Chairman’s Reserve Vintage 2009 je ročníková rumová limitka ze Svaté Lucie. Kombinace column still a pot still rumů, které zvláště dozrávaly 11 let v sudech po bourbonu. Rum po nablendování pak ještě pobyl pár týdnů v dubových sudech, aby se dokonale zcelil.
Vlastnosti
Chairman´s Reserve 2009 | |
---|---|
Cena | 1 515 Kč |
Cena za jednotku | 2 164 Kč/l |
Značka | Chairman's Reserve |
Objem láhve (l) | 0,70 |
Balení | Karton |
Původ rumu | Svatá Lucie |
Lahvovaný | Svatá Lucie |
Styl | Golden, Blend |
Typ (hlavní složka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 46,0 |
Doba zrání (roků) | 11 |
Styl zrání | Tropické |
Zrání-typ sudu | Bourbon |
Barva | Zlatá |
Chuť | Hřebíček, Dub, Banán, Černý pepř, Skořice, Kůže, Tropické ovoce, Odlakovač, Zemitosť |
Vůně | Dřevo, Citrusy, Kouř, Sladkokyselá, Grapefruit |
O destilérce a značce Chairman’s Reserve
Značka Chairman’s Reserve je produkt známé destilérky z maličkého karibského ostrova s názvem Svatá Lucie (hned „vedle“ je pak Svatý Vincenc a Grenadiny, ale také Barbados či Martinik). Kdysi na ostrově fungovalo několik palíren, dnes funguje už jen jedna – St. Lucie Distillers. Jednu z nich – The Dennery Distillery, ještě ve 30. letech minulého století založila rodina Barnardových. A to hlavně díky velkým plochám osázené cukrové třtiny, které vlastnily a tedy i množství „zbytkové“ melasy – ze které tedy začaly vyrábět hlavně rum.
Později cukrovarnický průmysl na ostrově zaniká kvůli vzestupu cukru z cukrové řepy z Evropy a na celém ostrově tak zůstaly poslední dvě palírny (kromě Dennery ještě Geest Distillery se sídlem v Roseau). Ty proto spojily „své síly“ a v roce 1972 vzniká společnost St. Lucia Distillers Group .
Od 90. let jsou rumy Chairman’s rozmanitější
V polovině 90. let minulého století se Laurie Barnard, syn zakladatele Denise Barnarda společnosti, rozhodl, že rum ze Svaté Lucie dostane do povědomí fanoušky po celém světě. Aby vylepšil rozmanitost svých rumů, tak například k původnímu kontinuálnímu destilačnímu zařízení Coffey přikoupil ještě tři pot still měděné kotlíky John Dore 1, John Dore 2 (vše double retort pot still) a Vendôme. Dále při staření zavedl používání různých sudů (ex-bourbon, re-charred/vypálené ex-bourbon sudy, sudy po portském, brandy, bílém a červeném víně…), aby získal při blendování svých rumů co nejširší možnosti chutí a vůní. Ale také používání vlastních kmenů kvasnic při fermentaci a výrobu melasy z cukrové třtiny.
Destilační zařízení St. Lucia Distillers
- Vendôme Still – hybridní destilační přístroj o objemu 1364 litrů a 9 plotnami – instalován v roce 2003
- John Dore I Still – 450 litrový pot still – instalován v roce 1998
- John Dore II Still – 6000 litrový pot still – instalován v roce 2005
- Coffey Still – sloupcová kolona se 45 plotnami, který se používá k destilaci 93 % až 95 % ABV – instalován v roce 1985
Velký restart St. Lucia Distillers v roce 2016
V roce 2016 se St. Lucia Distillers dostává do rukou GBH (Groupe Bernard Hayot ). Velké nadnárodní společnosti, která téměř okamžitě začala s rozsáhlou rekonstrukcí destilérky a rozšiřováním globální distribuce jejích produktů. Tam kromě Chairman’s Reserve patří i značka Amiral Rodney (viz mou recenzi na Admiral Rodney Princessa ), či TØZ Rum. GBH jinak vlastní i značky některých rumů z Martiniku, konkrétně Rhum JM a Clément .
