Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao je pravá brazilská cachaça [vyslovuj kašása], která se řadí do kategorie Premium díky tomu, že zraje více než tři roky – v tomto případě je to jeden rok v kádích z ušlechtilého brazilského dřeva ipê a následně ještě minimálně tři roky v dubových sudech po bourbonu. Jak se na tomto „rumu“ podepsalo dvojité staření – je to opravdu tak velký rozdíl v porovnání s průzračnou nestářenou cachaça Bica do Alambique, kterou jsem ochutnal v rámci značky jako první? No, podle mě i docela ano – v recenzi se dozvíte více.
Cachaça Magnífica Extra Premium - navigace v článku
Cachaça – co to vlastně je?
Co vlastně víte o cachaça? Asi toho moc nebude (samozřejmě čest výjimkám). Víte například, že je to dokonce třetí nejprodávanější destilát na světě? Pro mnohé, včetně mě, novinka. Pojďme si proto o ní nyní říci něco víc. Cachaça je tradiční brazilský alkohol, který se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny. Podobně jako některé agricole rumy z francouzsky mluvících oblastí Karibiku (rhum agricole). Narozdíl od klasických rumů, které se vyrábějí z „odpadové“ melasy. Toto byste o ní měli vědět ještě předtím, než otevřete láhev (ve zkratce):
- výroba Cachaça je přísně regulována a musí splňovat zákonem stanovené podmínky: proces výroby (včetně použitých surovin), musí probíhat striktně v Brazílii, obsah alkoholu se musí pohybovat v rozpětí 38-48% ABV, a na přislazení se může přidat maximálně 6 g cukru na litr
- jak jsem již zmiňoval, vyrábí se ze šťávy z cukrové třtiny
- základní varianta cachaça („Tradicional“) je nestářená, průzračná tekutina, která se po destilaci většinou rovnou lahvuje (po zředění na potřebné ABV), popřípadě je na určitou dobu uskladněna v nerezových nádržích, nebo maximálně do jednoho roku odpočívá v dřevěném sudu
- stařená cachaça s označením „Premium“ či „Extra Premium“ (což je případ i této naší Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao), musí zrát minimálně jeden, respektive tři roky v dřevěném sudu
- sudy používané ke staření cachaça jsou z místního dřeva (v tomto je to víceméně bez omezení, například to může být dřevo ze stromů jako je araúva, amburana, gumbo-limbo, jequitiba, ipê…), někdy v kombinaci s dubovými sudy
- první zmínka o výrobě cachaça je ze 16. století, konkrétně v roce 1570, takže tato pálenka je starší než známější melasový rum z Karibiku, který se poprvé objevuje až v 17. století
- národní den Cachaça je 13. září, mezinárodní zase 12. červen 🙂
- vše o cachaça naleznete v tomto našem článku
Značka Cachaça Magnífica
Cachaça Magnífica založil ještě v roce 1985 João Luiz de Faria, který stál i při tvorbě základní legislativy týkající se tohoto národního brazilského alkoholu. V roce 1997 tak i díky němu vznikl „Brazilský plán cachaça“, a jen o trochu později v Brazilský institut cachaça (IBRAC). Spolu s takzvanou Průmyslovou komorou hodnotového řetězce cachaça, přičemž jejím premiérovým prezidentem se stal právě João. Název značky – Magnífica vlastně vzdává hold jeho manželce, která v Riu působila jako rektorka, tedy “Magnífica” na jedné z mnoha univerzit (Universidade Santa Úrsula). Dnes ve vedení společnosti potkáte jeho syna Raúla a dceru Ana Luiz.
Pár slov k samotné palírně. Tak ta se nachází jen 100 kilometrů od velkoměsta Rio de Janeiro. Má vlastní plantáže cukrové třtiny, kterou si sama zpracovává. Po ručním sběru třtiny následuje lisování šťávy parním válcem, při fermentaci se zčásti používají i „domácí“ mikroorganismy… No a samotná destilace pak probíhá v unikátním starém měděném alembiku (alembic triple pot still process). Ten se jmenuje „Alegría“, čili po našem „radost“. Cachaça, tedy ta, která dále pokračuje stařením (například i naše Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao), zraje v nejprve v kádích ze specifického brazilského dřeva ipê a poté v dubových sudech. Ta úplně nejstarší (solera system) tam dokonce tráví i více než 6 let.
Ocenění značky
Ve velké konkurenci (v Brazílii je více než 1000 registrovaných výrobců cachaça) se Cachaça Magnífica dokáže prosazovat i na prestižních soutěžích. Například na té nejprestižnější – Cúpula de cachaça, se pravidelně umisťuje na předních místech (za posledních 5 let vždy v TOP 5, z toho 2x byla druhá). Cachaça Magnífica také získala ocenění na ShowRum Tasting Competition Best in class aged cachaça” v letech 2016, 2017, 2018 a 2019. V Evropě se jí zase daří bodovat například na Italian Show Rum Tasting Competition, kde v letech 2016, 2018 získala ocenění „Best in class aged cachaça“.
