Jak rychle vystřízlivět – fungují rady na odbourání alkoholu v krvi?

Petra Lyžičiarová Téma
30. prosince 2022 0

Někdy se i tomu nejopatrnějšímu uživateli alkoholu může stát, že to s pitím přežene a poté následuje nepříjemná opice. Možná jste neodhadli sílu míchaného drinku, možná jste se nechali unést dobrou náladou a skleničky jste přestali počítat, no a možná jste toho vypili hodně za krátký čas. Ať už to bylo jakkoli, určitě chcete vědět, jak rychle vystřízlivět z alkoholu.

Na internetu se můžete setkat s množstvím babských rad na odbourání alkoholu, ale zeptáte-li se lékaře, jak rychle vystřízlivět, odpověď bude jasná – není to možné. Pokud se tedy ptáte, jak snížit alkohol z dechu či tvz. zbytkový alkohol, tak prostě nijak. Dobrou zprávou však je, že přece jen můžete učinit nějaká opatření, díky kterým se vyhnete stavu opilosti a nepříjemné kocovině nebo ji alespoň zmírníte.

Odbourávání alkoholu z těla – jak to je?

Možná jste už slyšeli různé zaručené rady na to, jak dosáhnout rychlého vystřízlivění. Pravdou ovšem je, že pokud jste to s alkoholem přehnali, jediné, co vám pomůže se ho zbavit, je vaše tělo samo o sobě. Jedině čas a váš metabolismus vás dokážou zbavit alkoholu v krvi.

Když se alkohol dostane do žaludku, velmi rychle se vstřebává do krevního oběhu. Některé druhy alkoholu se vstřebávají rychleji, jiné zase o něco pomaleji. Obecně však můžeme říci, že silnější alkohol se vstřebává rychleji.

Množství alkoholu v jednotlivých alkoholických nápojích se liší:

  • pivo má kolem 5 % alkoholu (některé druhy mohou mít i více)
  • víno má od 10 do 12% alkoholu
  • tvrdý alkohol má kolem 45 % alkoholu

Dá se tedy říci, že z jednoho půldeci se opijete rychleji než z piva. Efekt působení alkoholu na vaše tělo můžete pociťovat přibližně po 10 minutách od požití a vrcholu dosáhnete asi po 40 minutách až hodině. To, jak rychle se alkohol vstřebává do organismu, ovlivňuje několik faktorů. Například i to, jaká je vaše hmotnost, nebo to, jaké jídlo jste jedli předtím.

Poté, co se alkohol dostane do vašeho krevního oběhu, je roztřepený v játrech. Játrům trvá asi hodinu, než rozštěpí alkohol z jednoho drinku, tedy z jednoho piva, jedné sklenice vína nebo jednoho půldeci tvrdého alkoholu. Když však pijete alkohol rychleji, než ho játra dokáže rozštěpit, koncentrace alkoholu v krvi se zvyšuje a vy pociťujete příznaky opilosti. To, jak rychle dokáže vaše játra štěpit alkohol, není možné urychlit, proto hledání způsobů jak rychle vystřízlivět v podstatě nemá smysl. Nenechte se proto zlákat tahy v podobě pilulky na odbourávání alkoholu a podobně.

4 rady, jak rychle vystřízlivět, které určitě nefungují

Možná jste už několik rad na to, jak se rychle zbavit alkoholu v krvi, slyšeli už dříve. Domácí recepty a babské rady pro rychlé vystřízlivění naleznete všude na internetu. Pravdou ovšem je, že žádná z těchto rad reálně nefunguje, jsou to jen mýty.

Některé rady se sice postarají o to, že se budete po propité noci cítit lépe a budete lépe i vypadat, ale alkohol z krve odbourá jen vaše tělo a trvá to nějaký čas. Když jste opilý, alkohol v krvi se kumuluje, protože játra ho nestíhají rozkládat. Jelikož v Česku je za volantem nulová tolerance alkoholu, nemá smysl snažit se dosáhnout rychlého vystřízlivění, abyste mohli řídit. Přejděme tedy k samotným mýtům na odbourávání alkoholu v krvi.

Mýtus č. 1: Vypití silné kávy vám pomůže vystřízlivět

Alkohol způsobuje, že se cítíte ospalě. Kofein je stimulant, který vás může nabudit, ale žádným způsobem neurychluje metabolismus alkoholu. Ve skutečnosti může být alkohol nebezpečný, protože člověk po vypití kávy může nabýt pocitu, že je střízlivý a může řídit. Míchání alkoholu s energetickými nápoji je ještě nebezpečnější.

