Luca Gargano (Velier) – poznejte jednu z největších osobností rumového světa

Vladimír Rejholec Téma
18. prosince 2023 0

Kdo je to Luca Gargano? Rumovým fanouškům ho moc představovat není třeba, pro ty, kteří se s tímto jménem ještě nesetkali, řeknu jen tolik – je to jedna z nejvýraznějších osobností rumového světa. Skvělý člověk, velký odborník, výborný řečník, výrazná nezávislá osobnost a nomád… těch přívlastků a superlativů bych mohl přidávat donekonečna.

Luca Gargano - Velier rum

 

Luca Gargano objevuje rum ještě jako „mladé ucho“

Luca už jako 18letý mladík inklinuje k rumu. Pracuje pro velkou italskou exportní společnost Spirit, kde je manažerem rumové značky Saint James. Pro své prodejce tehdy (v 70. letech) zorganizoval soutěž – nejlepší z nich spolu s ním vycestovali na Martinik, malý karibský ostrov uprostřed Malých Antil. Pro mladého Gargana zlomový moment – prodej značky se zvýšil dvojnásob, pro Lucu to byl začátek jeho velké rumové lásky.

Kdy mu skrsl nápad mít vlastní společnost?

Za deset let se Gargano vypracoval na vlivného marketingového manažera ve Spirit-u a zaujme mnohé lovce mozků. V roce 1978 se mu ozve Fininvest, čerstvě založená společnost mediálního magnáta a pozdějšího italského premiéra Silvia Berlusconiho. Jakou pozici mu nabídnou? Rovnou marketingového ředitele společnosti. Luca odmítl – a díky tomu rumový svět nepřišel o jednu ze svých největších osobností. Proč to udělal? Podle vlastních slov se v té době ptal sám sebe jak dál v budoucnosti – vstoupit do společnosti, kterou po čase koupí další a pak další společnost a jeho pozice ve firmě se bude zmenšovat a zmenšovat… nebo si založí vlastní byznys?

Luca Gargano a Velier

A pak to přišlo. Luca se rozhodne koupit podíl v malé rodinné společnosti z Janova zaměřené na dovoz vín a lihovinVelier. Píše se rok 1983. Firmu hned reorganizoval tak, že se zaměřila primárně na rumy – Velier se stal výhradním dovozcem a nezávislým bottlerem různých značek karibských rumů, o kterých Evropa a vlastně i celý svět neměli do té doby ani tušení. Proč? Tomu se říká skvělý podnikatelský čich. Toto období (80. léta) v alkoholovém byznysu totiž patřilo tradičně whisky. Luca se proto zaměřil na novou mladou generaci, které místo zamlžených rašelinišť a studeného mořského vánku nabídl slunce, hudbu a svobodu. Výsledek? Příjmy společnosti brzy vzrostly z počátečních 300 tisíc eur (v přepočtu) na téměř 100 milionů eur ročně!

Luca Gargano - Velier

Velier (https://www.facebook.com/velier.genoa/)

Úspěch přinesl svobodu

Tento úspěch přinesl Lucovi hlavně svobodu. Svobodu v tom, co chce dělat a v čem je nejlepší – rumy (věnuje se ale i vínu mimochodem – série exkluzivních vydání Triple “A” například). Díky tomu mohl bez zaváhání procestovat všechny karibské destinace a řešit své rumy zcela svobodně, bez nutnosti se přizpůsobovat jiným hráčům. Cíl? Přinést lidem něco, co hledají a dosud nenašli – přesný opak toho, co dělají některé velké spirit společnosti – nejprve vytvoří produkt a pak u lidí vytvoří potřebu jej vlastnit – v tomto případě vypít 🙂

Chcete-li být opravdovou autoritou, musíte potlačit osobní zájmy…

A tohoto kréda se Luca opravdu také drží. Při tom, jak světu dodává své excelentní rumy (a vína) dbá hlavně na transparentnost, čestnost a přímou komunikaci s konzumentem. Na svých přednáškách neřeší primárně vlastní produkty, ale rum jako takový a vždy s pravdivými informacemi. I z toho důvodu spatřil světlo světa klasifikační systém rumu, který se stal mezinárodním standardem, a který za svůj přijaly i největší obchody s alkoholem a aukční domy po celém světě.