Deny Duplessis – Master Blender St. Lucia Distillery
Deny Duplessis je rodák ze Svaté Lucie a ve společnosti pracuje již 12 let. A jako hlavní Master Blender od roku 2018. Na tuto pozici jej uvedl Evanius Harris, legenda destilérky, který tam byl master blenderem více než 30 let.
Denyho první rum je právě tento náš Chairman’s 2009 Vintage, který jen tak mimochodem získal v roce 2021 zlatou medaili na Mezinárodní soutěži vín a lihovin (IWSC).
Základní řada rumů značky Chairman’s Reserve
Značku Chairman’s Reserve uvedli St. Lucia Distillers na trh v roce 1999 a od té doby se její portfolio pořádně rozšířilo. Kromě rumů základní řady, které uvádím níže, produkují „speciality“ jako limitovaná edice Vintage rumů (2005 a 2009) a Masterclass (z této jsem vám tady například již představil Chairman’s Reserve Master’s Selection for Svět nápojů).
- Chairman’s Reserve Original – blend rumů stařených 4-5 let, 1/3 John Dore 2, 1/3 Column Lower Plate, 1/3 Column Medium Plate, vlajková loď značky, styl založený na prvním blende samotného Laurieho Barnarda
- Chairman’s Reserve Legacy – blend rumů stařených 5-6 let, 1/5 John Dore 1, 1/5 John Dore 2, 1/5 Vendôme, 1/5 Column Lower Plate, 1/5 Column Medium Plate, tento rum vyrobili na poctu Lauriemu Barnardovi
- Chairman’s Reserve Forgotten Cask – blend rumů stařených 6-11 let, 1/3 John Dore 2, 1/3 Column Lower Plate, 1/3 Column Medium Plate, extra vyzrálý rum vytvořený tak, aby imitoval rum nalezený v původních zapomenutých sudech objevených po ničivém požáru lihovaru v roce 2007
- Chairman’s Reserve 1931 – blend rumů stařených 6-11 let, 1/5 John Dore 1, 1/5 John Dore 2, 1/5 Vendôme, 1/5 Column Lower Plate, 1/5 Column Medium Plate, první prémiový rum značky (moje recenze)
- Chairman’s Reserve Spiced Rum – sladký kořeněný rum, 40% ABV, autentický karibský kořeněný rum vyrobený z původního rumu Chairman’s Reserve, v receptuře nechybí ani tvz. „Bois Bandé“, kůra místního stromu Richeria Grandis, která je známá jako afrodiziakum
- Chairman’s Reserve White – blend stařených i nestářených rumů, pot still + column still, 43% ABV
Chairman’s Reserve Vintage 2009
Chairman’s Reserve Vintage 2009 je v pořadí již druhá limitovaná ročníková edice značky (první rum byl ročník 2005). Vyroben je klasicky z melasy, která fermentovala 36 hodin (k dispozici je 8 velkých otevřených fermentačních tanků) za použití dvou různých druhů kvasinek.
Destilace jednotlivých rumů proběhla v roce 2009 jak v koloně (Coffey Still), tak v kotlících (kombinace John Dore II Still a Vendôme Still v poměru 1:1). Každý z nich pak dozrával zvlášť v ex-bourbon dubových sudech 11 let .
Po jejich smíchání Denym Duplessisem (v roce 2021) výsledný blend ještě „pobyl“ dalších 6 týdnů v sudech, aby se optimálně zcelil. Po jejich vyprázdnění ještě nakonec odpočíval ve velké dřevěné kádi a až následně se lahvoval při koncentraci 46% ABV. Rum je jinak bez jakýchkoli dalších přídavků.
