Cachaça Magnífica Single Cask je „pecka“. Poté, co jsem vám představil téměř kompletní kolekci cachaça značky Magnífica, přichází to nejlepší nakonec. Limitka, která při staření pobude v sudech nejdéle – minimálně 9 let. A jelikož se vyrábí jen z jednoho sudu, produkce je prudce omezená – z letošního ročníku „nevydalo” ani na 150 kusů. Také můžete počítat s tím, že další sud bude zase alespoň o odstín inší – takže budete mít vždy co objevovat. Tedy pokud se na právem nejdražší produkt Magnífica de Faria dáte. Já jsem ochutnal láhev s pořadovým číslem 140 (z celkem 147) a teď vám prozradím jak to dopadlo.
Cachaça Magnífica Single Cask - navigace v článku
Cachaça
Pokud jste zaregistrovali moje předchozí recenze Cachaça Magnífica, tak o destilátu cachaça už víte vše podstatné. Já už tedy jen ve zkratce a pár bodech připomenu o co jde:
- Cachaça je tradiční brazilský alkohol velmi podobný rumu
- vyrábí se ze šťávy cukrové třtiny a ne z melasy jako je tomu u většiny karibských rumů
- výroba je přísně regulována a musí splňovat zákonem stanovené podmínky: vyrobeno v Brazílii, obsah alkoholu 38-48% ABV, doslazování maximálně 6 g cukru na litr
- základní variantou je nestářený destilát průzračné barvy cachaça „Tradicional“
- stařená cachaça „Premium“ či „Extra Premium“ zraje minimálně 1-3 roky v sudech z místního dřeva, případně v kombinaci s klasickými dubovými sudy
- kompletní informace o cachaça v našem článku na AlkoTip.cz
Značka Cachaça Magnífica
Platí totéž jako u předchozího odstavce – v předchozích recenzích jsem se o značce Cachaça Magnífica rozepsal více než dost (pro osvěžení paměti doporučuji nakouknout). Nyní tedy už jen ve zkratce:
- značku Cachaça Magnífica založil v roce 1985 João Luiz de Faria
- název Magnífica byl inspirován manželkou, která byla rektorkou na univerzitě, čili byla „Magnífica“ (u nás magnificience…)
- sídlo firmy hledejte v Rio de Janeiru, palírnu asi 100 km od tohoto velkolepého brazilského velkoměsta
- cukrová třtina pochází z domácích plantáží, šťáva se lisuje „starožitným“ parním válcem, při fermentaci používají i domácí mikroorganismy, destilace probíhá na unikátním starém měděném alembiku (alembic triple pot still process), který tam přezdívají „Alegría“, čili po našem „radost “
- stařená cachaça značky zraje v nejprve v kádích ze specifického brazilského dřeva ipê a poté v dubových sudech
Základní produktová řada Magnífica Cachaça
- Cachaça Magnífica Bica do Alambique – nestářená cachaça, která do lahví jde přímo z destilačního zařízení (po zředění na 48% ABV), moje recenze
- Magnífica Cachaça Tradicional Ipe – po destilaci ještě dozrává ve velké dřevěné kádi z ipê (50 tisíc litrů) 1-2 roky, před lahvováním se ředí na 40% ABV
- Magnífica Cachaça Extra Premium Dupla Maturaçao – premium cachaça, tři roky tráví v dubových sudech po bourbonu, předtím ještě zhruba 1 rok v kádích ze dřeva ipê (ABV 43%), moje recenze
- Cachaça Magnífica Reserva Soleira – staření probíhá v systému solera (portugalsky „soleira“) po dobu 6-8 let, malou část výsledného destilátu ale tvoří i starší cachaça do 15 let (ABV 43%), moje recenze
- Magnífica Cachaça Single Cask – cachaça z jednoho sudu, 9 let v dubovém sudu (plus 1 rok předtím v kádích ipê), vyrábí se v opravdu malých množstvích, z jednoho 200 litrového „cask-u“ je to většinou bývá pouze 50 až 150 lahví, a každá z nich má pak i unikátní číslo s uvedením konkrétního data stáčení a obsahem alkoholu, moje recenze
Jak se Magnífica Cachaça Single Cask vyrábí
Tato cachaça začíná svou cestu přesně stejně jako ostatní varianty. Nejprve je to tedy sklizeň vlastní cukrové třtiny, lisování šťávy, fermentování a destilace v alembiku. Magnífica Single Cask pak směřuje na 1 rok do kádí z ipê dřeva a následně do dubového sudu. Ten se mimochodem vybírá z vrchní řady, kde se během staření ztrácí méně alkoholu než u těch v nejspodnější řadě. V něm tedy stráví dalších 9 let, čili staření máme celkem 10 let. Soudek je 200 litrový, po staření v něm zůstává maximálně polovina. V tom lepším případě, v tom horším je to jen čtvrtina. Takže každý rok máte k dispozici novou várku, která má svoji unikátní chuť, v omezeném množství 50-150 lahví. Jak je to s obsahem alkoholu? Tento single cask má 47% ABV, ale jinak se klidně může pohybovat kdekoli v rozmezí od 39% do 50% ABV.
