Vybíráme alkohol a přípitek na svatbu – jaký a kolik

Anna Safanovičová Téma
13. prosince 2022 0

Přípitek je důležitou součástí tak úžasné události, jakou je svatba a svatební hostina. Zvolit správný aperitiv není až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Můžete klidně experimentovat a nemusíte spoléhat jen na klasické cinzano či vermut. Vyzkoušet můžete také jiné zajímavé chutě.

Součástí asi každé svatby je alkohol. Kromě přípitku byste proto neměli zanedbat ani výběr ostatního alkoholu. Důležité je nejen jeho množství, ale také kvalita. V našem článku si povíme o tom, kolik alkoholu byste měli počítat na osobu, aby během hostiny nechyběl, ale přiblížíme si i druh a konkrétní značky, které by mohli hosty zaujmout. A samozřejmě si povíme i něco o výběru aperitivu.

Hledáte skvělý aperitiv na svatbu? A co takhle růžový gin?

Malfy Gin Rosa
Malfy Gin Rosa růžový
  • speciální růžový italský gin renomované značky
  • opravdová exploze vůní a chutí, kde dominuje růžový grapefruit
  • TOP pink gin v příznivé ceně
679 Kč

Kolik alkoholu na svatbu?

Pokud vás právě pohltily svatební přípravy, určitě se nevyhnete ani nákupu nápojů. Kromě nealka je třeba přemýšlet také nad alkoholickými nápoji. Rozhodovat se budete muset nejen o tom, jaký druh alkoholu zakoupit, ale důležité bude také jeho množství. Zanedbat byste však neměli ani výběr toho správného alkoholu na přípitek.

Je samozřejmě rozdíl dělat svatební hostinu pro 20 a pro více než 100 lidí. V každém případě existuje alespoň přibližný výpočet, na jehož základě si umíte pořídit dostatek lahví na váš velký den. Většina výpočtů uvádí přibližně 0,5 litru tvrdého alkoholu, 1 litr vína a 1,5 litru piva na osobu. Při počítání myslete samozřejmě i na děti, řidiče nebo na abstinenty. Počítejte nejen podle počtu osob, ale také podle toho, jak dlouho se bude slavit.

Z vlastní zkušenosti doporučuji řídit se ale více preferencemi pozvaných hostů. Pokud nejste vinařská rodina, tak litr vína na osobu je opravdu hodně. Přesnější bude, pokud si ke každému hostu poznamenáte, jaký alkohol bude během hostiny pít. Pro jistotu se to můžete pozvané hosty rovnou zeptat. Tak budete přesně vědět kolik jakého alkoholu nakoupit. Samozřejmě byste měli počítat i s nějakou rezervou a nakoupit o pár lahví víc.

Kromě alkoholu, který se bude podávat na hostině, nezapomeňte nakoupit i jeden druh, který budete dávat jako výslužku. Tyto láhve započítejte zvlášť. Také bývá zvykem, především na východním Slovensku, tzn. redový tanec, po kterém všichni hosté dostávají malou pozornost. Populární jsou také malé láhve alkoholu s fotkou novomanželů nebo vlastní etiketou na památku tohoto dne.

Věž sklenic s proseccem na svatbě

Věž sklenic s proseccem na svatbě

Jaké druhy alkoholu?

Ještě předtím, než nakoupíte alkohol, zjistěte si v restauračním zařízení, zda si můžete donést vlastní alkohol nebo vám poskytnou kompletní catering i s barem. Pro většinu novomanželů je výhodnější, pokud si mohou donést vlastní alkohol. V některých prodejnách se můžete domluvit i na vrácení neotevřených lahví a tak byste opravdu nebyli škodoví. Několik restaurací si účtují tzv. korkovné, což je vlastně poplatek za servis při podávání vašeho alkoholu i nealka. Některé restaurace to počítají na láhev, jiné na osobu.

Při výběru konkrétního alkoholu pamatujte na to, že určitě nevyhovíte všem hostům. Držte se jednoduché rady, že méně druhů je více. Samozřejmě předpokládáme, že znáte pozvané hosty a tedy víte, jaký druh alkoholu preferují. Pokud si nejste jisti, můžete hosty oslovit, aby vám dali vědět, jaký alkohol budou pít. V každém případě, nepřehánějte to s různorodostí.

V podstatě byste měli vybrat tvrdý alkohol, víno a případně pivo. Na internetu naleznete mnoho doporučení, jaký by měl být poměr nabízeného alkoholu. I když je dobré se řídit určitým poměrem, především myslete na to, že vy nejlépe znáte hosty a tím pádem víte, kolik a co vypijí. Takže se nedržte silou mocí tabulek, ale přizpůsobte si je na svou rodinu. Poraďte se s vdanými kámoškami či rodinnými příslušníky, jak to bylo s alkoholem na jejich svatbě. Rady a osobní zkušenosti vám samozřejmě poskytneme i my v tomto článku.

Tvrdý alkohol

Největší složku bude tvořit asi tvrdý alkohol. Nejběžnější je čistá vodka, klasikou, kterou nic nezkazíte jsou např. značky Finlandia nebo Absolut vodka. Zvolit můžete i tradiční slovenské destiláty jako slivovice, hruškovice nebo borovička (např. Koniferum nebo Spišská borovička). Většinou se k tomu dokupuje také nějaký tmavý alkohol jako rum či fernet. Toto je klasika, kterou určitě nic nezkazíte. Pokud víte, že to vaši hosté ocení, zkuste nabídnout na hostině také tequilu, gin nebo whiskey.

Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že my jsme se spolehli na klasickou bílou vodku, která tvořila gro tvrdého alkoholu. Dále jsme nakoupili pár lahví fernetu, který popíjely spíše ženy. Pár hostů upřednostnilo hruškovici. Více druhů tvrdého alkoholu nebylo zapotřebí, hosté si buď vybrali z dané nabídky nebo pili víno.

Víno

Kromě tvrdého alkoholu je jistě třeba nabídnout hostům i dobré víno. Vybrat můžete buď kvalitní červené a bílé víno, nebo přidáte i pár lahví růžového. Pokud nepocházíte z vinařské oblasti, se spoustou vína to nepřehánějte. Z každého druhu vyberte pouze jeden typ.

Co se týče bílého vína, vsaďte na kvalitní suchá vína. Určitě by mělo bílé víno převládat nad červeným, udává se poměr cca 80% k 20%. To neplatí, pokud se rozhodnete také pro růžové víno, které je zajímavou alternativou. Velice oblíbené je růžové víno zejména na letních svatbách. Tehdy by měl být poměr bílého vína 50 % k 25 % červeného a 25 % růžového vína.

Pivo

Pokud máte v rodině milovníky piva, určitě nakupte i dobré pivo. Opět závisí na preferencích hostů, zda nakoupíte tmavé nebo světlé pivo, 10 nebo 12 stupňové. Sáhnout můžete i po ochucených pivech nebo cidrech. Nezapomínejte také na nealko verzi. Pokud nejste vysloveně pivařská rodina, raději nakupte pivo v lahvích. Čepované pivo ze sudu má sice své výhody, ale v tom případě byste měli k sudu zajistit i obsluhu, protože ne každý umí pracovat s pípou. Také je potřeba načatý sud i co nejdříve spotřebovat, po svatební hostině už dlouho nevydrží.

Nealko

Kromě alkoholických nápojů nezapomeňte také na dostatek nealka. Především v letních měsících raději nakupte i o několik lahví víc. Základem by měla být minerálka, resp. čistá voda, kterou můžete podávat i ve džbánech, případně ochutit čerstvým ovocem a bylinkami. Kromě toho nezapomeňte na ovocné šťávy či kolové nápoje.

Sáhnout můžete i po nealko verzi některých alkoholických nápojů, v létě řidiče jistě potěší nealko pivo či radler. V současnosti už můžete ale nabídnout i nealko verzi šampaňského nebo vína. Také jsou k dispozici různé nealko destiláty, v našich končinách však ještě nejsou až tak dostupné a myslím, že hosté si je nebudou nějak vyžadovat.

 

A co přípitek?

Aperitiv je důležitou součástí všech společenských událostí, svatby nevyjímaje. Podává se před jídlem a má za úkol připravit chuťové buňky. Jako aperitiv by se neměl podávat těžký alkohol, který jen zatíží žaludek. Závisí i na ročním období, v létě zvolte raději přípitek s nižším obsahem alkoholu, v zimě by mohl zaujmout i silnější a výraznější alkohol.

Přípitek a bublinky

Klasikou co se přípitku týká, je stále vermut nebo cinzano, které se podávají ve sklenici s cukrovou krustou. V dnešní době chtějí ale novomanželé zaujmout hned od začátku a do popředí se dostává např. prosecco. U šumivých vín však dávejte pozor, aby bublinky nevyprchaly, dokud přijdou svatebčané do sálu. Je tedy třeba jej rozlévat až těsně před podáváním. Prosecco je vhodné zejména v horkých letních měsících. Zajímavou volbou jsou i jiná lehká vína, oblíbené je například levandulové.

Jiný alkohol na přípitek

Kromě vína se na přípitek dobře hodí i jiné nápoje, neměli byste však sáhnout po brandy a koňaku. V Česku jsou oblíbené také různé ovocné destiláty. Tyto můžete podávat ale spíše během chladnějších zimních měsíců. V létě doporučujeme něco lehčího, s menším obsahem alkoholu. Kvalitní domácí slivovice či meruňkovice však nemusí ulahodit všem, hlavně ženy většinou preferují slabší alkohol. Zvažte tedy i v tomto případě složení svatebních hostů, aby většině vyhovoval i zvolený aperitiv.

Jako přípitek můžete klidně zvolit také whiskey nebo sherry. Před jídlem by se určitě hodila lehčí ovocná nebo květinová whisky. Někteří upřednostňují také lehké koktejly. Pravdou je, že aperitiv nemá striktní pravidla a můžete si vybrat alkohol, jaký uznáte za vhodný a zajímavý. Gastronomie a tedy i výběr alkoholických nápojů je v současnosti opravdu subjektivní záležitost.

Zdroje informací a zajímavé odkazy:

 

‼️ Upozornění:

Tento článek v žádném případě nenabádá k užívání alkoholu, má jen striktně informativní charakter! I z toho důvodu neručíme za případné nežádoucí následky, které by mohly být výsledkem jeho nadměrné konzumace. Platí to jak na všeobecné články o alkoholu, či srovnávání a recenze jednotlivých produktů, tak i na uvedené recepty na míchané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.cz je určen pouze pro osoby starší 18 let.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (21 votes)
Autor článku
Anna Safanovičová

Jsem Anna Safanovičová a připravuji pro vás obsah Alko Tip-u. Experimentování v kuchyni patří k mým oblíbeným činnostem a takto jsem se dostala také k přípravě různých drinků. Ten správný nápoj nepatří jen k jídlu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..