V této recenzi vám představím rum z dílny známého nezávislého českého rumového plniče – Rum Shark Venezuela 2009 61,5%. Rum pochází ze nespecifikované venezuelské destilérky (jak zjistíte později, až tak tajná není), je z melasy, destilován v koloně a má za sebou 12 let tropického zrání. Z této várky jinak vznikly rovnou 2 vydání Rum Shark Salto Angel. Jedna byla lahvována s 47% ABV, a ta druhá (naše) v plné sudové síle 61,5% ABV pro rumové fajnšmekry.
Vlastnosti
![]() Rum Shark Venezuela 2009 61,5% | |
---|---|
Cena | 1 650 Kč |
Cena za jednotku | 2 357 Kč/l |
Značka | Rum Shark |
Objem láhve (l) | 0,70 |
Balení | Karton |
Původ rumu | Venezuela |
Lahvovaný | Česko |
Styl | Blend, Overproof |
Typ (hlavní složka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 61,5 |
Doba zrání (roků) | 12 |
Styl zrání | Tropické |
Zrání-typ sudu | Dubový sud |
Barva | Tmavě jantarová |
Chuť | Dřevo, Čokoláda, Karamel, Koření, Figa |
Vůně | Čokoláda, Karamel, Med, Sušené ovoce, Pomerančová kůra |
Rum Shark je první český nezávislý rumový bottler
Nezávislý rumový bottler Rum Shark vznikl v hlavách rumových nadšenců Josefa Janíčka a Jiřího Rábela . Josef jako sběratel a degustátor rumů z celého světa byl/a stále je významný člen české rumové komunity a rumový ambasador. Jiří je zase spolumajitel uznávané společnosti Ultra Premium Brands (UPB), která do ČR dováží prémiový alkohol. O všem rozhodlo už jejich první setkání – taková malá seznamovací schůzka, od které nikdo neměl nějaká velká očekávání. A dopadlo to… Josef vtáhl Jiřího dovnitř české rumové komunity a ten se jí naprosto nadchl, až tak, že z toho vznikl projekt úplně prvního českého nezávislého rumového plniče Rum Shark.
A proč právě název Rum Shark? Protože se zaměřují na ty nejlepší sudy, které lze na trhu ulovit. Toto „lovení“ je jejich osudovým posláním a proto značka nese ve znaku jednoho z nejobávanějších lovců zvířecí říše.

Rum Shark – český nezávislý rumový bottler
Aktuálně vydávané série Rum Shark
Era of Discovery
Era of Discovery je čtvrtá edice rumů Rum Shark – RS4, alias UFO (na lahvích a kartonu je povedený motiv – kresby neznámých létajících těles…). Některé Rum Shark rumy z této edice jako první vůbec finišovaly v Česku ve speciálně vybraných sudech ve skladech známé moravské společnosti Rudolf Jelinek. Kde mimochodem probíhá i pravidelná kontrola zrání, stáčení i lahvování finálního produktu (dříve kontinentální zrání jejich rumů probíhalo striktně u partnerů ve Skotsku). V sérii Rum Shark Era of Discovery jsou aktuálně zastoupeny rumy z Thajska, Belize či Venezuely a mají postupně přibývat i další.

