy neochutná.
V případě, že vás toto téma zajímá, v našem článku se dozvíte zajímavé informace o tom, kolik stojí a jak chutná nejdražší alkohol na světě. Představíme si zde TOP 3 nejdražší a nejluxusnější alkoholické nápoje z každého zmiňovaného druhu. Tak si vezměte do ruky skleničku svého oblíbeného drinku a vydejte se s námi objevovat svět nejluxusnějších alkoholických nápojů.
Nejdražší dostupný rum na světě? Tento Dictador Lalique jedině jako investice…
- velmi starý kolumbijský rum Dictador v luxusní karafě od Lalique
- vznikl spojením prémiové destilérky se světoznámou uměleckou dílnou (uveden na trh 2. 2. 2021)
- přísně limitovaná edice 300 lahví
Čím je výjimečný nejdražší alkohol světa?
Tuto otázku si možná kladete i vy. Co dělá nejdražší alkohol na světě výjimečným ve srovnání s jinými kvalitními a ne úplně nejlevnějšími láhvemi? V první řadě jsou to výjimečné suroviny, ze kterých je daný alkohol vyroben a také exkluzivní způsob jejich zpracování. No a cena takového luxusního alkoholu roste s jeho věkem.
Při výrobě drahého alkoholu je hlavním cílem vytvořit co nejlepší chuťový zážitek pro konzumenta. Právě proto si výrobci potrpí v případě ovocných destilátů na kvalitní čerstvé ovoce ze sadů. Kvalita a dostupnost surovin se pak přímo odrážejí na ceně alkoholu. Pokud je obtížné sehnat danou ingredienci na výrobu alkoholu, je pochopitelné, že se tím zvýší i jeho cena. Výrobci levného alkoholu se právě naopak zaměřují na kvantitu namísto na kvalitu. Producenti levné vodky, whisky, jiných lihovin, ale také vína či piva, nevyužívají obvykle těch nejčerstvějších přísad. To ovšem neznamená, že levný alkohol není chutný. Jedná se o otázku preferencí konzumenta.
Důležitý je i výrobní proces
Proces výroby kvalitního drahého alkoholu je velmi propracovaný, zdlouhavý a záleží na každém detailu. Cílem totiž je, aby byl výsledek celé výroby jednoduše dokonalý. No a jelikož se nejdražší alkohol na světě vyrábí velmi pečlivě a dbá se při tom o každou maličkost, je pochopitelné, že se tím zvyšuje jeho cena.
Například při zahájení destilace se často stává, že ne veškerý alkohol z počáteční fáze destilace je vhodný k lahvování, protože nedosahuje požadované kvality. To znamená, že někdy se jen malé množství destilátu dostane do láhve. Čím jsou tedy nároky na destilaci vyšší, tím se opětovně zvyšuje i cena výsledného produktu.
Na výsledné ceně alkoholu, jako je například koňak, rum či whisky se odráží i čas zrání. Více zaplatíte za rum, který v sudu zral 30 let než za ten, který zral jen 3 roky. Zrání v sudech má výrazný vliv na chuťové vlastnosti výsledného alkoholu. A kolem zrání je celá věda – na výsledek má vliv dřevo, z jakého je sud vyroben, čas, který alkohol v sudu stráví, ale také teplota okolí, kvalita vzduchu a jeho vlhkost. No a chcete-li dosáhnout co nejlepších podmínek, může to být finančně náročné, takže to navyšuje cenu výsledného alkoholu.
Nejdražší rum na světě
Vysoce kvalitní rum je typický tím, že čím je starší, tím je lepší. Jeho chuť je znamenitá a plná, takže při jeho popíjení máte dostatek prostoru pro jeho vychutnávání a přemýšlení o jeho chuti. Samozřejmě chuť vnímá každý konzument velmi individuálně, proto může mít každý trochu jiný pohled na to, který rum chutná nejlépe. Říká se však, že dobrý rum by vám měl vykouzlit úsměv na tváři.