Základní produktová řada Magnífica Cachaça
- Magnífica Cachaça Extra Premium Dupla Maturaçao – „naše“ prémiová cachaça, tři roky tráví v dubových sudech po bourbonu, předtím ještě zhruba 1 rok v kádích ze dřeva ipê (ABV 43%)
- Cachaça Magnífica Bica do Alambique – nestářená cachaça, která do lahví jde přímo z destilačního zařízení (po zředění na 48% ABV), moje recenze
- Magnífica Cachaça Tradicional Ipe – po destilaci ještě dozrává ve velké dřevěné kádi z ipê (50 tisíc litrů) 1-2 roky, před lahvováním se ředí na 40% ABV
- Cachaça Magnífica Reserva Soleira – staření probíhá v systému solera (portugalsky „soleira“) po dobu 6-8 let, malou část výsledného destilátu ale tvoří i starší cachaça do 15 let (ABV 43%)
- Magnífica Cachaça Single Cask – cachaça z jednoho sudu, 9 let v dubovém sudu (plus 1 rok předtím v kádích ipê), vyrábí se v opravdu malých množstvích, z jednoho 200 litrového „cask-u“ je to pouze 50 až 130 lahví, a každá z nich má pak i unikátní číslo s uvedením konkrétního data stáčení a obsahem alkoholu
Každá Cachaça, která vychází z bran této destilérky, má samozřejmě vždy stejný základ. To znamená, že se nejprve ručně posbírá cukrová třtina na vlastních ekoplantážích, následuje extrakce třtinové šťávy (parní lis), poté fermentace a destilace alembic pot still.
Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao dále pokračuje stařením – nejprve je to v kádích z tradičního brazilského dřeva ipê, kde stráví jeden rok. Potom na další minimálně tři roky se nechává zrát sudech po bourbonu (z amerického bílého dubu). Cachaça se před lahvováním vůbec nedoslazuje ani nedobarvuje karamelem. Obsah alkoholu? 43% ABV.
Vzhled láhve
Pokud to trochu přeženu, tak její tvar mi trochu připomíná Macallan whisky 🙂 Ale teď vážně, jednoduchá užší láhev s klasickým objemem 0,7 litru (ale Magnífica Bica do Alambique měla jen 0,5 litru – to jen tak k připomenutí), podle mě určitě nevypadá špatně. Pravdou ale je, že si ji na první šup asi nezapamatujete (možná až poté, co ochutnáte její obsah). Etiketa je do hněda s bílým písmem. Na zadní straně se obligátně nachází podobizna zakladatele značky João Luiza de Fariu („obligátně“ píšu jen proto, že už mám za sebou 4 různé cachaça od Magnífici). Plus, nechybí důležité údaje nejen o samotném destilátu, ale také ke značce a její historii.
Jak chutná a voní?
Je fakt rozdíl mezi stařenou a nestářenou cachaça. A nebude to jen barvou. Bica do Alambique stáčená do lahví rovnou po destilaci, je živější, velmi výrazná a silná. Zatímco Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao je díky rokům stráveným ve dřevě vyspělejší a s více odstíny chutí i vůní, které tam můžete objevovat v podstatě s každým novým douškem. Takto to „vidím“ já:
Chuť a vůně
Vůně je sladká, jemná, tělo je střední, zpočátku s přezrálým ovocem. Pocitově mi tam vyskakuje něco takového jako dva dny posečená tráva, spálená guma a zralý banán, ale také citrusy a náznak dubu. Překvapivě dlouhý ocas je jemně kořeněný a trochu zaštípe. Chuťový profil je přesto zajímavý, s mírnějším průběhem v ústech. Prostě 4 roky v sudu a 43% oproti 48% ABV nestařené verzi je znát.
Cena
Co stojí Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao? Přibližně 785 Kč – 0,7 litrová láhev. Za „Extra Premium“ cachaça to není žádné překvapení, protože za podobnou částku lze pořídit i stejně starý karibský rum. Pokud vás tak jako mě baví objevování rumových specialit, tak to bude zaručeně dobrý „kauf“.
Moje hodnocení na závěr
Výhody
- tradiční brazilský „rum“
- verze extra premium cachaça (staření 4 roky)
- jemnější a hlavně pitelnější
Závěr recenze: Cachaça Magnifica Extra Premium Dupla Maturaçao je něco, co u nás na pultech s alkoholem jen tak nenajdete. Je to „rum“ se specifickým, tradičním brazilským chuťovým charakterem. Pobyt v sudech zjemnil divoký charakter této cachaça, takže je snadno pitelná i samotná. Určitě se uplatní i v tradičním brazilském míchaném drinku caipirinha. Doporučuji ochutnat všem rumovým dobrodruhům.
Hodnocení autora
- Vůně a chuť
- Dozvuk
- Poměr cena kvalita