zdroj: alkohol.cz
Dosud vydané rumy v edici Era of Discovery
- The Great Blue Hole – 1. rum této edice, Belize, sudová síla 65.5% ABV, ex-bourbon, tropicky, bez udání věku, lahvované 2022
- Salto Angel 47% – Venezuela, 47% ABV, 12 let tropicky ve znovunaplněných dubových sudech, 2022
- Salto Angel 61,5% – Venezuela, sudová síla 61,5% ABV, 12 let tropicky ve znovunaplněných dubových sudech, 2022
- Chalong Bay 56,1% – Thajsko, 17 měsíců kontinentální staření v 10 litrovém sudu po koňaku, v sudové síle 56,1% ABV, 2023
- Chalong Bay 58,9% – Thajsko, 17 měsíců kontinentální v 50 litrovém sudu po koňaku, v sudové síle 58,9% ABV, 2023
- Vizovice Travellers Triplet – trojice rumů Belize, bez udání věku, tropicky + kontinentální, vše 61% ABV, každý stařený v jiném typu sudu: 1.ex-cognac, 2.ex-bourbon, 3.ex-pineau, všechny lahvované v roce 2023
- Prague 45% – Venezuela, 13 let (11 tropicky + 2 kontinentálně v ČR), ex-bourbon + ex-sherry, lahvované 2024
- Prague 50% – Venezuela, 13 let (11 tropicky + 2 kontinentálně v ČR), ex-bourbon + ex-sherry, lahvované 2024
Blue Ocean
Do série „Modrý oceán“ patří úvodní série Rum Shark RS1 + RS2, které jsem již zmiňoval výše. K tomu později přibyly i další zajímavé láhve:
- Caroni 1991 – vyšlo ve 2 variantách, 5A Caroni s 61,6% ABV a 192 lahví + 5B Caroni s 62,9% ABV a 228 lahví
- Mauritius 2013 – destilérka Chamarel, 8yo, ex-bourbon, varianty 10A a 10B
- Diamond 2011 – Guyana, 12yo, ex-bourbon, varianty 13A a 13B
- Barbados 2007 – Mount Gay, 16yo, ex-bourbon, 15A a 15B
- Travellers 2006 Double Box – oba 17 leté, jeden ze sudu po Pineau (dezertní víno), druhý po koňaku
Black Ocean
V sérii „Černý oceán“ jsou pouze legendární rumy Caroni z Trinidadu. V edici „Triple Caroni“ je trojice rumů – Caroni 1996 (27yo, ex-sherry 57,1%), 1996 (27yo, ex-sherry 57,8%) a 1995 (28yo, ex-sherry 56,2%). Plus jedna opravdová specialita – Caroni 1989 starý 33 let (19 let tropicky, 14 kontinentální), ex-sherry, 58,3% ABV.
White Ocean
- Uitvlugt Double Box
- Trinidad Triplet
- Uitvlugt 2012
- Jamaica 2007
- Martinique 2017
- Barbados 2007
- Clarendon 2014
- Jamaica 2008
Aquarium
- Dominicana 2011 #1 (single vintage rum)
- Dominicana 2011 #5
- Belize 2006
- Belize 2008
- Belize 2014
Rum Shark Venezuela 2009 61,5%
Pojďme si nyní říci více o samotném rumu Rum Shark Venezuela 2009 61,5% . Melasový rum je destilován na column still-e a tropicky stařen 12 let ve Venezuele pod hlavičkou společnosti Distribuidora Sofa (neoficiálně ale mohu prozradit, že pravděpodobně pochází z jedné z největších destilérek v zemi – Santa Teresa* ). Rum jinak neobsahuje žádná aditiva a je lahvován v Česku při unikátní sudové síle 61,5% ABV.
*Destilérka Santa Teresa
Historie vzniku této destilérky sahá na konec 18. století (mimochodem, vlajková loď jejich produkce se jmenuje Santa Teresa 1796 Ron), když byla v údolí Aragua (leží ve středu na severu země s pobřežím Karibského moře) založena Hacienda Santa Teresa , kde se věnovaly pěstování. Rum se zde pak reálně začal produkovat ve 30. letech 19. století – Santa Teresa je tak nejstarší rum ve Venezuele! Destilérku založil mladý německý obchodník Gustav Julius Vollmer , který právě ve Venezuele potkal svou lásku – ženu jménem Panchita Rivas. Brzy nato se oba oddali a zrodila se rodina Vollmer Rivas. Společnost tak nyní řídí již 5. generace této rodiny a všechny jejich rumy jsou pravé Ron de Venezuela (chráněné označení původu).

Santa Teresa Venezuelan rum
DOC Ron de Venezuela
Chráněné označení původu bylo pro venezuelský rum uděleno 4. listopadu 2003 . Kromě Ron de Venezuela má takové označení už jen venezuelský kokos z Pecaya a kakao z Chuao. Základní podmínkou je staření minimálně po dobu 2 let v sudech z bílého amerického dubu. Melasa musí mít venezuelský původ a rum nesmí mít žádnou příměs destilátu z jiné země. Standardně bez úprav, to znamená bez přidávání aditiv, které ovlivňují barvu, chuť nebo vůni rumu.
DOC Ron de Venezuela smí aktuálně používat 16 značek: Barrica, Bodegas 1800, Bucare, Caballo Viejo, Cacique, Calazán, Cañaveral, Carúpano, Diplomático, Estelar, Quimera, Ocumare, Pampero, Roble Viejo, Santa Teresa a Veroes.