Základem úspěchu výroby kvalitního luxusního rumu je fermentace. Během tohoto procesu získává rum své chutě, chuťové tóny a celkový výraz. Následně se během destilace tento chuťový základ rozvíjí a dále buduje. Dovednost mistra destiléra spočívá v tom, že zvolí ten způsob destilace, který z rumu vytěží maximum aroma i chuti pro požadovaný výsledek.
Kvalitu rumu dále ovlivňuje i proces zrání. Rum může zrát v nových nebo již použitých dřevěných sudech, ve kterých dokonce mohl předtím zrát jiný druh alkoholu. Čas zrání i prostředí, ve kterém rum zraje, mají vliv na jeho výslednou chuť, vůni i barvu.
Několik tipů na exkluzivní rum:
TOP 3 nejdražší rumy na světě
1. J. Wray & Nephew 1940 Rum – 1 330 880 Kč
Na první a možná ani na druhý pohled nepůsobí láhev tohoto rumu značky J. Wray and Nephew z roku 1940 vůbec luxusně. Pravda je však taková, že podle odborníků tento rum obsahuje až 25 let staré rumy, čili rumy z roku 1915. Aktuálně jsou na světě už jen 4 neotevřené lahve tohoto rumu, přičemž cena každé z nich se vyšplhala až na 1,3 milionu Kč. V současnosti se tedy jedná o nejdražší rum na světě.
2. Legacy by Angostura – 616 000 Kč
Tento rum byl vydán v roce 2012 u příležitosti 50. výročí vyhlášení nezávislosti Trinidadu a Tobaga. Vyšlo jen 20 lahví, no a všechny se prodaly velmi rychle. Rum je mixem sedmi nejoblíbenějších a nejvzácnějších rumů této značky, přičemž každý z rumů zrál nejméně 17 let.
Lahev je dílem britského šperkařského designéra Asprey, je zdobená stříbrem a zabalená je v dřevěné krabičce ručně potažené kůží, která je zevnitř potažena sametem a hedvábím.
3. Dictador 1976 Generations en Lalique Rum – 441 000 Kč
Kolumbijský výrobce Dictador se spojil s dílnou Lalique, která vytváří umělecká díla z křišťálu, a vznikl tak tento unikátní rum. Jedná se o poctu rodině Parra, která je slavným producentem rumu v Kolumbii. Jak napovídá název rumu, jde o jedinečnou směs ročníků z roku 1976. Láhev, kterou navrhl Lalique, je inspirována kráskami karibského moře, přičemž designér do svého výtvoru zachytil vzory vody. Jedná se o kombinaci čirého a matného křišťálu, díky čemuž lze na láhvi sledovat zajímavou hru světla. Dictador 1976 Generations en Lalique Rum je dostupný na objednávku ve vybraných eshopech.
- velmi starý kolumbijský rum Dictador v luxusní karafě od Lalique
- vznikl spojením prémiové destilérky se světoznámou uměleckou dílnou (uveden na trh 2. 2. 2021)
- přísně limitovaná edice 300 lahví
Nejdražší koňak na světě
Koňak patří k nejdražšímu druhu alkoholu, jaký si můžete pořídit. Vyrábí se z hroznů, které jsou poměrně drahou surovinou, takže i tento fakt se na ceně tohoto alkoholu odráží. Navíc originální koňak se může vyrábět pouze z hroznů z určitých regionů v oblasti Cognac a zrát může v sudech vyrobených pouze z určitých druhů dubů. Taková exkluzivita přirozeně navyšuje cenu tohoto alkoholu.
V oblasti Cognac roste kyselé hrozny, které by po zpracování na víno nechutnalo zrovna nejlépe. Pro výrobu koňaku je však toto hrozno ideální. Cena koňaku je vysoká také kvůli procesu destilace, který má několik fází. Nejprve se v měděných destilačních zařízeních destiluje zkvašený mošt a vzniká brandy s obsahem alkoholu kolem 30%. Potom však dochází k další destilaci, jejímž výsledkem je 70 procentní destilát.