Jak vypadá?
Ještě lepší než Reserva Soleira. Láhev je podobně robustní, jen s tím rozdílem, že od základny směrem nahoru se poněkud rozšiřuje. Ukončena kratším úzkým hrdlem se zlatým uzávěrem nad korkem na konci. Trochu jinak je pojata i etiketa, teď mám na mysli hlavně přidaný štítek na spodní straně vpředu, který kromě čísla sudu, data destilace a stáčení obsahuje také unikátní číslo láhve (vše ručně napsané). Moje je mimochodem 140/147 (lahvovaná v roce 2019).
Jak chutná a voní?
Ve srovnání s ostatními cachaça značky má nejvýraznější rumový charakter. Není se moc co divit, staření 9 let v dubových sudech prostě dělá své. Jiskru čehosi jiného jí zase dodává rok strávený v kádích z brazilského ipê dřeva. Jak mi tedy chutnal (a voněl) tento single cask?
Vůně: vanilka, květiny, citrusy
Chuť: Jemně květnatě ovocná chuť a vůně mi trochu připomínají esterové jamajské rumy. Chuť je ale jemně nahořklá, více dubově dřevitá. Samozřejmě suchá. Je však kultivovanější, méně divoká než u mladších sourozenců. A je docela možné, že pokud si koupíte Magnífica Cachaça Single Cask, bude mít poněkud odlišný chuťový profil. Každý sud má totiž své jedinečné vlastnosti.
Ocas je příjemný, jemně kořeněný, ale nejsladší ze všech Magnifica, které jsem pil a vlastně hlavně díky němu dávám i vyšší celkové hodnocení.
Cena
Asi se nemá velký smysl bavit o ceně. Je to prostě single cask ve výrazně omezeném množství (147 lahví). Pokud něco takového chcete pít, tak je logické, že to cosi stojí a ekonomická stránka věci zde jde stranou. Alternativou k Magnifica de Faria Envelhecida Extra Premium je Reserva Soleira, která má podobný chuťový profil, stojí méně a dostupná pravděpodobně bude déle.
Moje hodnocení na závěr
Výhody
- nejlepší cachaça značky
- staření až 9 let (v dubovém sudu)
- květinově ovocná chuť a vůně má pro mě docela blízko k esterovým jamajským rumům
- limitovaná edice (maximálně 150 lahví z jednoho sudu)
Nevýhody
- nejdražší cachaça značky
Závěr recenze: Pro mě je tento Single Cask nejlépe pitelná cachaça Magnífica de Faria. Odpovídá tomu i cena a značně omezená dostupnost (moje láhev byla očíslována jako 140/147). Je to určitě zajímavá alternativa k běžnému melasovému rumu, podobná agricole rumům.
Hodnocení autora
- Vůně a chuť
- Dozvuk
- Poměr cena kvalita
✅ Cena: 2 434 Kč