Santa Teresa Distillery (https://www.excellencerhum.com/)
Výroba rumu v Santa Teresa
Rumy se vyrábějí z melasy, pro jejíž fermentování se používají vlastní kvasinky Saccharomyces cerevisiae. K destilaci se používá multikolona , která produkuje více druhů destilátu, od lehčích až po těžší. Staření probíhá v soleru, přičemž se nejčastěji používají ex-bourbon sudy z amerického bílého dubu (mají ale i francouzský dub – sudy ve kterých dozrávaly ušlechtilé destiláty). Před plněním do sudů se destilát ředí na 70% ABV.
Základní rum značky, zmiňovaný Santa Teresa 1796 Ron, je první triple aged rum této destilérky:
1. Traditional aging / Tradiční zrání – blend tvoří samostatně stařené lehké, těžké a pot still rumy, z nichž některé mají i 35 let.
2. Solera (Solera Cask aging) v Santa Teresa Distillery se skládá ze systému celkem čtyř řad sudů Hogshead naplněných rumem, které kaskádovitě klesají od jednoho sudu k druhému, shora dolů, dokud se nedostanou na zem. Každá jedna láhev tak obsahuje alespoň zlomek prvního „Ron Madre“ (mateřského rumu) – první solera sudy zde byly plněny již v roce 1992 a nikdy nebyly úplně vyprázdněny.
3. Solera Vat aging – rum nakonec dozrává potřetí ve velkých kádích (vats) z francouzského limuzínského dubu, které se také nikdy úplně nevyprazdňují.
Za rumem Santa Teresa 1796 stojí Maestros Roneros Nancy Duarte a Néstor Ortega
Rum vznikl u příležitosti dvoustého výročí založení Haciendy Santa Teresa v roce 1996, kdy se této speciální výzvy čtvrté generace rodiny Vollmerových chopili Maestro Roneros značky Santa Teresa – Nancy Duarte a Néstor Ortega , kteří mají za sebou dohromady více než 70 let zkušeností. Nancy Duarte je jinak první žena, „Master Distiller“ rumu Santa Teresa , která zastává tuto pozici v skoro již 230 leté historii rodinného lihovaru (na této pozici je od roku 2021).

Santa Teresa – Maestros Roneros značky: Nancy Duarte a Néstor Ortega (https://www.santateresarum.com/)
Ještě dodám, že rum Santa Teresa 1796 už dokázal získat více než 100 medailí na nejprestižnějších světových soutěžích destilátů, což z něj činí jeden z nejvíce oceňovaných super prémiových rumů na světě!

Santa Teresa 1796 – ocenění rumu (https://www.santateresarum.com/)
Projekt Alcatraz
Venezuela je země, která již dlouho bojuje s velkou kriminalitou a Santa Teresa k tomu přispívá jednou speciální aktivitou. Pod záštitou nadace Santa Teresa Foundation založila projekt Alcatraz, který dává šanci členům gangů zařadit se zpět do společnosti jako řádní členové komunity. Stalo se tak na popud jedné strašidelné události, když v roce 2003 destilérku přepadl gang a pustil se do boje s ochrankou. Dopadlo to nakonec tak, že mladí gangsteři dostali na výběr: buď změní svůj život a stanou se aktivní součástí rodiny Santa Teresa, nebo skončí v rukou policie. Vybrali si tu první možnost. Od spuštění tohoto projektu před více než 20 lety se tak podařilo:
- rozbít 11 zločineckých gangů ve Venezuele bez použití násilí
- opětovně do společnosti začlenit 216 mladých mužů z těchto gangů
- přinášet osvětu ve 21 mužských a 14 ženských věznicích – i prostřednictvím RUGBY – i takto se vězni učí hodnotám respektu, disciplíny, týmové práce, sportovního ducha a pokory
- založit první ženský vězeňský ragbyový tým na světě
- získat za svou práci více než 10 mezinárodních ocenění, přičemž tento projekt dokonce posloužil i jako případová studie z renomované Harvardské univerzity
- https://fundacionsantateresa.org/en/