Následuje fáze zrání, během které se postupně odpařuje alkohol, a to zhruba 3% za rok. Konečný koňak by měl mít hodnotu alkoholu 40%, ale je běžné, že se na tuto hodnotu ředí vodou. Zrání je pro drahý koňak klíčové, neboť právě během něj získává nápoj svoji jedinečnou chuť, vůni i barvu. Poslední fází, která je také velmi důležitá, je míchání koňaku. Obvykle se vytváří směs několika různých ročníků koňaků a výsledkem může být exkluzivní drahý koňak.
Několik tipů na exkluzivní koňak:
TOP 3 nejdražší koňaky na světě
1. Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne – 123 milionů korun
Někdy se stává, že nejdražší alkohol na světě vás na první pohled svým designem vůbec neupoutá. Ty nejdražší láhve mohou být často nenápadné, což je způsobeno tím, že jsou prostě velmi staré. No a pak jsou zde kousky, které jsou drahé nejen kvůli svému obsahu, ale také kvůli láhvi. Tak je tomu i v případě koňaku Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne.
Jeho křišťálová láhev je zdobena 24 karátovým zlatem, platinou a 6500 brilianty. Abychom však samotnému koňaku nekřivdili, jde až o stoletý nápoj, a to už je tedy pořádně vysoký věk.
2. Gautier Cognac 1762 – 3 574 598 Kč
Tento mimořádně luxusní koňak se může pochlubit úctyhodným věkem – má totiž až 258 let a na světě podle všeho existují už jen tři poslední láhve. Ty mají na sobě ještě originální etiketu. Jde prakticky a historický artefakt, ale přesto je tento koňak stále vhodný ke konzumaci.
3. Louis XIII L’Odyssee Cognac – 332 000 Kč
Tento koňak i se svojí lahví a obalem vytváří prakticky umělecké dílo, na kterém se podílely tři luxusní francouzské dílny – Hermès, Puiforcat a Saint-Louis. Do aukce se dostaly jen tři láhve, přičemž každá z nich je originálním uměleckým kousek ukrývajícím více než 1000 hodin práce. Například známá značka Hermès je autorem ručně šitého koženého kufříku, ve kterém se láhev ukrývá. Co se týče samotného koňaku, ten je směsí více koňaků, z nichž nejmladší je 40 let.
Nejdražší vodka na světě
Populární mýtus říká, že mezi jednotlivými značkami vodky není žádný chuťový rozdíl. Na jedné straně je sice pravda, že všechny vodky musí být destilovány určitým standardním procesem, a to bez ohledu na jejich cenu. Na druhé straně je ovšem skutečně cítit rozdíl v chuti levné vodky a té drahé. U levné vodky je běžné, že po jejím spolknutí cítíte pálení, což se v případě drahé kvalitní vodky nestane. Navíc, pokud to s levnou vodku přeženete, můžete mít opravdu nepříjemnou kocovinu.
Chuť levné vodky je takříkajíc lihová, pálí a kromě alkoholu necítíte žádné tóny chutě či aromata. Dražší vodka je bohatší na odstíny různých chutí, je jemná a v krku vás pálit rozhodně nebude. Mnoho druhů kvalitních vodek má ve výsledku velmi podobnou chuť, ale je to způsobeno právě dodržením standardů při destilaci. Kromě toho, některé dražší vodky od těch levných dělí v podstatě jen dobrý marketing, který konzumenty přesvědčil o tom, že to, co pijí, je opravdu kvalita.
Bavíme-li se o exkluzivní vodce, je řeč o alkoholu, který je vyroben z exkluzivních surovin. Může to být například pšenice vypěstovaná přesně na míru výrobci vodky. Taková pšenice obsahuje vysoký podíl škrobu, díky čemuž si nápoj získává jedinečný chuťový profil. Důležitý je i původ vody – ta může být z ledovce nebo z unikátního podzemního pramene či z jezera.