Ocenění rumu
- Gold medal International Spirit Challenge 2021
- 93 bodů z International Wine & Spirit Competition 2021
Jak vypadá láhev
Láhev Chairman’s Reserve Vintage 2009 je tvarem v podstatě stejná jako u ostatních rumů této značky. Tedy kromě prémiovějšího Chairman’s Reserve 1931, který je již v takové luxusnější karafě (viz recenzi). Láhev je kulatá a na polici dobře sedí, není ani příliš široká (akorát do ruky průměrného člověka) s přesně tak dlouhým hrdlem, které svědčí nalévání do skleničky – prostě barmanský ideál.
Na přední etiketě je velkým písmem uveden ročník rumu, a tedy „2009“. Vzadu zase základní informace o rumu. Chybět samozřejmě nemůže emblém značky – dva „kopečky“, alias „Pitons“ . Konkrétně Gros Piton (velký – 770 m nm) a Petit Piton (malý – 743 m nm). Pitons je národním symbolem ostrova Svatá Lucie. Dárková krabice je přesně ve stejném stylu jako láhev – střídmá, bez nějakých zbytešností. Prostě je to jeden sebevědomý rum, který ví, že nemusí poutat svým vzezřením.
Jak voní a chutná Chairman’s Reserve Vintage 2009
Komplexní vůně je poměrně výrazná, se sladkokyselým pocitem v nose, jemně zakouřená. Tabák, citrusy, grep, dřevo.
Chuť je podobně jako vůně příjemně sladkokyselá, cítit dubový sud po bourbonu a trochu odlakovač. Rum vytváří v ústech pocit zemitosti a kožovitosti, ale přináší i příjemné tóny tropického ovoce, hlavně banánů, které se mísí s decentou pikantností koření – hřebíčku, pepře, či skořice.
Závěr je poměrně suchý, ovoce ustupuje, odlakovač chvíli stahuje dásně, doznívá dřevo a pepř. Toto mě opravdu baví.
Co na tento rum říkají ostatní
- rum-x.com – 8,0/10
- RumRatings.com – 8,3/10
- distiller.com – 4,0/5,00
Recenze z RumX
Hodnocení z Rum Ratings
Moje hodnocení na závěr
Závěr recenze: Chairman's Reserve Vintage 2009 je příjemně zábavná ročníková rumová limitka ze Svaté Lucie. Bavila mě kombinace sladkokyselých tónů, dubového sudového dřeva po bourbonu, kapka odlakovače, překrytá ovocem a kořením. Důraz na fermentaci, kombo coffey stillu a pot stillu s dlouhým tropickým zráním v tropech Svaté Lucie a máte skvělý vyzrálý rum. Je to trošku těžší a komplexnější rum, doporučuji ho rumařům, kteří už mají něco odpito (doslazovaný rum se nepočítá!). Každou korunu z ceny si naprosto obhájí.
Hodnocení autora
- Vůně a chuť
- Dozvuk
- Poměr cena kvalita
Vývoj ceny Chairman´s Reserve 2009
Mohlo by vás zajímat
- Ron La Progresiva de Vigia 8 - lehká kubánská rumová limitka (recenze)
- Dos Maderas Atlantic - jak chutná rumová novinka s finišem v ex-sherry od osvědčené značky ze Španělska?
- Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenze)
- Admiral Rodney HMS Formidable je nejtěžší kolonový rum v produktové řadě značky
- Chairman's Reserve 1931 – jak chutná luxusní rum ze Svaté Lucie? (moje recenze)
- Chairman's Master's Selection for Svet nápojov - pot still limitka ze Svaté Lucie
- Kirk and Sweeney Sherry Single Barrel - dominikánská rumová limitka s finišem po sherry
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished - blend karibských rumů s finišem po žitné whisky
- S.B.S Belize 2005 recenze – jaký je 18letý single cask z Belize?
- Foursquare 2011 - 22. vydání Exceptional Cask Selection, jak chutná tento ročníkový bajan rum?