Alcatraz rugby club – sociálny projekt Santa Teresa (https://fundacionsantateresa.org/)
Salto Angel
Náš rum od Rum Shark má podtitul Salto Angel. A právě světoznámý vodopád Salto Angel je jakýmsi pomyslným ambasadorem prvního Rum Shark rumu z Venezuely . Nejvyšší volný vodopád na světě má neuvěřitelných 807 metrů (celkem je vysoký 979 metrů – 15x vyšší než Niagarské vodopády). Voda padá z hory s příznačným jménem Ďáblova hora (Auyantepui). Svůj název získal v roce 1938 podle amerického pilota a hledače rudných ložisek Jimmiho Angela, který jej objevil v roce 1933 při leteckém průzkumu.
Samotný vodopád je totiž velmi obtížně přístupný a nejlépe viditelný je z dálky (jeho základna je hluboko ve velmi hustém deštném pralese). Angelův vodopád , jak zní jeho standardizovaný celosvětově uznávaný název, v roce 2009 oficiálně přejmenoval tehdejší prezident země Hugo Chávez na Kerepacupai Meru – což je původní název v jazyce domorodého kmene Pemonů, kteří žijí v této oblasti.

Vodopád Salto Angel
Jak voní a chutná Rum Shark Venezuela 2009 v plné sudové síle
Vůně je sladká po květovém medu, cítit karamel, mléčnou čokoládu, dřevo. Vůně je vlivem vysoké voltáže výrazná, vedle dominantní čokolády zde objevíte i pomerančovou kůru a sušené ovoce.
Chuť je primárně nasládla, dominuje sladší čokoláda, karamel, sušené fíky, hodně dřeva, při větším doušku se ozve i kořením doprovázená vysoká voltáž. Netřeba se však sudovky bát, rum je dobře pitelný a v ústech příjemný.
Ve středně dlouhém až dlouhém závěru doznívá hořká čokoláda, dřevo a sušší pocit.
Jak chutnal ostatním rumovým fanouškům
- rum-x.com – 7,7/10
- RumRatings.com – 7,5/10
Recenze z RumX
Hodnocení z Rum Ratings
Chuť mě příjemně překvapila, krémově ovocná, čokoládově kořeněná (čokoládu v rumu opravdu nemusím), ale opět se % alkoholu ztrácí ve vyvážené chuti, i když jsou trochu hořké. Závěr je velmi příjemný, ozvěna čokolády a sudu, suchost.
Moje hodnocení na závěr
Závěr recenze: Rum Shark Venezuela 2009 je pěkný příklad toho, že strach ze sudové síly je při kvalitním rumu neoprávněný. Ano, kořenitost při degustaci místy vyskakuje, ale dominantou jsou příjemné nasládlé čokoládové a karamelové tóny. Máte-li rádi rumy španělského stylu, zkuste experimentovat. Za tento 12letý neředěný rum nemusíte sáhnout hluboko do kapsy.
Hodnocení autora
- Vůně a chuť
- Dozvuk
- Poměr cena kvalita


Vývoj ceny Rum Shark Venezuela 2009 61,5%
Mohlo by vás zajímat
-
Botran Roajú - aneb jak chutná originální guatemalský rum finišovaný v sudech od vína z Burgosu (recenze)
-
Dos Maderas Atlantic - jak chutná rumová novinka s finišem v ex-sherry od osvědčené značky ze Španělska?
-
Ron La Progresiva de Vigia 8 - lehká kubánská rumová limitka (recenze)
-
Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenze)
-
Admiral Rodney HMS Formidable je nejtěžší kolonový rum v produktové řadě značky
-
El Dorado 15 - vstup do světa typických guyanských rumů
-
Kirk and Sweeney Sherry Single Barrel - dominikánská rumová limitka s finišem po sherry
-
Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished - blend karibských rumů s finišem po žitné whisky
-
S.B.S Belize 2005 recenze – jaký je 18letý single cask z Belize?
-
Foursquare 2011 - 22. vydání Exceptional Cask Selection, jak chutná tento ročníkový bajan rum?