I výrobní proces je u exkluzivní vodky přepracován do nejmenších detailů. Vodka se může například po destilaci několikrát filtrovat, čímž se zušlechťuje. Například vodka značky Imperial Collection je filtrována aktivním březovým uhlím, stříbrným filtrem a nakonec membránovým filtrem. Takže jak vidíte, při výrobě luxusnějších vodek se jedná o každou maličkost. V neposlední řadě je cena dotvořena i exkluzivní lahví, která může být například z křišťálu či zdobená drahými kameny a zlatem.
Několik tipů na exkluzivní vodku:
TOP 3 nejdražší vodky na světě
1. Billionaire Vodka – 912 milionů Kč
Aktuálně je právě toto nejdražší vodka na světě. Je výjimečná svojí unikátní bohatou chutí, ale zaujme i svým designem, jelikož láhev o objemu 5 litrů je zdobena třemi tisíci malých bílých diamantů a je obalena v bílé nepravé kožešině. Tato vodka je vyrobena z pramenité vody nedaleko hradu Caverswall v Anglii, která má údajně léčivé účinky. Vodka se filtruje přes led, uhlíky ze severské břízy a poté přes písek z drcených diamantů. Potom směřuje do láhve z platiny a rhodí zdobené diamanty.
Nejdražší alkohol na světě s sebou přináší i další benefity. K láhvi této vodky dostanete také exkluzivní kartičku asistenční služby, která pro vás zařídí cokoliv co si budete přát a kdykoli si to budete přát. Samozřejmě, pokud je to legální. Zajistí vám lístky na společenské události, rezervují vám dovolenou nebo vám naplánují svatbu, a to vše ve 20 světových jazycích. Stačí si pořídit jednu láhev, kterou vám doručí přímo před dveře.
2. The New Russo-Baltique Vodka – 320 milionů Kč
Tato ruská vodka je aktuálně druhou nejdražší na světě. Produkuje je výrobce automobilů Russo-Baltique a zajímavostí je, že se objevila také v oblíbeném seriálu House of Cards. Jde o vodku, kterou pijí nejbohatší lidé na planetě, zajímavá je svým obalem – ten je replikou přední části aut značky Russo-Baltique. Samozřejmě, jak se na nejdražší alkohol na světě patří, vyrobena je z čistého zlata, z mincí ražených mezi lety 1908 a 1912. Víčko je z bílého a žlutého zlata s replikou orla v diamantech. Samotná láhev je vyrobena z neprůstřelného skla.
3. DIVA Premium Vodka – 246 milionů Kč
Skotská Diva Premium Vodka je vyrobena z prémiové vodky z anglického obilí a filtrována tak, aby získala co největší možnou čistotu a jemnost chuti. Zajímavostí je, že vodka se filtruje například přes různé drahokamy, ale také přes zamrzlé uhlíky ze severských bříz. Každá láhev obsahuje ručně plněnou tubu s unikátní kolekcí elementů značky Swarovski ve třech barvách.
Nejdražší whisky na světě
Whisky může být pořádně nákladnou záležitostí a mnoho lidí ji považuje za výborný druh investičního alkoholu. Podobně jako u vína, i u whisky platí, že s jejím věkem roste kvalita její chuti a také její cena. Whisky, která v sudu zrála několik let má více chuťových odstínů, jelikož podle studií až 70% chutí pochází právě ze dřeva, ve kterém whisky zraje. Trvá však nejméně tři roky, než začne whisky tyto chutě ze dřeva do sebe nasávat.
Na výsledné chuti whisky se odráží například druh dřeva, z jakého byl sud na zrání whisky vyroben, ale také čas zrání a prostředí, v jakém je sud s whisky uložen. Co se týče věku whisky, měl by vás zajímat čas zrání v sudech, natož kdy byla whisky nalahvovaná.