Mýtus č. 2: Studená sprcha vás zbaví opilosti

Dát si studenou sprchu je způsob nabuzení a osvěžení. Po studené sprše můžete chytit druhý dech, ale působení alkoholu na vaše tělo to nemůže zvrátit. V některých případech se dokonce může stát, že šok ze studené vody může způsobit bezvědomí.

Mýtus č. 3 Mastné jídlo urychlí vstřebávání alkoholu

Alkohol se vstřebává sliznicí žaludku. Když je váš žaludek předtím, než začnete pít alkoholu, plný mastného jídla, alkohol se do krve bude vstřebávat pomaleji. Jenže alkohol se do krve dostane přibližně za 10 minut. Když už je jednou alkohol ve vašem krevním oběhu, je pozdě jíst mastné jídlo. Nebude to mít na vás žádný efekt. Kromě toho může kombinace alkoholu a mastného jídla způsobit průjem.

Mýtus č. 4: Zvracení vás zbaví alkoholu v krvi

Zvracení žádným způsobem nesníží množství alkoholu v krvi. Alkohol se do krevního oběhu dostane velmi rychle, takže pokud nebudete zvracet hned poté, co se napijete, nebude to mít žádný efekt. Samozřejmě příliš velké množství alkoholu může způsobit pocit nevolnosti a po zvracení se vám může ulevit.

Kdy můžu řídit po alkoholu?

Pokud si nejste jisti, jestli můžete po prohýřené noci bezpečně sednout za volant a nemáte alkohol tester, tak to prostě nedělejte. Vždy se dá počkat, případně si pospat a najíst se a vrátit se do střízlivého stavu, případně si dopravu vyřešit jinak. Nic totiž nestojí za to, abyste riskovali život sebe či spolujezdce nebo ostatní účastníky silničního provozu. V případě, že se vám to stává častěji, určitě nebude na škodu mít vždy po ruce alkohol tester.

V-net AL 5500
V-net AL 5500
  • malý, skladný alkoholový osobní tester
  • potěší rozsah měření i solidní přesnost
  • jeden z nejprodávanějších na našem trhu
  • dobrá cena a přiměřená kvalita
1 398 Kč

Pomůckou vám může být i tato tabulka, která zobrazuje, jak dlouho přibližně trvá odbourání jednotlivých druhů alkoholu z těla. V případě, že se ptáte, po kolika hodinách můžu řídit, měli byste vědět, že to závisí na druhu a množství alkoholu, který jste vypili. Odpověď na otázku kdy nafoukám, resp. kdy nenafoukám, je tedy velmi individuální.

Tabulka zobrazuje údaje pro muže o hmotnosti 85 kg. Pro ženu o hmotnosti 60 kg je odbourávání alkoholu z krve přibližně 1,6 krát pomalejší. Spalování alkoholu je však otázkou metabolismu, který u každého pracuje jinou rychlostí, takže údaje berte jen jako orientační. Podívejte se, přibližně za kolik z těla vyprchá pivo, víno či destiláty.

Orientační doba odbourávání alkoholu v krvi:

PIVO 10ČASPIVO 12ČASVÍNOČASLIHOVINAČAS
0,5 litru2 hodiny 15 minut0,5 litru2 hodiny 45 minut0,2 litru2 hodiny 48 minut0,5 dcl2 hodiny 10 minut
1 litr4 hodiny 30 minut1 litr5 hodin 30 minut0,4 litru4 hodiny 56 minut1 dcl4 hodiny 30 minút
1,5 litru6 hodin 45 minut1,5 litru8 hodin 15 minut0,6 litru7 hodin 24 minut1,5 dcl6 hodin 45 minut
2 litry9 hodin2 litry11 hodin0,8 litru9 hodin 52 minut2 dcl9 hodin
2,5 litru11 hodin 15 minut2,5 litru13 hodin 45 minut1 litr12 hodin 20 minut2,5 dcl11 hodin 15 minut
3 litry13 hodin 30 minut3 litry16 hodin 30 minut1,2 litru14 hodin 48 minut3 dcl13 hodin 30 minut
3,5 litru15 hodin 45 minut3,5 litru19 hodin 15 minut1,4 litru17 hodin 16 minut3,5 dcl15 hodin 45 minut
4 litry18 hodin4 litry22 hodin1,6 litru19 hodin 44 minut4 dcl18 hodín