Garganova klasifikace rumů

Luca Gargano stojí za moderní klasifikací rumů. Vytvořil ji ještě v roce 2015 a propagovat mu ji pomohl další „rumový umělec“ Richard Seale z barbadoského Foursquare. O co jde? Je to vlastně objektivní metoda jak klasifikovat rumy – s cílem dát této kategorii destilátů důvěryhodnost a hodnotu na podobnou úroveň jako má whisky, kde je přepracována do detailů a brána jako úzus.

Když to trochu zobecníme, tak Garganova klasifikace přiznává rumům čtyři stupně „kvality“:

  1. nejvýš je takzvaný „Pure Single rum“ – čili rum pocházející z jediné destilérky vyrobený v tradičním kotlíkovém destilačním zařízení (pot still)
  2. následuje „Single Blended rums“ – rumy destilované v kombinaci pot still + column still
  3. na třetí úrovni je rum destilován v jednoduché nebo dvousloupcové koloně
  4. na nejnižší jsou průmyslově vyráběné rumy vyráběné v multikoloně ve velkých objemech

V čem všem má Gargano „prsty“

  • Luca Gargano a Caroni – Toto ho mezi rumařskou komunitou proslavilo asi nejvíce. Ne asi, ale určitě. Luca totiž „náhodou“ na Trinidadu objevil „opuštěný“ sklad Caroni (píše se rok 2004, prosinec…). Který v podstatě okamžitě koupil a svět je tak od té doby bohatší o super nedostupné investiční láhve rumu.
Luca Gargano a Caroni

Luca Gargano a Caroni (https://www.facebook.com/velier.genoa/)

  • Hampden – V roce 2019 nalahoval první vyzrálé rumy z jamajské Hampden Estate. Jen pro zajímavost uvedu, že globální distribuční práva této značky vlastní LM&V (společný podnik La Maison du Whiskey a Velier). Samotná palírna a značka „Hampden“ stále patří rodině Husseyových a jejich společnosti Everglades Farm Ltd.
Luca Gargano v The Jerry Thomas Show - před ním láhev rumu Hampden

Luca Gargano v The Jerry Thomas Show (https://www.velier.it/en/)

  • Rhum Rhum – Luca s dalším „alko kápem“ Gianni Capovillem otevírá destilérku na ostrově Marie-Galante v Guadeloupe (francouzské Antily) a značku Rhum Rhum (2006). Podle mnoha znalců je to jeden z nejlepších agricole rumů na světě.
Rhum Rhum - Gargano a Capovilla v destilérce

Rhum Rhum – Gargano a Capovilla v destilérce (https://www.facebook.com/velier.genoa/)

  • Clairin – Luca na rumový trh ještě v roce 2012 přivedl značku excelentních bílých rumů – haitský Clairin.
  • Habitation Velier – Pod vlastní značkou uvádí v roce 2015 edici světoznámých Habitation Velier – nejlepší karibské pure single rumy. Hned na to, v roce 2016, vstupuje do svazku s La Maison du Whisky – vzniká společnost LM&V na celosvětovou distribuci značky Velier.
  • Appleton Estate a Long Pond – V roce 2020 lahvoval první vyzrálé rumy jamajské Appleton Estate a dva roky předtím první Long Pond original rum v historii.
  • Nomád je nejnovější projekt Luca Gargana – s vlastním alembikem – 800 litrový Double retort pot still – bude pendlovat mezi karibskými ostrovy (2023-…), kde ve vybraných autentických destilérkách použije jejich suroviny a sudy, aby vytvořil něco výjimečného.

Nomad Luca Gargano (video)

Luca Gargano NOMAD sub-eng

Luca Gargano a Caroni (video)

CARONI - MYTHIQUE DISTILLERIE FERMÉE - PAR LUCA GARGANO

Luca Gargano a Hampden Estate (video)

Hampden Estate | intervista a Luca Gargano (ENG sub)


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (2 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Popularizátor, milovník a nadšenec kvalitních rumů. Několik let jsem úplně abstinoval i kvůli tomu, že mi obyčejný alkohol vlastně nikdy moc nechutnal a nechyběl mi. Potom jsem objevil rumy. Začalo mě bavit jejich ochutnávání a publikační činnost. Rozmanitost chutí a vůní, svět zrání v dřevěných sudech, na tropických ostrovech, tradice, historie. Pravidelně se účastním rumových degustací ve všech formách: offline, online i soukromých. Můj Instagram @alko.tip.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Přidej hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..