Rozdíl mezi chutí levné a drahé whisky spočívá v tom, že u drahé kvalitní whisky necítíte v krku takové pálení a chuť alkoholu ustupuje do pozadí. Drahá whisky nechává vyniknout příjemným chuťovým tónem a typickým aroma. No a pro nejdražší alkohol na světě i v případě whisky platí, že její cenu může zvyšovat nejen její věk, ale také unikátní láhev a celé balení.
Několik tipů na exkluzivní whisky:
TOP 3 nejdražší whisky na světě
1. Isabella’s Islay Whiskey – 152 milionů Kč
Cena této whisky je tak vysoká i kvůli láhvi, která je zdobená zlatem, 8 500 diamanty a 300 rubíny. Obsah láhve tvoří nejjemnější a nejluxusnější skotská whisky, ale více informací o ní se jen tak nedozvíte.
2. Emerald Isle Collection – 493 milionů Kč
Emerald Isle Collection je dílem irské rodiny Bradley, přičemž kolekce obsahuje jejich nejvzácnější a nejstarší třikrát destilovanou whisky. V únoru 2021 byla kolekce prodána za 2 miliony dolarů. Jedná se o box, který v sobě ukrývá sedm luxusních věcí. Najdete v něm i ručně dělané Fabergého vejce, které je vyrobeno ze zlata a zdobeno diamanty, luxusní hodinky, 30 letou whisky, propracovaný dekantér a sklenice, či doutníky s nožem na doutníky zdobeným zlatem. Znamená to, že neplatíte jen za samotnou whisky, ale také za ostatní luxusní věcičky v tomto boxu.
3. Macallan 1926 – 419 milionů Kč
Skotská značka Macallan uvolnila v roce 1986 40 lahví, které od roku roku – 1926 zrály v sudech od sherry. Jednu z lahví ozdobil malíř Michael Dillon a právě tato láhev se dostala v roce 2018 do dražby. Tam se vydražila za 1,5 milionu liber a jedná se o jednu z nejvzácnějších lahví alkoholu na světě.
Co je nejdražší alkohol na světě?
Možná vás zajímá, co je a kolik stojí naprosto nejdražší alkohol na světě. V době psaní článku je nejdražším alkoholem na světě právě zmiňovaná Isabella Islay Whisky, jejíž cena přesahuje 152 milionů Kč. Na druhé příčce je aktuálně Billionaire Vodka za 91 milionů Kč a trojici nejdražšího alkoholu na světě uzavírá Tequila Ley .925 v hodnotě 86 milionů Kč.
Zdroje informací a zajímavé odkazy:
- https://wealthygorilla.com/most-expensive-vodkas/ – nejdražší vodky na světě
- https://moneyinc.com/most-expensive-cognacs-in-the-world/ – nejdražší koňaky na světě
- https://www.discoverwalks.com/blog/united-states/10-most-expensive-whiskey-in-the-world/ – nejdražší whisky na světě
- https://luxatic.com/most-expensive-rums/ – nejdražší rumy na světě
Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.
Článek je zařazený do kategorie: Články, Koňaky a brandy, Rumy, Vodky, Whisky
Mohlo by vás zajímat
- Den svatého Patrika na zeleno - historie, tradice a zvyky (kde a s čím ho slavit)
- Co nemíchat s alkoholem - kratom, CBD, antikoncepce, antibiotika a jiné?
- Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve - jak jsou na tom pivo, víno, destiláty?
- Vybíráme nejkrásnější dárková balení Jack Daniels
- Co pomáhá na kocovinu? 6 fungujících tipů
- Katar 2022: pivo STOP, nevadí, takhle to někteří fanoušci umí obejít...
- Vybíráme alkohol a přípitek na svatbu - jaký a kolik
- Jak rychle vystřízlivět – fungují rady na odbourání alkoholu v krvi?
- Jak si připravit domácí punč (alko i nealko)
- Tatratea - jak chutná tradiční slovenský tatranský čaj?