Jak rychle vystřízlit před spaním

Nejlepší odbourávač alkoholu je kvalitní spánek. Během noci mají játra čas na metabolizování alkoholu ve vašem organismu. Pozornost je však třeba zvýšit u člověka, který toho vypil příliš mnoho a nastala by u něj otrava alkoholem. V takovém případě může usnout a upadnout do bezvědomí, čímž může nastat vážné poškození mozku. Kromě toho alkohol ovlivňuje nervy zodpovědné za dávicí reflex, což znamená, že se příliš opilý člověk může pozvracet během spánku a udusit se. Důležité je také vědět, že i po ztrátě vědomí se může hladina alkoholu v krvi stále zvyšovat. Pokud je člověk intoxikován alkoholem, velmi snadno usne, ale spánek nebude kvalitní a bude se budit.

Podívejme se tedy, co všechno můžete udělat, abyste se ráno po konzumaci alkoholu vzbudili v co nejlepším stavu:

  • předtím, než půjdete spát, vypijte velkou sklenici čisté vody, která pomůže proti dehydratačnímu účinku alkoholu
  • další velkou sklenici vody si nechte u postele a vždy, když se proberete, si z ní odpijte alespoň jeden doušek
  • při postel si připravte i kbelík nebo nádobu, kdyby vám přišlo špatně od žaludku
  • nechte si u postele lék od bolesti, kdyby vás ráno po probuzení bolela hlava
  • v žádném případě neužívejte během pití alkoholu pilulky na spaní nebo antidepresiva
  • pokud potřebujete ráno brzy vstát, nastavte si záložní budík
Muž s bolestí hlavy si dává lék, sklenici vody na stole

Připravte si k posteli sklenici vody a léky proti bolesti

Co funguje ráno po kocovině

Tak a máme tady ráno po prohýřené noci a vy začínáte platit cenu za nadměrný konzum alkoholu. Opice může být extrémně nepříjemná, ale určitě neposlouchejte babské rady typu vypít syrová vejce rozmixovaná s mastí, neboť to je zázračný lék na kocovinu. Určitě není. Obvykle se opice vyřeší sama do 24 hodin no a nejlepší lék na kocovinu je čas, spánek a odpočinek.

Chcete-li si od nepříjemných příznaků opice druhý den po pití alkoholu ulevit, zde je pár tipů:

  • když se ráno vzbudíte a uděláte nezbytné úkony, jděte opět spát, pokud je to možné. Spánek v opilosti nepřináší odpočinek.
  • vezměte si lék proti bolesti hlavy
  • pijte dostatek vody, abyste dehydrovanému tělu dodali tekutiny
  • napijte se iontového nápoje nebo nesycené minerálky, která dodá tělu vitamíny a minerály
  • káva vám může pomoci probrat se k životu, ale pokud vás bolí žaludek a zvracela jste, raději ji vynechejte
  • na bolavou hlavu si dejte studený obklad
  • nechte závěsy zastřené, držte se dále od přímého slunce, případně noste sluneční brýle
  • nepijte více alkoholu, bude vám hůře
  • snězte něco lehkého, například toast nebo suchary, které zvýší hladinu cukru v krvi, aniž by podráždily váš žaludek

Časté dotazy

❓ Co je zbytkový alkohol?

Zbytkový alkohol se v lidském organismu nachází po vypití určitého množství alkoholu obvykle i druhý den. Zbytkový alkohol lze zjistit pomocí dechové zkoušky či odběrem krve.

❓ Kolik alkoholu je 1 promile?

Přibližně jedno promile představují čtyři velká piva 10°, 6 dcl vína, 3 půldeci tvrdého 40% alkoholu.

❓ Jak snížit alkohol v dechu?

Podobně jako u alkoholu v krvi i alkohol v dechu chce jen čas.

❓ Kolik dní je alkohol v krvi?

Je to velmi individuální. Závisí to na množství a druhu alkoholu, jaký jste vypili. Také se to odvíjí od pohlaví, hmotnosti a dalších faktorů. Například po vypití čtyř litrů piva 12° můžete mít v těle alkohol i po 22 hodinách.

Zdroje informací a zajímavé odkazy:

‼️ Upozornění:

Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (17 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Připravuji pro vás obsah AlkoTipu. Baví mě příprava míchaných nápojů, hledání tipů na kvalitní alkohol a poznávání nových zajímavých chutí. Ráda experimentuji s chutěmi, mám ráda pestrost a nebráním se ani netradičním kombinacím. Nejčastěji testuji sladší alkohol a likéry.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..